Životopis absolventa: co vypíchnout, aby zaujal firmy?

Maturitu nebo státnice už máte za sebou a začínáte hledat práci. Jak napsat absolventský životopis tak, aby splňoval požadavky personalistů a vy se co nejlépe představili?

Osobní údaje: pozor na infantilní e-mail

Nejdůležitější informace patří na začátek, proto do hlavičky životopisu dejte své jméno a příjmení. Pokud jste právě získali akademický titul, tak na tomto místě, před vaším jménem, se bude vyjímat nejlépe. Přece jen jste několik let studovali, abyste ho získali, tak se jím pochlubte.

Mezi další důležité osobní údaje patří e-mail a telefonní číslo. Jsou to kontakty na vás, proto ohlídejte, aby byly aktuální a ve správném tvaru. E-mailová adresa by měla působit profesionálně, s adresou beruska12@mail.cz nebo drak89@mail.cz to půjde těžko. Vaše jméno a příjmení vám budou nejlepší vizitkou (např. petr.benes@mail.cz nebo novakova.jana12@mail.cz).

Někteří kandidáti pořád píší adresu trvalého bydliště, datum narození, rodinný stav a další osobní informace. Tyto údaje ale nejsou povinné.

↑ V životopisu se rozepište o vzdělání a také o praxích a stážích během studia.

» Podívejte se na nabídky práce pro absolventy

Vzdělání: tady se rozepište

Pro absolventy, ať už střední nebo vysoké školy, jsou informace o vzdělání důležitou částí životopisu. Tady se mohou nejvíce rozepsat a poukázat na své úspěchy. Důležité je mít tyto informace chronologicky uspořádané od nejaktuálnější vzdělávací instituce (základní školu můžete vynechat).

Nezapomeňte uvést, odkdy dokdy jste školu navštěvovali, její přesný název a název oboru. Pokud se budete chtít více rozepsat, můžete napsat téma závěrečné práce. V případě, že jste část studia absolvovali v zahraničí, nezapomeňte tento fakt zmínit.

  • Například:

2016 – 2019: Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta

Obor: Žurnalistika (Bc.)

Závěrečná práce na téma: Mediální obraz pravicových stran v levicovém tisku

Praxe, stáže, brigády

Popřemýšlejte, co vše jste mimo studium za poslední roky stihli a zkuste vybrat nejrelevantnější praxe, stáže nebo brigády. Během výběru se zaměřte na ty, které trvaly nejdelší dobu, jsou nejaktuálnější a nejvíce vás ovlivnily v kontextu inzerátu, na který odpovídáte. Ty potom přepište v bodech do životopisu.

  • Například:

01/2019 – 06/2019: Redakce deníku Naše noviny, Modrá 15, Olomouc

  • Stážista v oddělení online zpravodajství
  • Příprava článků a rozhovorů o regionální politice
  • Zpracování obsahu na web v různých formátech (infografiky, videa, příspěvky na sociální sítě)

Jazykové, počítačové a další znalosti

V životopisu je tato část až skoro na závěr, ale z pohledu absolventa je to ta část, kde můžete ukázat, co umíte navíc. Jazykové znalosti popisujte podle evropského referenčního rámce (A1 – C2). Je nejvíce přehledný a většina středních i vysokých škol s ním pracuje.

Znalost počítačových programů, ať už MS Office nebo odborných, psaní všemi deseti atd. – to jsou informace, které personalisté hledají. Absolvování speciálních kurzů, účast v mimoškolních aktivitách nebo řidičský průkaz (nejen na osobní automobil) vás mohou posunout k osobnímu pohovoru.

Obsah je důležitý, ale nezapomeňte na formu

Fotografie

Vložení fotografie je kontroverzní téma i mezi personalisty. Jedni se fotky v životopisu zastávají, jiní ji tam za žádnou cenu nechtějí. Vy ji do životopisu dávat nemusíte. Když se ji rozhodnete do CV vložit, tak vyberte tu, která vypadá profesionálně. Fotky z páteční party, maturitního plesu nebo pláže nejsou nejlepší volba.

