Opravdu rychlé čtení. Hodí se studentům i manažerům

Studentům středních i vysokých škol brzy vypukne nejnáročnější období školního roku: maturity, zkoušky a přijímačky. Budou muset přelouskat a pochopit obrovské množství textu. Zkrácené verze přednášek a zpracované otázky jsou často jediným způsobem, jak do hlavy v krátkém čase nacpat co nejvíce informací. Výhodu mají ti, kdo zvládají techniku efektivního čtení.

shutterstock_109756553

Pokud se chcete naučit rychleji číst a text co nejvíce pochopit, věnujte pozornost online kurzu Rozečti se. Umění rychlého čtení se totiž hodí každému, kdo se musí každý den poprat s kvanty textu. Kromě maturantů a vysokoškoláků jej využijí i manažeři a specialisté, kteří se každý den vypořádávají s dlouhými e-maily, články a prezentacemi.

500 slov za minutu

Neškolený čtenář údajně přečte 250 slov za minutu. Online kurz rychlého čtení slibuje, že vaše čtení zrychlí až na 500 slov za minutu, a to za plného pochopení textu. Naučíte se nečíst jedno slovo za druhým, jako nás to naučili ve škole, ale spíše text vnímat jako celek a vyzobávat z něj podstatné informace. Online výuka obsahuje 15 povinných lekcí a probíhá online.

Pohodovější maturita a zkouškové

Podle Michala Zwingera, spoluzakladatele projektu Rozečti se, se dá kurz zvládnout i za 10 dní. „Průměr dosažení 15. lekce je něco okolo 30 dní, ale doporučujeme každému udělat jednu lekci za den. S tím také souvisí naše dubnová akce, kdy do 13. dubna bude cena pro studenty znatelně nižší než normálně. Všem studentům nabízíme možnost si rychlé čtení včas a za lepší cenu natrénovat u nás v aplikaci tak, aby jejich první zkouškové nebo maturita proběhly relativně bez stresu,“ říká Michal Zwinger.

Efektivní čtení do škol a firem

Projekt Rozečti se má dnes více než 4 000 uživatelů a míří i do škol a firem. Zejména specialisté a manažeři, kteří věnují čtení e-mailů a prezentací alespoň hodinu denně, mohou díky nově získané dovednosti ušetřit až dva týdny za rok. Ušetřený čas se vrátí jim i jejich zaměstnavatelům, protože se budou moci věnovat práci s hmatatelným výsledkem.

Nedá se zapomenout, ale…

Stejně jako kteroukoliv naučenou dovednost, i rychlé čtení si nejlépe zafixujete každodenním používáním.  „Jediným účinným postupem je vše doporučené a naučené denně využívat, aby se to pokud možno zautomatizovalo. V nejhorším případě se dá vrátit do aplikace a trochu si vše zopakovat,“ doporučuje Zwinger.

Na Pána prstenů raději pomalu

Rychlé čtení do značné míry očesává text o „nepodstatné“ náležitosti a soustředí se hlavně na pochopení. Díky tomu rychleji přečtete například učebnici, s krásou jazyka se ale můžete rozloučit. Knihomolové, kteří si čtou pro radost, umění rychlého čtení asi příliš neocení. Čas s knížkou, který jim rychlé čtení ušetří, budou vnímat spíše jako krádež zážitku. Při čtení románů se jistě rádi vrátí ke klasickému čtení. Pro studium nebo práci je však dovednost efektivního čtení neocenitelná.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Pro studenty: jak získat praxi, kterou firmy ocení?

Jak zaujmout zaměstnavatele, když právě končíte školu a kolonka „pracovní zkušenosti“ ve vašem životopise zeje prázdnotou? Podle výzkumu, který mezi absolventy a firmami pravidelně pořádá kariérní portál Jobs.cz, zaměstnavatele kromě vystudovaného oboru nejvíce zajímá právě praxe v oboru. Co máte ale dělat, když vás na brigádě pustí tak akorát ke kopírce? Jednou z možností je … číst více

Studentské prázdniny: letní školy v blízkém zahraničí

Letní škola je zajímavá příležitost, jak procvičit jazyky a seznámit se s lidmi z celého světa. Podívali jsme se za hranice k našim sousedům a vybrali nejzajímavější kurzy. Tak co, kam o prázdninách vyrazíte? » 3 minuty čtení « ↑ Vyrazte na prázdninovou školu do Mnichova, Vídně nebo Vysokých Tater. » Německo: Letní mezikulturní akademie Univerzita v Karlsruhe se po … číst více

Inspirujte se: pět nápadů, díky kterým škola nemusí nudit

Představte si, že byste si už od svých sedmi let rozhodovali co, kdy a jak se budete učit. Pokud by se vám nechtělo do školy, domluvili byste se s ostatními a prostě byste výuku vynechali. Ve škole byste se tak kromě znalostí přirozeně učili i samostatnosti, toleranci, umění dohodnout se s ostatními a zdravě si věřit. Co … číst více

Přihlaste se do překladatelského maratonu

Téměř dvě třetiny pozic nabízených v loňském roce na portále Jobs.cz obsahovalo požadavek na znalost angličtiny. Mnohým uchazečům tak nezbývá , než své dovednosti zdokonalovat na jazykovém kurzu. Nově mohou překládat výuková videa Khanovy školy, a tak si nejen procvičit jazyk, ale navíc pomoci dobré věci. Neumíte anglicky? Pak s dobrou prací nepočítejte, jakoby kandidátům vzkazovaly firmy … číst více