Životopis absolventa: co v něm vypíchnout, aby zaujal firmy?

Maturitu nebo státnice už máte za sebou a začínáte hledat první práci. Jak napsat absolventský životopis tak, aby splňoval požadavky personalistů a vy se co nejlépe představili? Přečtěte si náš praktický návod.

Osobní údaje: pozor na infantilní e-mail

Nejdůležitější informace patří na začátek, proto do hlavičky životopisu dejte své jméno a příjmení. Pokud jste právě získali akademický titul, tak na tomto místě, před vaším jménem, se bude vyjímat nejlépe. Přece jen jste několik let studovali, abyste ho získali, tak se jím pochlubte.

Mezi další důležité osobní údaje patří e-mail a telefonní číslo. Jsou to kontakty na vás, proto ohlídejte, aby byly aktuální a ve správném tvaru. E-mailová adresa by měla působit profesionálně, s adresou beruska12@mail.cz nebo drak89@mail.cz to půjde těžko. Vaše jméno a příjmení vám budou nejlepší vizitkou (např. petr.benes@mail.cz nebo novakova.jana@mail.cz).

Někteří kandidáti pořád píší adresu trvalého bydliště, datum narození, rodinný stav a další osobní informace. Tyto údaje už ale v CV dávno nejsou povinné.

↑ V CV se rozepište o vzdělání a také o praxích a stážích během studia.

» Podívejte se na nabídky práce pro absolventy

Vzdělání: tady se rozepište

Pro absolventy, ať už střední nebo vysoké školy, jsou informace o vzdělání důležitou částí životopisu. Tady se mohou nejvíce rozepsat a poukázat na své úspěchy. Důležité je mít tyto informace chronologicky uspořádané od nejaktuálnější vzdělávací instituce (základní školu můžete v klidu vynechat).

Nezapomeňte uvést, odkdy dokdy jste školu navštěvovali, její přesný název a název oboru. Pokud se budete chtít více rozepsat, můžete napsat téma závěrečné práce. V případě, že jste část studia absolvovali v zahraničí, nezapomeňte tento fakt zmínit.

  • Například:

2017 – 2020: Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta

Obor: Žurnalistika (Bc.)

Závěrečná práce na téma: Mediální obraz pravicových stran v levicovém tisku

Praxe, stáže, brigády

Popřemýšlejte, co vše jste mimo studium za poslední roky stihli a zkuste vybrat nejrelevantnější praxe, stáže nebo brigády. Během výběru se zaměřte na ty, které trvaly nejdelší dobu, jsou nejaktuálnější a nejvíce vás ovlivnily v kontextu inzerátu, na který odpovídáte. Ty potom přepište v bodech do životopisu.

  • Například:

01/2019 – 06/2019: Redakce deníku Naše noviny, Modrá 15, Olomouc

  • Stážista v oddělení online zpravodajství
  • Příprava článků a rozhovorů o regionální politice
  • Zpracování obsahu na web v různých formátech (infografiky, videa, příspěvky na sociální sítě)

Jazykové, počítačové a další znalosti

V životopisu je tato část až skoro na závěr, ale z pohledu absolventa je to ta část, kde můžete ukázat, co umíte navíc. Jazykové znalosti popisujte podle evropského referenčního rámce (A1–C2). Je nejvíce přehledný a většina středních i vysokých škol s ním pracuje.

Znalost počítačových programů, ať už MS Office nebo odborných, psaní všemi deseti atd. – to jsou informace, které personalisté hledají. Absolvování speciálních kurzů, účast v mimoškolních aktivitách nebo řidičský průkaz (nejen na osobní automobil) vás mohou posunout k osobnímu pohovoru.

Obsah je důležitý, ale nezapomeňte ani na formu

Fotka

Vložení fotografie je kontroverzní téma i mezi personalisty. Jedni se fotky v životopisu zastávají, jiní ji tam za žádnou cenu nechtějí. Vy ji do životopisu dávat nemusíte. Když se však rozhodnete ji do CV vložit, tak vyberte tu, která vypadá profesionálně. Fotky z páteční party, maturitního plesu nebo pláže nejsou nejlepší volba.