Pravopis

I když jste měli z češtiny jedničku, nechte si svůj životopis překontrolovat. Třeba kamarádem, rodičem nebo bývalou češtinářkou. Bohužel pravopisné chyby nejsou v životopisech výjimkou a věřte, že personalistu budou bít do očí.

Styl

Střídání čtyř barev, pěti velikostí a tří typů písma není úplně nejvhodnější vizitka. Životopis ztratí přehlednost a personalistovi se bude špatně číst. Nejlépe uspějete s černým písmem na bílém (světlém) pokladu. Velikost písma zvolte takovou, aby byl text čitelný, i když si stránku vytisknete (ideálně velikost 10, 11). A doporučené fonty? Použijte Calibri nebo Verdana, dobře se čtou na monitoru.

Uložte životopis ve správném formátu

S největší pravděpodobností váš životopis vložíte elektronicky do odpovědního formuláře nebo ho zašlete na e-mail jako přílohu. V obou případech se tak k personalistovi dostane elektronický dokument pojmenovaný podle toho, jak ho máte uložený v počítači.

Doporučujeme vyvarovat se názvů jako je Petříkův životopis, uplnenejnovejsizivotopis nebo finalCV. Přejmenujte si dokument, který budete posílat, jménem a příjmením, např. Jan Novák CV. Ať už zašlete životopis ve formátu docx nebo PDF, zkontrolujte si, že na konci dokumentu nemáte prázdnou stránku. Pokud zašlete PDF, máte jistotu, že se personalistovi zobrazí váš životopis přesně tak, jak ho vidíte vy.

Samotný životopis by se měl vejít na jednu stranu A4. Do průvodního e-mailu či dopisu určitě nezapomeňte zmínit, že jste čerstvý absolvent. A pak se nebojte zvednout telefon neznámým číslům, protože personalisté často kontaktují kandidáty telefonicky.

» Podívejte se na nabídky práce pro absolventy

Tereza Houštecká

Další články k tématu

VIDEO: Jak šikovně vylepšit absolventské CV a odlišit se

Čím se máte jako čerstvý absolvent pochlubit v životopise, když vaše zkušenosti čítají v lepším případě několik brigád, navíc ještě nesouvisejících s oborem studia? Zeptali jsme se na kameru dvou HR ředitelek: Petry Suché ze společnosti MBtech Bohemia a Dagmar Suissy z firmy LMC. Petra Suchá si v životopisech absolventů ráda přečte třeba i o tom, co dělají ve volném … číst více

Škoda Auto hledá nové trainees. Co je čeká?

„Absolventům techniky často chybí sebevědomí. Doporučil bych jim proto nebát se a jít do toho,“ říká Jan Chládek, trainee ve společnosti Škoda Auto. Ve firmě pracuje jako technolog od loňského září a brzy jede na první zahraniční „služebku“: do Číny. » 3 minuty čtení « ↑ Jan Chládek: „Když jsem se loni hlásil, někteří spolužáci … číst více

Co mezi řádky vyčtete z pracovních inzerátů

Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné nabídky, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, kam chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. Na co se tedy při čtení inzerátů zaměřit, abyste objevili práci přesně pro vás? « 2 minuty čtení » Hezký nadpis není všechno Nenechte se napálit … číst více

Ze stážisty sportovním moderátorem na TV Nova

Martina Čermáka určitě znáte z obrazovek televize Nova. Je důkazem, že jít za svým snem hned po škole se vyplácí. Půl roku po dokončení gymnázia v Českém Krumlově, psal se listopad 2012, se Martin rozhodl jít na pohovor do TV Nova. A jako čerstvý absolvent uspěl ve výběrovém řízení na pozici Sportovní moderátor a reportér. … číst více