Někdy jsem prudič, říká grafik, který přešel do neziskovky

Jako člověk zvenčí vidím spoustu věcí jinak. Například si myslím, že není nutné být neustále seriózní, říká grafik používající umělecké jméno Kakalik, který celý letošní rok pracuje v občanském sdružení Portus. Stal se totiž jedním z grantistů projektu Rok jinak, který pořádá Nadace Vodafone. Co je Rok jinak? Vybraní odborníci z firem odcházejí na rok pracovat do neziskovky a Nadace Vodafone jim vyplácí jejich původní plat. Chcete se zúčastnit? Přihlášku pro další ročník podejte do 20. září.

Jobs.cz: Co byla hlavní motivace přihlásit se do Roku jinak?

Mne oslovilo občanské sdružení Portus, jestli se nechci přihlásit do programu Rok jinak a pracovat u nich. Protože nejsem grantový člověk a představa vyplňování formulářů mě děsí, domluvili jsme se, že oni zajistí tu byrokratickou část. Do programu jsem nevstupoval s žádnými velkými ideály, beru to prostě jako džob. V mojí branži je to teď takové rozkolísané, termíny se zkracují a když už se člověk dostane k zajímavému projektu, je to velmi krátkodobá záležitost. Na roční spolupráci s Portusem mě lákalo, že bych si mohl práci lépe rozložit a postavit se k ní trochu systematičtěji.

Jobs.cz: S Portusem jsi spolupracoval už dřív, nebo jak na tebe přišli?

Spolupracoval jsem s nimi na jejich známé sbírce Akce Cihla. Dělal jsem pro ně nové logo, nové vizuály a podobně. Byla to ale charita, žádný velký byznys.

Jobs.cz: Čemu se teď v Portusu jako grantista Roku jinak věnuješ?

Jedna část mojí práce je kreativní a druhá je výkonná. Zatím vznikly nové obaly, loga, natočila se reklama do rádia a televize. Nyní se připravuje koncept, jak po prázdninách rozpohybovat značku Dobroty s příběhem. Bude to projekt továrničky, kde budou mentálně postižení vyrábět různé potraviny. Teď se vede lítý boj, jak na Dobroty vlastně nahlížet – jestli spíš konzervativně, informativně nebo jak.

Jobs.cz: Na kolik vstupuješ do těchto strategických debat? Přece jen jsi externista, který tam za pár měsíců už nebude…

Jako člověk zvenčí, který v tom není tak zabředlý, vidím spoustu věcí jinak. Snažím se je přimět například k tomu, aby zjednodušovali, ať už se to týká služeb nebo třeba informací na webu. Proč to říkat dvěma větami, když stačí jedna. Nikoho přece nezajímají detaily, lidem se to musí podat jednoduše a srozumitelně. Říkám třeba: nepoužívejte termín lidé s handicapem, říkejte mentálně postižení. Zjednodušte trochu ten jazyk, nebuďte pořád tak upjatí a seriózní. Svoji současnou roli bych popsal jako populární prudič.

↑ Kakalik – grafik, který si na rok zkusil práci pro neziskovku.

Jobs.cz: Když porovnáš práci pro neziskovku a klasickou firmu, v čem je hlavní rozdíl?

Neziskovka si uvědomuje, že nemůže nabídnout moc peněz, a tak to vyvažuje svobodou. To vidím jako hlavní rozdíl mezi komerčním a neziskovým sektorem. Při zakázce pro soukromou firmu si sice vyděláš, ale zase nikdy nevíš, kdy ti do toho někdo na poslední chvíli vstoupí a celé to překope. V nezisku sice tolik nevyděláš, ale zase máš volnější ruku a pak i dobrou referenci.

Jobs.cz: Jakou máš v Portusu pracovní dobu?

Tak to je hodně zajímavé. Původně jsem tam zahlédl jakousi tabulku (píchačky), kde jsem byl napsaný. Ale ignoroval jsem to. Ještě se nestalo, že by mi kvůli tomu někdo něco řekl. Upřímně, moje pozice opravdu nevyžaduje, abych tam seděl celé dny. Pracuju hodně z domova, jsem na telefonu a čas od času přijdu do kanceláře nebo na nějakou důležitou poradu.

