Inspirujte se: pět nápadů, díky kterým škola nemusí nudit

Představte si, že byste si už od svých sedmi let rozhodovali co, kdy a jak se budete učit. Pokud by se vám nechtělo do školy, domluvili byste se s ostatními a prostě byste výuku vynechali. Ve škole byste se tak kromě znalostí přirozeně učili i samostatnosti, toleranci, umění dohodnout se s ostatními a zdravě si věřit. Co může znít jako neuchopitelná hudba budoucnosti, ve světě již funguje. První škola tohoto typu, Summerhill, vznikla v Británii již ve 20. letech 20. století.

Summerhill: demokratická škola

Demokratické prostředí, ve kterém si děti již od útlého věku samy určují, co se chtějí učit. To je téma, které, zdá se, začíná rezonovat i českým prostředím. Na červnovém EduFóru, pravidelném setkání fandů inovativního učení a vzdělávání, se objevilo již několikrát. Na posledním setkání dokonce ve dvojím vydání. Kromě škol Summerhill, které představil Tomáš Hajzler, přišel s podobným přístupem k učení i Pavel Trojánek s projektem Komenský 3.0.

Komenský 3.0

Firmy investují nemalé částky, aby své manažery naučily takzvané soft skills, měkké dovednosti. Podle Pavla Trojánka by se ale už děti na základní škole měly učit komunikaci, zodpovědnosti, spolupráci, zpětné vazbě a dalším mezilidským dovednostem. To se však neděje, proto Pavel Trojánek spolu s dalšími nadšenci navrhuje školky a školy, kde děti naplní tři Komenského zásady – poznají sebe sama, okolní svět a etické zásady, které v něm fungují.  Autoři plánují spustit pilotní projekt s vybranými školami a rodinami již v září.

Magdeburské polokoule

Václava Ridla štvalo, jak se ve školách učí fyzika. A tak se rozhodl ji žákům oživit. Na začátek se snaží žákům názorně vysvětlit tak abstraktní jev, jakým je atmosférický tlak. Používá k tomu experiment známý jako Magdeburské polokoule. Do pokusu se rozhodl zapojit i účastníky EduFóra a nadchnout je pro fyziku stejně, jako se snaží u svých žáků. Nutno přiznat, že se mu to povedlo. Svým zápalem a názorným pokusem se mu jistě podařilo vyburcovat zájem o Magdeburské polokoule i v lidech, kteří se běžně o fyzikální jevy nezajímají.

Hravá příprava na maturitu

Učit se na maturitu nebo se dobře bavit? Díky projektu Hrave.cz si středoškoláci tuto otázku snad již brzy nebudou muset pokládat. Stránky projektu jim naservírují učivo ke státní maturitě formou svižného e-learningu, kterým si potřebné znalosti procvičí. Autoři se studenta navíc snaží vtáhnout do učiva zajímavým příběhem. Na konci se student utká se „zlou maturitou“, kterou může porazit jen díky znalostem nabytých předchozí přípravou.  Projekt běží od května v beta verzi. Václav Formánek z projektu Hrave.cz řekl, že od září plánují autoři přidat přípravu na národní srovnávací zkoušky a do budoucna mají ambici proniknout se svým projektem i do firemního vzdělávání.

Učivo pro grafiky na jednom místě

Renáta Plíšková se převážnou část svého profesního života věnuje polygrafii. Když dostala příležitost učit na škole, kde se vyučila ruční sazečkou zjistila, že pro tak rychle rozvíjející se obor, nejsou ucelené podklady pro výuku. A tak se rozhodla pustit do projektu, který se věnuje vytváření vzdělávacích interaktivních materiálů, které najdou profesoři, studenti a zájemci o připravované obory (grafický designér, fotograf, tiskař a knihař) v připravované interaktivní encyklopedii iTutorial.cz. Některé části jsou přístupné široké veřejnosti. iTutorial již připravuje materiály i pro další středoškolské obory např. gastronomii.

Další setkání EduFóra proběhne v září v pražském Hubu na Smíchově.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Porady: jak změnit nudné sezení kolem stolu v zábavu

Kolik meetingů jste už zažili? A kolik vás jich čeká tento týden? Hodiny strávené mnohdy neplodnými diskuzemi a marnými pokusy o nalezení inovativní myšlenky patří v některých firmách k „oblíbenému“ folklóru. Mnoho lidí proto bere porady jako nutné zlo. Přitom k tomu, aby vás bavily, stačí pár barevných papírků a doslova zvednout zadek ze židle. Stop peckám Jak … číst více

Když učení baví. Seznamte se s pěti zajímavými projekty

Co se stane, když se potkají zábavné fyzikální pokusy, virtuální hra pro děti, hravá mobilní aplikace a 60 lidí, které zajímají nové metody učení? Vznikne inspirativní setkání EduFóra naznačující, že tradiční škola by se v budoucnu mohla stát jen jednou z možností na pestré paletě vzdělávání. Sedmé setkání EduFóra v pondělí 21. ledna opět dokázalo, že se v Česku objevuje stále více … číst více

Naučte se: jak za minutu říct, kdo jste a co chcete

Představte si, že jste navštívili odbornou konferenci a během pauzy na kávu potřebujete rychle oslovit jednoho z řečníků. Prohodit pár zdvořilostních vět, předat mu vizitku a pozvat jej na akci, kterou vaše firma pořádá za měsíc. Výtahová řeč Nezdá se to, ale může jít o nesnadný úkol. Ve váš neprospěch hraje omezený čas, rušné prostředí a … číst více

Průvodce letními školami nejen pro studenty

Už máte plné zuby rodinné dovolené u moře a chtěli byste zažít něco nového? Příjemnou změnou může být letní škola. Kurz osvěží nejen vaši mysl. Poznáte spolužáky z celého světa a procvičíte si jazyky. Jak probíhají prázdninové výukové programy a kolik stojí? Škola bez stresu a známek Letní školy vznikly pro zájemce, kteří lační po vzdělání … číst více