Bývalá manažerka pomáhá postiženým uspět v práci

Markéta Sirotková je grantistka programu Nadace Vodafone Rok jinak a pracuje teď v občanském sdružení Asistence. „Snažíme se, aby firmy nabízely více vhodných míst pro zdravotně postižené. Na schůzkách se zaměstnavateli vidím, jak oceňují, že mám s touto problematikou přímé zkušenosti,“ říká Markéta, která dříve pracovala jako Operation Manager ve společnosti, která zaměstnávala několik desítek zdravotně postižených.

HON_7038
↑ Markéta Sirotková, grantistka projektu Rok jinak.

Přihlaste se do programu Rok jinak i vy – čas podat přihlášku máte do 20. září. Pokud váš projekt uspěje, Nadace Vodafone vám bude 12 měsíců proplácet původní mzdu.

Jobs.cz: Jak dlouho jste chystala přihlášku do Roku jinak?

Odchod z předchozího zaměstnání jsem zvažovala asi půl roku. Přemýšlela jsem, co budu dělat dál. Říkala jsem si, že by to chtělo větší změnu, než jen jinou pozici nebo jinou firmu. Asi měsíc před termínem pro poslání přihlášky mi o Roku jinak řekla kolegyně. Podívala jsem se na webové stránky a během pěti minut věděla, že do toho chci jít.

Jobs.cz: Jak jste přišla na občanské sdružení Asistence, kde celý rok 2013 pracujete?

Asistencí jsem spolupracovala už předtím. Toto centrum se věnuje rozpouštění vnějších i vnitřních  bariér v životě osob se zdravotním postižením (OZP). S touto problematikou mám zkušenosti, dřív jsem totiž působila jako Operation Manager ve firmě, kde pracovalo asi 50 zdravotně postižených zaměstnanců.

Jobs.cz: Co máte v Asistenci přesně na starost?

Mým hlavním cílem je zlepšit zaměstnanost OZP na otevřeném trhu práce. Snažíme se například, aby firmy nabízely více vhodných pracovních míst. Znamená to domlouvat schůzky se zaměstnavateli a aktivně je oslovovat. Děláme pro ně i profesionální audity pracovních příležitostí. Kromě toho jsem ještě s jednou známou založila platformu Zaměstnáváme bez bariér. Cílem je navázat úzkou spolupráci mezi neziskovkami a zaměstnavateli. Nyní je v platformě několik neziskovek i  zaměstnavatelů a společně se baví o konkrétních problémech a zkušenostech v oblasti zaměstnávání OZP.

Jobs.cz: Zmínila jste, že se snažíte zaměstnavatele aktivně oslovovat. Dáváte kolegům z neziskovky třeba nějaký „trénink“, jak jednat s lidmi z byznysu?

Kolegy beru s sebou na jednání a společně se na schůzky připravujeme. Na setkáních vidím, jak zaměstnavatelé oceňují, že mám se zaměstnáváním zdravotně postižených přímé zkušenosti. To firmy hodně povbzudí k tomu, aby OZP také zaměstnávaly. Podniky totiž potřebují jasné a konkrétní informace, například o související legislativě a podobně. Nechtějí si jen teoreticky povídat.

Jobs.cz: Kolik zdravotně postižených se vám už podařilo zaměstnat?

Za letošek se to blíží k asi 15 klientům, což byl původně limit na celý rok.

Jobs.cz: Jaký byste řekla, že je hlavní rozdíl mezi prací v byznysu a neziskovce?

Oba ty světy jsou v mnohém shodné. Nezisková organizace sice neusiluje o zisk, ale i ona musí mít nějaké plány, úkoly a zdroje, včetně těch lidských. V čem vidím osobně rozdíl, je práce s klientem. V komerční sféře kolikrát není čas přemýšlet o tom, jak jinak s ním komunikovat. V nezisku je kontakt s klienty mnohem individuálnější, adresnější.

Jobs.cz: A co třeba denní rytmus? Je to v neziskovce jiné?

Natáčeli jsme pro Rok jinak medailonek a tam jsem řekla, že nejtěžší pro mne bylo zpomalit. Kolegyně v centru naopak řekly, že zrychlily. V byznysu jsem měla na starosti milion aktivit a všechno jsem musela stíhat. Tady se věnuji třeba jen jedné věci, ale mám na ni víc času a o to je tam pak zřetelnější dopad, výsledek práce.

Jobs.cz: Už víte, čemu se budete věnovat, až v prosinci vaše angažmá v Asistenci skončí?

Asi se budu muset vrátit do komerčního sektoru. Ale spojím to s neziskovým. Určitě budu dál koordinovat platformu Zaměstnáváme bez bariér a spolupracovat s Asistencí. Kdybych měla říct, v čem mě Rok jinak změnil, tak myslím, že se mi trochu vytříbily postoje a hodnoty, pracovní i osobní. A tato změna se určitě promítne do toho, co budu dělat potom.

Jana Machálková

Další články k tématu

Dvanáct let vařila v USA, teď vede kavárnu s handicapovanými

Pavla Stine 12 let vařila v restauracích ve Spojených státech. Pak usoudila, že chce zpět do Česka. Vést kurzy vaření a pracovat s reklamními texty ji ale moc neuspokojovalo. Když ji oslovili z občanského sdružení Náruč v Řevnicích, aby jim pomohla rozjet sociální podnik v podobě kavárny a výrobny domácích těstovin, dlouho neváhala. Rok jinak v řevnické neziskovce Pavla Stine se … číst více

Někdy jsem prudič, říká grafik, který přešel do neziskovky

Jako člověk zvenčí vidím spoustu věcí jinak. Například si myslím, že není nutné být neustále seriózní, říká grafik používající umělecké jméno Kakalik, který celý letošní rok pracuje v občanském sdružení Portus. Stal se totiž jedním z grantistů projektu Rok jinak, který pořádá Nadace Vodafone. Co je Rok jinak? Vybraní odborníci z firem odcházejí na rok pracovat … číst více

Rok jinak: Kateřina řeší dovolené pro vozíčkáře

Kateřina Grausová pomáhala problémovým firmám postavit se znovu na nohy. Dnes se v jedné pražské neziskovce stará o to, aby vozíčkáři mohli jezdit  na dovolenou beze strachu, že se v hotelu dostanou nejdál na recepci. Jak se k tomu dostala? Přihlásila se do projektu Rok jinak Nadace Vodafone. ↑ Kateřina Grausová, jedna z letošních grantistek projektu Rok jinak. … číst více

Ekonom založil školu, kde děti neznají biflování

Ekonom, manažerky a podnikatel roku si otevřeli školu, ve které žáci neznají domácí úkoly a biflování. Zato v nich učitelé podporují zdravé sebevědomí a podnikatelského ducha. » 3 minuty čtení « ↑ Martin Lukeš: založil netradiční školku a školu, plánuje gymnázium. Foto: Tomáš Novák/týdeník Profit Podnikatel jako nadávka? Martin Lukeš z Vysoké školy ekonomické v Praze … číst více