Jobs.cz: Stíháš vedle práce pro Portus i svoje další projekty?

Stíhám. Zbláznil bych se, kdybych měl dělat jen jednu věc. Moc nevěřím na to, že když se člověk něčemu věnuje intenzivně, tak to dělá nejlíp. Lepší je, když to má trochu naředěné. Držím si svoje osobní projekty, udržuju si kontakty. Ale že bych nějak dramaticky vydělával bokem, to ne.

Jobs.cz: V prosinci ti Rok jinak v Portusu končí. Chceš s ním spolupracovat i nadále?

Otázka nezní, jestli chci já. Myslím si, že až Rok jinak skončí, v Portusu si uvědomí, že tu moji pozici vlastně potřebují zachovat. V projektech na ni ale moc nemysleli, tím pádem člověka, který by byl na této pozici, nemohou adekvátně zaplatit z vlastních zdrojů. Věci, které dělám, je samozřejmě možné zadávat nárazově externistům. Je ale otázka, jestli se to vyplatí. Lepší je, když se tomu někdo dlouhodobě věnuje a pěstuje určitou linii a návaznost. Každý dnes přece potřebuje držet svůj styl, včetně neziskovek.

Kakalik (1977)

Pochází z Havířova. Vystudoval televizní a filmovou grafiku na VŠUP v Praze. Pracoval jako artdirector hudební stanice Óčko, webdesigner divadla Ypsilon nebo ilustrátor časopisu Týden. Již devět let každý den v sedm hodin ráno publikuje komiksový seriál Kuře na svých webovkách www.kakalik.cz. Od ledna 2013 je grantistou projektu Rok jinak – působí jako kreativec-grafik v občanském sdružení Portus.

Text: Jana Machálková

Foto: Jiří Hroník

Další články k tématu

Bývalá manažerka pomáhá postiženým uspět v práci

Markéta Sirotková je grantistka programu Nadace Vodafone Rok jinak a pracuje teď v občanském sdružení Asistence. „Snažíme se, aby firmy nabízely více vhodných míst pro zdravotně postižené. Na schůzkách se zaměstnavateli vidím, jak oceňují, že mám s touto problematikou přímé zkušenosti,“ říká Markéta, která dříve pracovala jako Operation Manager ve společnosti, která zaměstnávala několik desítek zdravotně postižených. … číst více

Dvanáct let vařila v USA, teď vede kavárnu s handicapovanými

Pavla Stine 12 let vařila v restauracích ve Spojených státech. Pak usoudila, že chce zpět do Česka. Vést kurzy vaření a pracovat s reklamními texty ji ale moc neuspokojovalo. Když ji oslovili z občanského sdružení Náruč v Řevnicích, aby jim pomohla rozjet sociální podnik v podobě kavárny a výrobny domácích těstovin, dlouho neváhala. Rok jinak v řevnické neziskovce Pavla Stine se … číst více

Rok jinak: Kateřina řeší dovolené pro vozíčkáře

Kateřina Grausová pomáhala problémovým firmám postavit se znovu na nohy. Dnes se v jedné pražské neziskovce stará o to, aby vozíčkáři mohli jezdit  na dovolenou beze strachu, že se v hotelu dostanou nejdál na recepci. Jak se k tomu dostala? Přihlásila se do projektu Rok jinak Nadace Vodafone. ↑ Kateřina Grausová, jedna z letošních grantistek projektu Rok jinak. … číst více

Ekonom založil školu, kde děti neznají biflování

Ekonom, manažerky a podnikatel roku si otevřeli školu, ve které žáci neznají domácí úkoly a biflování. Zato v nich učitelé podporují zdravé sebevědomí a podnikatelského ducha. » 3 minuty čtení « ↑ Martin Lukeš: založil netradiční školku a školu, plánuje gymnázium. Foto: Tomáš Novák/týdeník Profit Podnikatel jako nadávka? Martin Lukeš z Vysoké školy ekonomické v Praze … číst více