Studentské prázdniny: letní školy v blízkém zahraničí

Letní škola je zajímavá příležitost, jak procvičit jazyky a seznámit se s lidmi z celého světa. Podívali jsme se za hranice k našim sousedům a vybrali nejzajímavější kurzy. Tak co, kam o prázdninách vyrazíte?

» 3 minuty čtení «

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

↑ Vyrazte na prázdninovou školu do Mnichova, Vídně nebo Vysokých Tater.

» Německo: Letní mezikulturní akademie

Univerzita v Karlsruhe se po dva týdny stane hostitelem mezikulturního vzdělávání. Zúčastnit se může kdokoli ve věku od 18 do 35 let. Poplatek za celé čtrnáctidenní studium činí 900 euro. Na většinu účastníků letní školy však čeká stipendium, takže náklady mohou výrazně klesnout. Akce se uskuteční od 20. do 31. července.

» Polsko: Summer School Poland

Polská Wroclaw University of Economics každoročně pořádá ekonomicky zaměřenou letní školu. Letošní téma zní „Kvantitativní a kvalitativní metody v řízení a managementu“. Na účastníky kurzu čekají dva týdny nabité informacemi a přednáškami. Navíc můžete získat 8 ECTS kreditů. Náklady na školné, ubytování, stravování a volnočasové aktivity činí rozumných 700 euro. Letní škola se koná od 4. do 18. července.

» Slovensko: Letná škola slovenského jazyka a kultúry

Některé letní školy se během své existence stanou doslova legendami. Přesně takový je osud akce s názvem Studia Academica Slovaca. Nejstarší slovenskou letní školu (letos se koná 51. ročník) pořádá Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislavě. Akce pro milovníky slovenské kultury, jazyka a historie se koná od 2. do 22. srpna. Letní školou každoročně projde na 160 účastníků z 30 zemí světa.

» Německo: Bauhaus Summer School

Město Výmar neproslavili jen básníci Goethe a Schiller, známým se stalo i díky populární letní škole, kterou pořádá místní univerzita. Letos je pro studenty z celého světa připraveno 17 specializovaných přednášek a jazykových kurzů – namátkou třeba urbanismus ve filmu, experimentální malba a další lahůdky. Na studium vybraných předmětů můžete získat finanční příspěvek od partnerských organizací. Letní univerzita se koná v průběhu celého srpna.

» Slovensko: International Summer School on Global Analysis

Dvacátý ročník se zaměří na obecnou teorii relativity a osobu matematika Davida Hilberta. Program kurzu se skládá z přednášek i workshopů. Domovem letní školy bude horská obec Stará Lesná uprostřed Vysokých Tater. Záštitu nad akcí převzalo hned několik škol, namátkou Prešovská univerzita, Univerzita Hradec Králové nebo Jagiellonian University in Kraków. Koná se od 17. do 21. srpna.

» Německo: Munich International Summer University

Toužíte po skutečně mezinárodním zážitku a nových přátelích z celého světa? Pak je Munich International Summer University tou pravou volbou. Této akce se každý rok účastní více než 500 studentů z minimálně 80 zemí. Škála kurzů je široká – evropské právo, elektronická média, germanistika, témata z politologie či medicíny. Vyučuje se v angličtině, zájemci se ale mohou vzdělávat i v němčině.

» Rakousko: Letní škola na Vídeňské univerzitě

Vídeňská univerzita, nestarší škola v Rakousku a v německy mluvících zemích, každoročně pořádá množství letních kurzů. Na výběr jsou přednášky z oblasti práva, politiky, ekonomie, historie, kulturní studia a jazykové kurzy němčiny. Škola dbá na mezinárodní charakter výuky a slibuje učitele z celého světa. Kampus leží na břehu jezera pod dechberoucími štíty hor. Koná se od 18. července do 15. srpna.

Jan Hruška

Najděte si brigádu na léto      Ukázat nabídky

Další články k tématu

Ahoj bažante, vítej na vysoké aneb Co vás čeká první rok

Začátek vysokoškolského života je plný seznamovacích párty a probdělých nocí. Na straně druhé na vás dolehne tíha povinností, přednášek a cvičení. Přečtěte si našeho průvodce pro prváky, ať vaše vystřízlivění z prvních opojných dní svobody neskončí těžkou kocovinou. Jak probíhá zápis Zápis je vaše první seznámení se školou. Může vám trochu narušit plány, protože se koná … číst více

5x video: Co o sobě natočily české školy?

Mnich, který odchází na Západ, protože tam mají rovnice výsledek. Barokní univerzitní město očima studentského bažanta i mazáka. Pět fakultních postaviček, které vám položí záludnou otázku: už víš, kam půjdeš na vejšku? Podívejte se na videa českých vysokých škol. 1. Univerzita Hradec Králové: Už víš, kam půjdeš na vejšku? 2. VUT Brno: VUT FU – … číst více

BIBS boduje v žebříčku zaměstnanosti absolventů. Mezi českými školami je na sedmé příčce

Vysoká škola BIBS je sedmou nejúspěšnější českou vysokou školou dle zaměstnanosti absolventů. Výsledek vyplývá z analýzy, v níž Český rozhlas srovnával více než šedesát tuzemských škol. BIBS je zároveň jednou z pouhých dvou mimopražských škol, které se umístily v nejlepší desítce. První příčka mezi všemi vysokými školami v Brně a sedmá v celorepublikovém srovnání – takového skóre dosáhl BIBS … číst více

Práva, IT, grafika, medicína: kolik si vyděláte po škole?

„To tě přece neuživí,” zrazují vás možná rodiče od podání přihlášky na nějaký méně lukrativní obor. Je to sice otrava, ale možná mají pravdu. Zvážit, jaké vás za pár let čekají výdělky, k výběru vysoké školy prostě patří. Trochu jsme vám to usnadnili a podívali se na nástupní platy v těchto 6 atraktivních oborech: IT, … číst více