Dovolená, na které můžete být užiteční

Hodit batoh na záda a objevovat nové končiny. Nebo přijet s kufrem do hotelu a nechat se obskakovat. Obě cesty představují způsob, jak si užít léto. Některým lidem ale už nestačí jen válet se u moře či objevovat památky a přírodu. I na dovolené chtějí být užiteční, splynout s komunitou a podělit se o své know-how.  Odpověď na dilema lenošení vs. přínos místním přináší český společensky odpovědný podnik LITS Global.

„Pracovní“ dovolená

Pět profesionálů z České republiky, Slovenska, Dubaje a Rumunska odjíždí v srpnu na dovolenou do Indie. Nejedou však jen za kulturou a památkami. Svými znalostmi budou pomáhat místnímu společensky prospěšnému podniku Onergy. Ten se zaměřuje na poskytování solárně nabíjených spotřebičů, lamp, chladících zařízení a počítačů do domácností a podniků v odlehlých částech Indie. Účastníci projektu budou pracovat především v oblasti marketingu a financí.

Odpočívat a pomáhat

Pokud jste někdy cestovali do Indie, Jihovýchodní Asie, Jižní Ameriky nebo Afriky, možná jste kromě touhy po poznání pocítili i pnutí pomoci místním lidem. Nejde přitom o to, že byste v cizí zemi zažívali pracovní vypětí a vůbec si neodpočinuli. Místním drobným podnikatelům mnohdy stačí zdánlivě banální rada, která vás nic nestojí a jim pomůže v podnikání. Na kombinaci odborné pomoci a dovolené funguje program LITS Global, který jako první v České republice tuto formu cesty do zahraničí nabízí.

Pro časově vytížené zaměstnance

Myšlenka pomoci v rozvojových zemích není nová. Zpravidla se však jedná o dobrovolnictví nebo zahraniční mise, které zpravidla vyžadují několikaměsíční zapojení. Nový projekt kombinuje práci a zábavu a respektuje, že lidé zpravidla nemohou odejít ze zaměstnání na dlouho. S určitou časovou investicí ale počítat musíte. Aby vaše cesta měla přínos pro vás i místní podnik, musíte si vyčlenit alespoň tři týdny.

Nový firemní benefit

Některé firmy si jsou vědomy přínosů svých klíčových zaměstnanců a tento způsob dovolené vítají. Podle Jana Krahulíka z projektu LITS některé z oslovených společností zvažují, že svým zaměstnancům tuto formu osobního rozvoje uhradí. „Samotný program může být pro zaměstnance za odměnu. Zaměstnanec si zde rozvíjí své osobnostní a takzvané leadership vlastnosti. V neposlední řadě je LITS velmi smysluplný a dlouhodobě udržitelný nástroj pro CSR (společenskou odpovědnost podniku, pozn. red.),” říká Krahulík.

Dva měsíce přípravy

Samotnému zahraničnímu výjezdu předcházejí necelé dva měsíce, během kterých účastníci s daným sociálním podnikem spolupracují na dálku. V případě oboustranného zájmu mohou s podporou pokračovat i po návratu domů. „Naším cílem je jezdit do daného social businessu pravidelně, takže se nejedná o jednorázovou pomoc, ale o pravidelný cyklus projektů, které daný socialní podnik kontinuálně posouvají. S každým social businessem chceme spolupracovat minimálně rok a po této době vyhodnotit reálnou pomoc pro něj,”  dodává Jan Krahulík.

Po práci legraci

Odpočinek a objevování místní kultury zůstává nedílnou součástí cesty. Účastníky pilotní výpravy čekají kromě návštěvy hlavních památek také kurzy vaření, taneční vystoupení a další aktivity, které ke správné cestě do Indie patří. V případě nesnází se budou moci obrátit na zástupce LITS Global, který jim bude na místě neustále k dispozici. Další cestovatelé by měli za dobrodružstvím vyrazit v listopadu. Od příštího roku by měla podobnou výpravu podniknout jedna skupina měsíčně. Časem by měly k Indii přibýt další exotické destinace.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Neziskovky chtějí vaše znalosti, nejen práci s motykou

Některé firmy zamětnancům dovolují, aby část svého pracovního času věnovali neziskovkám. Pomoc pak nezřídka vypadá jako skupinový teambuilding, kdy parta zaměstnanců myje okna nebo natírá ploty. „Okopávat zahrádky je taky dobré, ale proč nepomoci svou dovedností?“ ptá se Adéla Jansová z portálu Um sem um tam, na kterém lidé najdou příležitosti věnovat se dobrovolnictví skrz to, co … číst více

Pohled neziskovky: nastoupil k nám kolega z byznysu

Zuzana Dudáková z občanského sdružení Náruč v Řevnicích říká: „Všichni jsme terapeuti a odborníci z pomáhajících profesí. Věděli jsme, že provoz sociálního podniku sami nezvládneme.“ Náruč pomáhá lidem s mentálním postižením a s duševním onemocněním. Mimo jiné jim dává práci ve vlastním sociálním podniku – žehlírně, kavárně a brzy také ve výrobně těstovin. Od ledna s Náručí spolupracuje profesionální kuchařka Pavla Stine, … číst více

Program Rok jinak: co vás čeká, když se přihlásíte

Za grantistkou či grantistou programu musí být vidět jasné výsledky, nejde jen o poradenství směrem k neziskovkám, říká HR manažerka společnosti Vodafone Daniela Hylmarová. V rozhovoru pro portál Jobs.cz popisuje, co Rok jinak zaměstnancům i zaměstnavatelům přináší. „Asi polovina grantistů se vrací zpět do byznysu. Druhá polovina mění směr kariéry – buď tím, že v nezisku zůstávají nebo … číst více

Naučte se: jak za minutu říct, kdo jste a co chcete

Představte si, že jste navštívili odbornou konferenci a během pauzy na kávu potřebujete rychle oslovit jednoho z řečníků. Prohodit pár zdvořilostních vět, předat mu vizitku a pozvat jej na akci, kterou vaše firma pořádá za měsíc. Výtahová řeč Nezdá se to, ale může jít o nesnadný úkol. Ve váš neprospěch hraje omezený čas, rušné prostředí a … číst více