Neziskovky chtějí vaše znalosti, nejen práci s motykou

Některé firmy zamětnancům dovolují, aby část svého pracovního času věnovali neziskovkám. Pomoc pak nezřídka vypadá jako skupinový teambuilding, kdy parta zaměstnanců myje okna nebo natírá ploty. „Okopávat zahrádky je taky dobré, ale proč nepomoci svou dovedností?“ ptá se Adéla Jansová z portálu Um sem um tam, na kterém lidé najdou příležitosti věnovat se dobrovolnictví skrz to, co jim jde nejlépe.

Jobs.cz:  Čím se portál Um sem um tam zabývá?

Jak název napovídá, je to práce s umem a dovednostmi. Lidem z byznysu, kteří nejsou spojeni s žádnou neziskovkou, dáváme příležitost najít si konkrétní jednorázovou výzvu a pomoci. Není to o tom, že by šli okopávat záhonky. Neziskovkám mohou prospět třeba tím, že umějí grafiku, programovat, psát nebo se vyznají v PR a marketingu.

Jobs.cz: S kým zájemce o dobrovolnictví propojujete?

Na druhé straně je neziskovka, která třeba má nějaké dobrovolníky, ale když shání konkrétní odbornou práci, nemá kontakty ani moc velké rozpočtové možnosti. Například potřebuje upravit webové stránky, což je pro někoho, kdo to umí, práce na hodinu, zatímco neziskovce to zabere týden. Přes náš web může neziskovka sehnat profesionála, který jí zdarma pomůže.

Jobs.cz: Kolik neziskovek přes vás hledá dobrovolníky?

Je to přes 200 neziskovek. Profesionálů, kteří nabízejí pomoc, je dnes registrováno přes 300.

Jobs.cz: Lidem, kteří chtějí pomáhat, se obecně doporučuje, aby se spojili s neziskovkou, ke které už mají nějaký vztah. Co když ale chci pomáhat a s žádnou organizací jsem dosud nespolupracovala?

Propojení může probíhat přes činnost, kterou chce zájemce přímo dělat. Na Um sem um tam si vybere neziskovku, která zrovna hledá něco, co profesionál umí a najdou se tímto způsobem. Souhlasím, že je dobré, když je to téma člověku blízké. Výzev je docela dost a témata se opakují. Takže zájemce si může v dané profesní oblasti už i vybírat.

Jobs.cz: Co když zájemce vhodnou výzvu nenajde a přesto chce pomáhat?

Ideálně, když se zaregistruje a označí obory, které ovládá. Průběžně posíláme informace o výzvách, takže i když teď nic nenajde, v budoucnu se může něco objevit.

Jobs.cz: V jakých oblastech potřebují neziskové organizace nejvíce pomoci?

Hodně je to grafika, IT, programování, tvorba a úpravy webu. Hodně poptávaná je i práce copywriterů nebo lidí z marketingu a PR. Najdou se tam ale i specifičtější témata, jako jsou třeba právo, účetnictví či výzkum.

↑ Tým Um sem um tam.

Jobs.cz: Kde vznikla myšlenka, že je potřeba odborná pomoc? Proč jste se nespokojili se zprostředkováním manuálních prací, pro dobrovolnictví tak typických?

Celý projekt vznikl loni na Social Innovation Campu v Brně, kam ho přihlásil Petr Soběslavský. Sám cítil potřebu podělit se o to, co umí. Okopávat zahrádky je někdy taky dobré, ale proč nepomoci svou dovedností? Na zmíněném campu se dala dohromady skupina, která se projektu dodnes věnuje. Hodně z nás má zkušenosti z byznysu i neziskové sféry. Přijde nám, že téma profesionální pomoci je zajímavé i na propojování a využívání znalostí a dovedností, které máme.

Jobs.cz: V nejbližší době budete v Ostravě a Českých Budějovicích pořádat konferenci Profesionálové v neziskovkách. Komu je určena?

