Přihlaste se do překladatelského maratonu

Téměř dvě třetiny pozic nabízených v loňském roce na portále Jobs.cz obsahovalo požadavek na znalost angličtiny. Mnohým uchazečům tak nezbývá , než své dovednosti zdokonalovat na jazykovém kurzu. Nově mohou překládat výuková videa Khanovy školy, a tak si nejen procvičit jazyk, ale navíc pomoci dobré věci.

Neumíte anglicky? Pak s dobrou prací nepočítejte, jakoby kandidátům vzkazovaly firmy inzerující na Jobs.cz. U čtyř pětin inzerátů navíc zaměstnavatelé požadovali minimálně středně pokročilou úroveň jazyka. Uchazeči ale se svými znalostmi pokulhávají  a na takové úrovni ji nabízejí jen v 60 procentech případů.

Přeložte dětem zábavná výuková videa

Kromě jazykových kurzů můžete cizí jazyk pilovat konverzací s cizinci nebo sledováním filmů v původním znění. Anebo můžete vytvořit titulky k výukovému videu a kromě jazyka si zopakovat i odborné znalosti. Začít můžete třeba v Khanově škole.

Volně přístupná videa Khanovy školy jednoduchou formou přibližují matematiku, fyziku a další obory lidského vědění. Ve světě se staly natolik populárními, že je mnohé školy používají přímo ve výuce a rodiče podle nich doučují své děti. Videa jsou k dispozici zdarma na internetu.

Videa vysvětlují rovnice, zlomky i další učivo

Do češtiny je zatím přeloženo na 400 výukových videí, což představuje přibližně jednu desetinu videí dostupných v angličtině. Převést do češtiny můžete kterékoliv vám blízké téma. Díky vám tak české děti mohou lépe pochopit dělení se zbytkem, ale i kvadratické rovnice nebo jiné učivo převážně základní a střední školy.

Maraton začíná 23. března v 10 hodin

První zkušenost s překládáním můžete získat 23. března od 10 hodin na překladatelském maratonu Khanovy školy. Spolu s podobně naladěnými nadšenci budete převádět do češtiny výuková idea podle vlastního výběru. Navíc si budete moci s ostatními účastníky vzájemně radit a překlad se tak výrazně zrychlí.

Pomohou lektoři z jazykovky

„Překládat může kdokoliv, kdo je ochotný obětovat jeden den pro dobrou věc a dokáže na počítači překládat anglický text do češtiny nebo slovenštiny. Kdo si není jistý, zdali je toho schopný, může si to na našich stránkách zkusit. Se zapeklitými případy nám na maratonu budou pomáhat lidé z jazykové školy Tandem,“ dodává Ota Jícha, který spolu s kolegy stojí za lokalizací Khan academy do češtiny.

Napsaný text překlad usnadní

Videa překládáte on-line podle předepsaného textu. Nemusíte se tedy bát, že by vaše překladatelské úsilí skončilo ve chvíli, kdy mluvené angličtině zcela neporozumíte. Vaše práce se neztratí ani když překlad z  jakéhokoliv důvodu nedokončíte. Titulky, které vytvoříte, zůstanou uloženy. Kdokoliv pak může vaši práci dokončit.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Inspirujte se: pět nápadů, díky kterým škola nemusí nudit

Představte si, že byste si už od svých sedmi let rozhodovali co, kdy a jak se budete učit. Pokud by se vám nechtělo do školy, domluvili byste se s ostatními a prostě byste výuku vynechali. Ve škole byste se tak kromě znalostí přirozeně učili i samostatnosti, toleranci, umění dohodnout se s ostatními a zdravě si věřit. Co … číst více

Pro studenty: jak získat praxi, kterou firmy ocení?

Jak zaujmout zaměstnavatele, když právě končíte školu a kolonka „pracovní zkušenosti“ ve vašem životopise zeje prázdnotou? Podle výzkumu, který mezi absolventy a firmami pravidelně pořádá kariérní portál Jobs.cz, zaměstnavatele kromě vystudovaného oboru nejvíce zajímá právě praxe v oboru. Co máte ale dělat, když vás na brigádě pustí tak akorát ke kopírce? Jednou z možností je … číst více

Naučte se: jak za minutu říct, kdo jste a co chcete

Představte si, že jste navštívili odbornou konferenci a během pauzy na kávu potřebujete rychle oslovit jednoho z řečníků. Prohodit pár zdvořilostních vět, předat mu vizitku a pozvat jej na akci, kterou vaše firma pořádá za měsíc. Výtahová řeč Nezdá se to, ale může jít o nesnadný úkol. Ve váš neprospěch hraje omezený čas, rušné prostředí a … číst více

Studentské prázdniny: letní školy v blízkém zahraničí

Letní škola je zajímavá příležitost, jak procvičit jazyky a seznámit se s lidmi z celého světa. Podívali jsme se za hranice k našim sousedům a vybrali nejzajímavější kurzy. Tak co, kam o prázdninách vyrazíte? » 3 minuty čtení « ↑ Vyrazte na prázdninovou školu do Mnichova, Vídně nebo Vysokých Tater. » Německo: Letní mezikulturní akademie Univerzita v Karlsruhe se po … číst více