Řekněte si o vyšší plat: 8 tipů, jak přesvědčit šéfa

Už nějakou dobu jste nedostali přidáno. Pomalu sbíráte odvahu ke schůzce se šéfem. Nebo se chystáte na pohovor a nevíte, o jaký plat si říct. Zkuste těchto 8 triků, které vás přibliží k lepším penězům.

  • Poslední aktualizace článku: 22. 3. 2017

Czech korunas CZK, banknotes

1. Kolik berou ostatní?

I když jsou teď firmy ochotnější dávat lidem více peněz, s částkou střelenou jen tak od boku uspět nemusíte. Zjistěte si proto nejprve, kolik berou lidé na vaší pozici a ve vašem regionu. Samozřejmě anonymně. Tohle srovnání vám pomůže stanovit si odpovídající částku i v případě, že míříte na pohovor do nové firmy.

» Přejít na on-line porovnání platu

2. Sledujte konkrétní nabídky

V Česku nebývá zvykem uvádět plat už v inzerátu. I to se ale postupně mění. Prozkoumejte nabídky ve vašem oboru – u řady z nich uvidíte, jaký plat firmy nabízejí. I to vám napoví, o kolik má smysl si říct.

3. Ohlédněte se

Předtím, než zajdete za šéfem, to bude chtít utřídit si argumenty. Ohlédněte se proto zpátky za svou prací ve firmě. Kam jste se od nástupu posunuli? Jaké nové povinnosti vám přibyly? Patříte k těm, kterým šéf v podstatě nemusí práci zadávat, protože si úkoly vymyslí i sami? Jako důvody k přidání zmiňujte skutečně jen pracovní věci a úspěchy, nikoliv osobní záležitosti (například že chcete dát dítě soukromou školu.)

4. Schůzka s šéfem

Domluvte si s šéfem schůzku na 20 až 30 minut. Ideálně, když budete mít klid a soukromí. Přece jen, zvýšení platu je poměrně citlivá věc, tak ji neřešte v hlučné restauraci nebo na na chodbě před zasedačkou. A také o přidání nežádejte v pondělí, kdy je v práci největší frmol. Lepší volbou je středa/čtvrtek.

5. Povězte konkrétní částku

„Chci přidat, ale kolik – to už nechám na tobě.“ Asi cítíte, že tohle nebude ta nejlepší strategie, jak zajímavějšího platu docílit. Rozmyslete si proto konkrétní částku (v hrubém), o kterou si šéfovi řeknete.

6. Blufovat, nebo raději ne?

Začít debatu o zvýšení platu tím, že jste dostali zajímavou nabídku od konkurence, na šéfa většinou zabere. Zacházejte však s tímto argumentem opatrně. Použijte ho, jen pokud takovou nabídku skutečně máte. Blufování může šéf prokouknout – což pro vaší image opravdu neprospěje.

7. Neděste se odmítnutí

Možná si vás šéf pozorně vyslechne, ale nakonec řekne, že vám nepřidá. Nesklápějte uši předčasně. Slovo „ne“ patří k jakémukoliv vyjednávání úplně stejně jako „ano“. Je to prostě jedna ze dvou možností, která může nastat. Nevzdávejte to a zkuste šéfa přesvědčit lepšími argumenty. Představit si dopředu, že vás odmítne, je navíc skvělý způsob, jak si argumenty utřídit a natrénovat.

8. A když vám prostě nedají víc?

Možná se vám ani tak nepodaří šéfa přesvědčit. Svět se pravděpodobně nezboří. Dnes je na tom ekonomika naštěstí tak dobře, že uchazeči mají z čeho vybírat. Aby firmy nalákaly nové lidi, zvyšují nástupní platy v průměru o 5 až 15 %. Na lepší plat tedy možná snáze dosáhnete v nové práci.

» Podívat se na aktuální nabídky práce

Jobs.cz

Další články k tématu

Margareta Křížová: Nerada nadávám, jak to ženy mají těžké

Margareta Křížová, partnerka společnosti CEAG a investorka známá z reality show Den D, nefandí kvótám na povinné zastoupení žen ve vedení. Přesto už druhým rokem svou účastí podporuje akci Equal Pay Day, která upozorňuje na nerovnosti v platech mužů a žen. Neprotiřečí si trochu? ↑ Margareta Křížová, investorka z pořadu Den D: „Mám stejné strachy, jako ostatní … číst více

5 mýtů o práci pojišťovacích poradců

O práci zástupců pojišťoven koluje spousta zaručených „pravd“. Zeptali jsme se Petra Pavlíka a Libora Rolníka, kteří pracují pro jednu z největších pojišťoven na českém trhu – Allianz. Co je skutečnost a co babské povídačky? ↑ Práce v pojišťovně? Zeptali jsme se lidí z praxe, co si myslí o těchto 5 lidových mýtech. 1. mýtus: Tato práce … číst více

9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením

Zdá se vám, že byste si zasloužili povýšení? Netlačte na pilu a dvakrát si rozmyslete, než před šéfem vyslovíte jednu z následujících vět. Mohou být totiž smrtelné nejen z hlediska povýšení, ale možná i vašeho celkového působení ve firmě. » 2 minuty čtení « ↑ Šéfe, chci povýšit. Jaké fráze vám ale spíš zavřou dveře? 1. Jsem tu … číst více

VIDEO: Říct si o vyšší mzdu? Ano, ale ne takto

Firmy hladoví po schopných zaměstnancích. Šikovní lidé mají právě teď šanci vyjednat si, co bylo až do nedávna tabu: občasnou práci z domova, volnější příchody a odchody z kanceláře nebo více peněz na špičkové vzdělávání. A také vyšší mzdu. Jen si o ni (probůh) neříkejte takto… » 4 minuty «  ↑ „Jana je tady teprve … číst více