V jakých oborech mají absolventi nejvyšší šance?

Skoro 90 procent absolventů vysokých škol si přeje najít práci v oboru, jaký vystudovali. Podle nových dat portálu Jobs.cz se tento sen bez problémů splní například mladým technikům a IT specialistům. Ovšem ten, kdo hledá uplatnění v administrativě nebo bankovnictví, se na pohovorech potká s pořádně tvrdou konkurencí.

Dva tisíce nabídek pro absolventy

Na Jobs.cz nyní najdete přes dva tisíce nabídek určených absolventům vysokých škol. Jde vesměs o pracovní místa pro mladé lidi bez obsáhlejší praxe. V některých oborech ale absolventi musí o svou šanci pořádně zabojovat. Ukazují to nová data sesbíraná portálem Jobs.cz.

Asistentka: 96 uchazečů, strojní inženýr: 5 zájemců

Na jedno absolventské místo v administrativě se hlásí v průměru 73 uchazečů. Kdo chce pracovat jako asistent nebo asistentka, musí během výběrového řízení „porazit“ skoro stovku konkurentů. Podstatně vyšší šance mají mladí programátoři – na jedno absolventské místo se hlásí v průměru 6 uchazečů. Na juniorskou pozici strojního inženýra personalisté obdrží v průměru 7 životopisů.

TABULKA: Počet reakcí na jedno absolventské místo (vybrané obory):

Obor Průměrný počet reakcí na 1 místo
Asistent/ka                          96
Administrativní pracovník                          73
Pracovník back office                          65
Obchodní asistent/ka                          51
Obchodní zástupce                          27
Projektový manažer                          24
Bankovní poradce                          21
IT konzultant                          13
IT analytik                          11
Elektroinženýr                           8
Strojní inženýr                           7
Programátor                           6
Technolog ve strojírenství                           5

Zdroj: Průzkum portálu Jobs.cz, srpen 2013

 

Jak se odlišit v mase uchazečů?

Pokud chcete uspět v záplavě absolventů, musíte se odlišit. Jak? Znalostmi.

Praxe: Většina zaměstnavatelů dá přednost absolventovi, který se prokáže smysluplnou praxí v oboru. Do CV tedy rozhodně nezapomeňte vypsat všechny relevantní zkušenosti sesbírané během studia, ať už se jedná o krátkodobé či dlouhodobé brigády nebo odborné stáže.

Jazyky: Pouze 10 procent letošních absolventů si podle průzkumu Jobs.cz myslí, že znalost cizích jazyků není důležitá. Personalistu určitě lépe přesvědčí životopis, ve kterém najde zmínku o složení mezinárodně uznávané zkoušky. Najděte si proto přípravný kurz pro některou ze zkoušek co nejdříve – většina jazykových škol spouští výuku v průběhu září nebo října.

Odborné kurzy: Na Jobs.cz můžete vybírat z nabídky odborných, počítačových a dalších kurzů. Určitě mezi nimi objevíte školení, které vám coby absolventovi pomůže nastartovat kariéru ve vysněném oboru. Je pravda, že kurzy nejsou levná záležitost. Investice do vlastního vzdělání se ale určitě vyplatí. Zkuste to brát z té lepší stránky: školné jste na fakultě platit nemuseli, takže část „ušetřených“ peněz teď můžete použít na svůj rozvoj.

Jobs.cz

Založte si online životopis na Jobs.cz. Firmy si vás najdou samy

Nejnovější nabídky práce pro absolventy

Další články k tématu

Buďte chytří a hledejte práci teď. V září bude „nával“

Užiju si prázdniny a práci začnu hledat v září. Touto větou si každoročně podkopává vlastní židli spousta čerstvých absolventů vysokých i středních škol. Na podzim přichází rozčarování: zájemců o volná místa je obrovský přetlak. Buďte chytří a jděte na to opačně – zaměstnání začněte hledat už teď, uprostřed léta. Toto doporučení se netýká jen absolventů. Agent – pomocník … číst více

Rady pro absolventy: jak si vybrat první povolání?

Zamýšlíte se právě, kam povedou vaše první pracovní kroky a kterému zaměstnavateli svěříte pár let svého pracovního života?  Než sáhnete po první nabídce, která se namane, dopřejte si chvilku na zamyšlení, co od své práce vlastně čekáte. Co vás baví? Nejlepší jste v tom, co vás baví. Proto si odpovězte na otázku, co vám ve škole … číst více

Co vás čeká po nástupu do první práce

Zkušební doba, kolečko po odděleních a seznamování se s kolegy i novou prací. To na vás coby absolventa čeká v prvních týdnech po nástupu. Na co se můžete psychicky připravit už teď? 1. Zkušební doba Projdete vítězně pohovorem, podepíšete smlouvu a vyfasujete notebook a pracovní stůl. Ve skutečnosti ale práci nemáte až tak jistou. První tři měsíce … číst více

Rady pro čerstvé ekonomy: jak získat dobrou první práci

Končíte ekonomicky zaměřenou školu a chystáte se na pohovory do firem? Víme, podle čeho personalisté absolventy ekonomie posuzují, a sestavili jsme pro vás těchto 5 tipů. Konkurence na pohovorech bude velká – tak neudělejte chybu. » 2 minuty čtení « ↑ Některé otázky na pohovorech jsou záludné, ale s našimi tipy je zvládnete. 1. Proklepněte … číst více