Především lidem, kteří se chtějí zapojit a pomoci nějakému projektu, ideálně svými dovednostmi, ale nevědí, jak na to a co to obnáší. Na konferenci bude řeč o konkrétních projektech a vystoupí tam lidé, kteří mají s tímto druhem dobrovolnictví zkušenosti. Zveme i zástupce několika neziskových organizací, kteří přednesou konkrétní poptávky. Obě strany se tak potkají osobně, což je vždycky nejlepší.

Jobs.cz: Jak z se podle tebe staví Češi k dobrovolnictví?

Dobrovolnictví je u nás často bráno jen jako téma mladých lidí. Sama znám ten názor: „No jo, ty děláš to dobrovolnictví, tak to si užij, ale jednou z toho vyrosteš, až budeš mít rodinu…”. Ale myslím, že se to zlepšuje. A to i díky příležitostem, které se neustále rozrůstají. Starší generace dříve neměla možnosti, jaké máme my dneska. A nedivím se, že se jim třeba nechce jít se studenty natírat ploty. Proto je dobře, když mají příležitost pomoci tím, co umí.

Jobs.cz: Na portále máte i „žebříček největších pomocníků”. Proč jste se rozhodli zveřejňovat, kdo komu pomohl a co udělal?

Snažíme se lidi motivovat i skrze soutěžení. Ale to je jen začátek, chystáme mnohem větší gamifikaci portálu, aby byl vtipnější, s nadhledem. Plánujeme zavést nejrůznější certifikáty á la největší dříč týdne. Zatím se sčítají body za uskutečněné výzvy a podle toho se sestavuje pořadí. A přiznejme si, dělá nám dobře, když se vidíme na prvních příčkách.

Lenka Kováříková

Konference Profesionálové v neziskovkách – Ostrava

Konference Profesionálové v neziskovkách – České Budějovice

Dobrovolnictví na Jobs.cz

Další články k tématu

Pohled neziskovky: nastoupil k nám kolega z byznysu

Zuzana Dudáková z občanského sdružení Náruč v Řevnicích říká: „Všichni jsme terapeuti a odborníci z pomáhajících profesí. Věděli jsme, že provoz sociálního podniku sami nezvládneme.“ Náruč pomáhá lidem s mentálním postižením a s duševním onemocněním. Mimo jiné jim dává práci ve vlastním sociálním podniku – žehlírně, kavárně a brzy také ve výrobně těstovin. Od ledna s Náručí spolupracuje profesionální kuchařka Pavla Stine, … číst více

Program Rok jinak: co vás čeká, když se přihlásíte

Za grantistkou či grantistou programu musí být vidět jasné výsledky, nejde jen o poradenství směrem k neziskovkám, říká HR manažerka společnosti Vodafone Daniela Hylmarová. V rozhovoru pro portál Jobs.cz popisuje, co Rok jinak zaměstnancům i zaměstnavatelům přináší. „Asi polovina grantistů se vrací zpět do byznysu. Druhá polovina mění směr kariéry – buď tím, že v nezisku zůstávají nebo … číst více

Dovolená, na které můžete být užiteční

Hodit batoh na záda a objevovat nové končiny. Nebo přijet s kufrem do hotelu a nechat se obskakovat. Obě cesty představují způsob, jak si užít léto. Některým lidem ale už nestačí jen válet se u moře či objevovat památky a přírodu. I na dovolené chtějí být užiteční, splynout s komunitou a podělit se o své … číst více

Naučte se: jak za minutu říct, kdo jste a co chcete

Představte si, že jste navštívili odbornou konferenci a během pauzy na kávu potřebujete rychle oslovit jednoho z řečníků. Prohodit pár zdvořilostních vět, předat mu vizitku a pozvat jej na akci, kterou vaše firma pořádá za měsíc. Výtahová řeč Nezdá se to, ale může jít o nesnadný úkol. Ve váš neprospěch hraje omezený čas, rušné prostředí a … číst více