Pravopis

I když jste měli z češtiny jedničku, nechte si svůj životopis překontrolovat. Třeba kamarádem, rodičem nebo bývalou češtinářkou. Bohužel pravopisné chyby nejsou v životopisech výjimkou a věřte, že personalistu budou bít do očí. Především však vytvoříte dojem, že jste si s CV nedali až tolik práce. A to určitě nechcete.

Styl

Střídání čtyř barev, pěti velikostí a tří typů písma není úplně nejvhodnější vizitka. Životopis ztratí přehlednost a personalistovi se bude špatně číst. Nejlépe uspějete s černým písmem na bílém (světlém) pokladu. Velikost písma zvolte takovou, aby byl text čitelný, i když si stránku vytisknete (ideálně velikost 10, 11). A doporučené fonty? Použijte Calibri nebo Verdana, dobře se čtou na monitoru.

Uložte životopis ve správném formátu

S největší pravděpodobností váš životopis vložíte elektronicky do odpovědního formuláře nebo ho zašlete na e-mail jako přílohu. V obou případech se tak k personalistovi dostane elektronický dokument pojmenovaný podle toho, jak ho máte uložený v počítači.

Doporučujeme vyvarovat se názvů jako je Petříkův životopis, uplnenejnovejsizivotopis nebo finalCV. Přejmenujte si dokument, který budete posílat, jménem a příjmením, např. Jan Novák CV. Ať už zašlete životopis ve formátu docx nebo PDF, zkontrolujte si, že na konci dokumentu nemáte prázdnou stránku. Pokud zašlete PDF, máte jistotu, že se personalistovi zobrazí váš životopis přesně tak, jak ho vidíte vy, a to i když si ho otevře třeba na tabletu nebo v mobilu.

Samotný životopis by se měl vejít na jednu stranu A4. Do průvodního e-mailu či dopisu určitě nezapomeňte zmínit, že jste čerstvý absolvent. A pak se nebojte zvednout telefon neznámým číslům, protože personalisté často kontaktují kandidáty telefonicky.

» Podívejte se na nabídky práce pro absolventy

Tereza Houštecká

Další články k tématu

V jakých oborech mají absolventi nejvyšší šance?

Skoro 90 procent absolventů vysokých škol si přeje najít práci v oboru, jaký vystudovali. Podle nových dat portálu Jobs.cz se tento sen bez problémů splní například mladým technikům a IT specialistům. Ovšem ten, kdo hledá uplatnění v administrativě nebo bankovnictví, se na pohovorech potká s pořádně tvrdou konkurencí. Dva tisíce nabídek pro absolventy Na Jobs.cz nyní najdete přes dva … číst více

Rady pro absolventy: jak nepokazit pohovor

Na pohovor se předem připravte. Zjistěte si informace o firmě a připravte si otázky, které personalistovi položíte. Buďte přirození a ukažte, že máte o získání místa opravdu zájem. Nezanedbejte přípravu Nepodceňujte přípravu na pohovor. Věnujte pozornost sestavení životopisu, který by měl být strukturovaný, přehledný a bez gramatických chyb a překlepů. Doporučená  maximální délka životopisu jsou … číst více

9 firem, které nabízejí skvělé šance absolventům

Blíží se konec vašeho studia a přemýšlíte o praxi, stáži či rovnou o svém prvním zaměstnání? Podívejte se na nabídku těchto 9 firem, které ve svých týmech rády uvidí čerstvé absolventy a nabízejí jim i něco navíc. 1. Škoda Auto Boleslavská Škodovka každoročně nabízí kolem 30 míst ve svých trainee programech. Jejich skladba je rozličná … číst více

I bez praxe a superschopností: 900+ nabídek pro absolventy

Čím budeš, až vyrosteš? Dokud jste byli malí, sypali jste ze sebe učitelky, hasiče, kosmonauty a baletky jako taháky z rukávu státnicové košile. Když se vás ale po promoci zeptá rodina znova a vy stále své první místečko nemáte, už to taková sranda není. Naštěstí i absolventi si dnes mohou svou práci vybírat. Zaměstnavatelé to … číst více