Nabídka oborů kombinovaného studia sice není tak bohatá, jako u denního, ale i tak studium při zaměstnání každoročně zláká několik tisíc lidí. V případě, že se na vysokou přihlásili z popudu zaměstnavatele, mají nárok na výhody (i když už jim bylo 26 let).
Proč studovat při zaměstnání?
Vysokoškolský diplom je u třetiny pozic vystavených na Jobs.cz nutnou podmínkou, u většiny pak velkou výhodou. Zmínka o doplněném vzdělání vylepšuje životopis a zvyšuje šance na trhu práce.
Jaké obory lze studovat kombinovaně?
Například personalistiku, politologii, sociologii, psychologii, cestovní ruch, mediální studia, marketingovou komunikaci. » Přehled všech oborů, které lze studovat při zaměstnání
Jak probíhá kombinované studium?
- Je uzpůsobené tak, aby je zvládli i lidé zaměstnaní na plný úvazek. Výuka probíhá například jednou za měsíc v pátek a v sobotu nebo dvakrát za měsíc v pátek (či v sobotu). Během těchto dnů studenty čekají klasické přednášky nebo semináře, kdy se potkávají s vyučujícími.
- U kombinovaného studia se předpokládá velká samostatnost a ochota vzdělávat se samostudiem. Nikdo zkrátka studenty nevodí za ručičku. U státnic a obhajoby závěrečné práce nemají kombinovaní studenti žádné úlevy – musejí zvládnout stejný objem učiva a napsat stejně stran, jako studenti denního studia.
- Fakulty nabízející kombinované studium „dálkovým“ studentům pro usnadnění studia nabízejí e-learningové programy nebo možnost vyřídit spoustu věcí elektronicky.
Studium kvůli zaměstnavateli
Pokud šéf po zaměstnanci chce, aby si doplnil vzdělání, musí mu vycházet vstříc. Zaměstnaný student má nárok čepat dvoudenní placené volno na každou zkoušku, která jej během studia čeká. Před státnicemi a obhajobou závěrečné práce má nárok dokonce na 10 placených volných dní. Pozor – pokud student zkoušku neudělá a půjde k opravnému termínu, musí už čerpat vlastní dovolenou.