Rady pro absolventy: jak nepokazit pohovor

Na pohovor se předem připravte. Zjistěte si informace o firmě a připravte si otázky, které personalistovi položíte. Buďte přirození a ukažte, že máte o získání místa opravdu zájem.

Nezanedbejte přípravu

Nepodceňujte přípravu na pohovor. Věnujte pozornost sestavení životopisu, který by měl být strukturovaný, přehledný a bez gramatických chyb a překlepů.

Doporučená  maximální délka životopisu jsou dvě strany A4. Pokud připojíte motivační dopis, zdůrazníte tím svou motivaci pro konkrétní práci  a vysvětlíte, proč se o danou pozici zajímáte a čím jste jedineční. Zjistěte si maximum informací o firmě a hledané pozici. Otázky na manažera/personalistu si můžete připravit předem, podtrhnou tak Váš vážný zájem o pozici a o společnost.

Dorazte včas

Na pohovor dorazte včas. Pro jistotu si vytiskněte kontaktní údaje na osobu, která s Vámi pohovor povede pro případ, že  byste se nečekaně zpozdili kvůli dopravě. Ujistěte se, že vaše oblečení je čisté a vyžehlené a celkový vzhled  odpovídá pozici, o kterou se ucházíte. Vypněte si mobilní telefon. Pozor na výrazné parfémy a silný odér od cigaret. Samozřejmostí je pevný stisk ruky při prvotním seznámení.

Klaďte vhodné otázky

Odpovídejte na otázky věcně, jasně, přidávejte příklady z praxe. Snažte se být uvolnění, udržujte oční kontakt se všemi účastníky pohovoru a dejte si pozor na neverbální projevy (shrbené sezení na židli, hraní si s propiskou). Nikdy nelžete. Nesnažte se své dovednosti přikrášlovat, často stejně následuje ověření dovedností v praxi. Nebojte se zeptat, pokud otázku nepochopíte. Ohledně pozice si dělejte zápisky a doptejte se na detaily. Nikdy se neptejte jako první na výši mzdy a nabídku benefitů. Nepomlouvejte během pohovoru svého minulého zaměstnavatele, šéfa či kolegy a snažte se být konstruktivní.

Ukažte svou motivaci

Rozhodně si před pohovorem ověřte nebo připomeňte, o jakou pozici se jedná. Je velkou chybou prohlásit, že už si nepamatujete, o jakou pozici jde a rádi si od manažera/personalisty vyslechnete detaily. Před pohovorem si ujasněte, jaké máte představy o svém budoucím zaměstnání a jak by se měla Vaše kariéra dále vyvíjet. Projevte u pohovoru energii, motivaci a nadšení pro danou práci.

Buďte přirození

Jde jen o pohovor, ne o život. I vy si vybíráte vašeho budoucího zaměstnavatele. Snažte se být uvolnění, přirození a usměvaví. Každý má v této situaci většinou trému, je to přirozené. Nervozita ukazuje, že Vám opravdu jde o získání dané pozice. Zkušený personalista to ví a mínusové body Vám kvůli tomu nepřipočítá.

Článek připravila Raiffeisenbank – generální partner Měsíce studentů a absolventů 2013

Další články k tématu

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

V Consultingu běží čas rychleji než v jiných zaměstnáních

Mnoho mladých lidí neví, co si představit pod pojmem kariéra v oblasti Consulting. Portál „Kariéra bez hranic“ na toto téma přinesl rozhovor se Zuzanou Guller, ředitelkou pro lidské zdroje v regionu střední a východní Evropy ve společnosti Accenture. » 4 minuty čtení « ↑ Zuzana Guller z Accenture: „V Consultingu často nevíte, kde budete zítra, pro … číst více

Siemens: pojďte k nám vyvíjet špičkový software

Siemens má v Česku dvě prestižní Vývojová a prototypová centra, kde se vyvíjí SW a HW produkty pro téměř celý svět. Jedno sídlí v pražské centrále a druhé v Brně. „Jen v posledním roce jsme otevřeli pracovní místa pro desítky nových zaměstnanců a další stále nabíráme. Máme zájem o talentované lidi jak po škole, tak i se zkušenostmi. Nabízíme … číst více

Reportérka TV Nova: Každý den si točím svůj krátký film

Nikol Kudrnáčová (28) je oblíbenou reportérkou Televizních novin. Televize Nova byla součástí jejího dětství a dospívaní. A jak sama tvrdí, po škole měla tak nějak vnitřně vybráno. Na Novu nastoupila v září 2015 jako stážistka. „Už první den máte možnost nahlédnout do vysílacího studia. Dýchne na vás žurnalistická nervozita, která se po čase stane vaší rutinou,“ … číst více