Řekněte si o vyšší plat: 8 tipů, jak přesvědčit šéfa

Už nějakou dobu jste nedostali přidáno. Pomalu sbíráte odvahu ke schůzce se šéfem. Nebo se chystáte na pohovor a nevíte, o jaký plat si říct. Zkuste těchto 8 triků, které vás přibliží k lepším penězům.

  • Poslední aktualizace článku: 22. 3. 2017

1. Kolik berou ostatní?

I když jsou teď firmy ochotnější dávat lidem více peněz, s částkou střelenou jen tak od boku uspět nemusíte. Zjistěte si proto nejprve, kolik berou lidé na vaší pozici a ve vašem regionu. Samozřejmě anonymně. Tohle srovnání vám pomůže stanovit si odpovídající částku i v případě, že míříte na pohovor do nové firmy.

» Přejít na on-line porovnání platu

2. Sledujte konkrétní nabídky

V Česku nebývá zvykem uvádět plat už v inzerátu. I to se ale postupně mění. Prozkoumejte nabídky ve vašem oboru – u řady z nich uvidíte, jaký plat firmy nabízejí. I to vám napoví, o kolik má smysl si říct.

 

3. Ohlédněte se

Předtím, než zajdete za šéfem, to bude chtít utřídit si argumenty. Ohlédněte se proto zpátky za svou prací ve firmě. Kam jste se od nástupu posunuli? Jaké nové povinnosti vám přibyly? Patříte k těm, kterým šéf v podstatě nemusí práci zadávat, protože si úkoly vymyslí i sami? Jako důvody k přidání zmiňujte skutečně jen pracovní věci a úspěchy, nikoliv osobní záležitosti (například že chcete dát dítě soukromou školu.)

4. Schůzka s šéfem

Domluvte si s šéfem schůzku na 20 až 30 minut. Ideálně, když budete mít klid a soukromí. Přece jen, zvýšení platu je poměrně citlivá věc, tak ji neřešte v hlučné restauraci nebo na na chodbě před zasedačkou. A také o přidání nežádejte v pondělí, kdy je v práci největší frmol. Lepší volbou je středa/čtvrtek.

5. Povězte konkrétní částku

„Chci přidat, ale kolik – to už nechám na tobě.“ Asi cítíte, že tohle nebude ta nejlepší strategie, jak zajímavějšího platu docílit. Rozmyslete si proto konkrétní částku (v hrubém), o kterou si šéfovi řeknete.

6. Blufovat, nebo raději ne?

Začít debatu o zvýšení platu tím, že jste dostali zajímavou nabídku od konkurence, na šéfa většinou zabere. Zacházejte však s tímto argumentem opatrně. Použijte ho, jen pokud takovou nabídku skutečně máte. Blufování může šéf prokouknout – což pro vaší image opravdu neprospěje.

7. Neděste se odmítnutí

Možná si vás šéf pozorně vyslechne, ale nakonec řekne, že vám nepřidá. Nesklápějte uši předčasně. Slovo „ne“ patří k jakémukoliv vyjednávání úplně stejně jako „ano“. Je to prostě jedna ze dvou možností, která může nastat. Nevzdávejte to a zkuste šéfa přesvědčit lepšími argumenty. Představit si dopředu, že vás odmítne, je navíc skvělý způsob, jak si argumenty utřídit a natrénovat.

8. A když vám prostě nedají víc?

Možná se vám ani tak nepodaří šéfa přesvědčit. Svět se pravděpodobně nezboří. Dnes je na tom ekonomika naštěstí tak dobře, že uchazeči mají z čeho vybírat. Aby firmy nalákaly nové lidi, zvyšují nástupní platy. Na lepší mzdu tedy možná snáze dosáhnete v nové práci.

» Podívat se na aktuální nabídky práce

Jobs.cz

Další články k tématu

Rostya Gordon-Smith: Zakazovat u pohovoru otázky na rodinu je nesmysl

Patří mezi 50 nejúspěšnějších personalistů světa. Je uznávanou top manažerkou a bojovnicí za práva žen. Rostya Gordon-Smith přitom říká, že to nejdůležitější, co musí žena udělat, je přestat urputně slaďovat kariéru a osobní život a snažit se dobře vychovat své děti. Dobře ví, o čem mluví, sama vychovala čtyři syny a je babičkou osmi vnoučat. … číst více

9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením

Zdá se vám, že byste si zasloužili povýšení? Netlačte na pilu a dvakrát si rozmyslete, než před šéfem vyslovíte některou z následujících vět.  1. Jsem tu déle než Pepa, zasloužím si to Tak toto rozhodně neříkejte. Dnes už nikdo nehledí na zásluhy a roky strávené ve firmě. Důležitý je aktuální výkon – tedy to, co firmě … číst více

Odcházíte, ale přemlouvají vás. Jak se nenechat zviklat?

Co jste podali výpověď, kolegové i šéf jsou na nohou. Přemlouvají vás, lákají, slibují, abyste si to rozmysleli. Jaké argumenty nejspíš použijí a má smysl jim naslouchat? „Dáme ti víc peněz“ Nabídka vyššího platu se jeví jako silný argument pro setrvání. Má vás to zviklat? Spíš ne. Radost z lepších peněz vydrží maximálně do nejbližší výplaty. … číst více

Jak říct šéfovi, že si zasloužíte lepší pozici

Ve firmě jste již nějaký ten pátek a přemýšlíte, kam se vaše kariéra bude ubírat. V práci se vám líbí, máte fajn kolegy, ale přemýšlíte o změně. Jenže ne zase takové, abyste hned dávali výpověď. Pokud si chcete zkusit něco nového nebo míříte výš, je dobré si o to říci a nečekat, až si vás … číst více