Program Rok jinak: co vás čeká, když se přihlásíte

Za grantistkou či grantistou programu musí být vidět jasné výsledky, nejde jen o poradenství směrem k neziskovkám, říká HR manažerka společnosti Vodafone Daniela Hylmarová. V rozhovoru pro portál Jobs.cz popisuje, co Rok jinak zaměstnancům i zaměstnavatelům přináší. „Asi polovina grantistů se vrací zpět do byznysu. Druhá polovina mění směr kariéry – buď tím, že v nezisku zůstávají nebo tím, že pro neziskovky vytvářejí služby,“ říká.

Jaký typ lidí se hlásí do Roku jinak?

Zpravidla se jedná o lidi na určité profesní křižovatce. Lidi, které jejich práce baví, ale hledají nové výzvy. Nebojí se riskovat a zkusit se na svou kariéru podívat z jiné perspektivy, konkrétně z té neziskové. Chtějí se podělit se o své zkušenosti tam, kde je to třeba.

Proč je pro firmu výhodné, aby dovolila svým lidem jít na rok pracovat do neziskovky?

Pokud zaměstnavatel poskytne zaměstnanci neplacené volno na Rok jinak, může tím získat hned několik výhod. Například dobrému a loajálnímu, avšak vyhořelému zaměstnanci nalije novou krev do žil tím, že mu umožní odpočinout si od korporace. Tento zaměstnanec se během Roku jinak může realizovat a neztrácí jistotu předchozího zaměstnání. To lze považovat za skvělý zaměstnanecký benefit. Mnoho lidí se po Roce jinak vrací na své původní místo. Jsou odpočatí, motivovaní a dokážou se na své pracovní úkoly dívat jinýma očima, což je inspirující i pro ostatní.

Na co by měl být „byznysový“ zaměstnanec připraven, když odchází pracovat do neziskovky? Je tamní rytmus a styl práce hodně jiný?

Těžko zobecňovat, ale v zásadě platí, že ano. Ve firmách se setkáte spíše se sebevědomým rozhodováním a jasnou hirerarchií. V neziskovkách spíše s konsenzuálním rozhodováním, kde nutně ani ředitel nemá hlavní slovo. Jedna naše grantistka říká, že v byznysu se uplatňuje spíše mužský princip: rychlé rozhodování za účelem dosáhnout zisku. V neziskové sféře se více diskutuje. Není problém již schválené rozhodnutí ještě jednou probrat a změnit, což odpovídá spíše ženskému principu.

↑ Daniela Hylmarová, HR manažerka Vodafone.

Jak stážistku či stážistu Roku jinak vnímají ostatní kolegové z neziskovky? Nechají si od nich poradit? Nevzniká tam napětí kvůli rozdílu ve mzdě? (grantisté Roku jinak dostávají od Nadace Vodafone proplácenou svou původní mzdu, pozn. red.).

Záleží, jak dobře organizace své zaměstnance na příchod nového člověka připraví. Pokud je hned od začátku všem jasné, proč k nim nastoupil, jaké má cíle a jaký bude pro organizaci jeho přínos, nemusí ani rozdíl v odměnování způsobovat napětí. Je důležité zdůraznit, že grantista není stážistou, opravdu se stává zaměstnancem neziskové organizace na plný úvazek a pracuje v její kanceláři společně s ostatními. Není jen poradcem, má i odpovědnost a rozhodovací pravomoc. Rok jinak rozhodně není jen o konzultování. Po grantistovi musí zůstat hmatatelný výsledek, například zvýšení obratu sociální firmy, založení sociální firmy, vypracovaná finanční nebo PR strategie, a podobně.

Jak dlouho grantistům trvá, než se s neziskovkou sžijí a zapadnou do týmu?

Řekla bych, že první 2 až 3 měsíce. Záleží hodně na tom, jak dobře se znají před nástupem a jak se organizace na příchod nového kolegy připraví. Některé věci se mohou podcenit – například výcvik nového člověka pro práci s postiženými atd.

Chtějí se grantisté vrátit na své původní místo?

Některé firmy považují to, že jejich zaměstnanec uspěl v těžké konkurenci a získal grant Roku jinak, i za svůj úspěch. Jsou na to hrdé a na zaměstnance jsou ochotné počkat. U některých povolání (například tiskový mluvčí) ale taková dohoda není možná. Obecně se asi polovina grantistů vrací zpět do byznysu, i když možná ne na svá původní místa. Druhá polovina mění směr kariéry – buď tím, že v nezisku zůstávají nebo tím, že pro neziskovky vytvářejí služby.

Obecněji, po jaké době na jedné pozici přichází únava, stereotyp a potřeba dělat něco nového?

Je to opět individuální, ale tak kolem 3 let. První rok se člověk učí, druhý rok si je jistý a práce ho baví, protože ji umí dobře a spolehlivě vykonávat. Třetí rok je už většinou mentorem pro méně zkušené kolegy, což ho může naplňovat. Dříve nebo později si však začne uvědomovat, že stagnuje a začne se poohlížet po něčem novém.

Jana Machálková

Další články k tématu

Neziskovky chtějí vaše znalosti, nejen práci s motykou

Některé firmy zamětnancům dovolují, aby část svého pracovního času věnovali neziskovkám. Pomoc pak nezřídka vypadá jako skupinový teambuilding, kdy parta zaměstnanců myje okna nebo natírá ploty. „Okopávat zahrádky je taky dobré, ale proč nepomoci svou dovedností?“ ptá se Adéla Jansová z portálu Um sem um tam, na kterém lidé najdou příležitosti věnovat se dobrovolnictví skrz to, co … číst více

Pohled neziskovky: nastoupil k nám kolega z byznysu

Zuzana Dudáková z občanského sdružení Náruč v Řevnicích říká: „Všichni jsme terapeuti a odborníci z pomáhajících profesí. Věděli jsme, že provoz sociálního podniku sami nezvládneme.“ Náruč pomáhá lidem s mentálním postižením a s duševním onemocněním. Mimo jiné jim dává práci ve vlastním sociálním podniku – žehlírně, kavárně a brzy také ve výrobně těstovin. Od ledna s Náručí spolupracuje profesionální kuchařka Pavla Stine, … číst více

Dovolená, na které můžete být užiteční

Hodit batoh na záda a objevovat nové končiny. Nebo přijet s kufrem do hotelu a nechat se obskakovat. Obě cesty představují způsob, jak si užít léto. Některým lidem ale už nestačí jen válet se u moře či objevovat památky a přírodu. I na dovolené chtějí být užiteční, splynout s komunitou a podělit se o své … číst více

Tipy na 5 květnových kurzů pro lepší kariéru

Jak začít podnikat, zavádět změnu ve firmách nebo se vypořádat s otázkami personalistů na pohovoru? S těmito a dalšími problémy vám pomůže těchto 5 květnových kurzů, které jsme pro vás vybrali. Change management – jak na změnu Vaše firma stojí před důležitou změnou a vy jste tím, kdo ji má vysvětlit kolegům či podřízeným? Opravdu nestačí poslat … číst více