Pracovním inzerátům vládnou angličtina a němčina

Více než dvě třetiny pracovních pozic, které zaměstnavatelé vypisují na Jobs.cz, obsahují požadavek na znalost alespoň jednoho cizího jazyka. Zdaleka nejčastěji jde o angličtinu, druhé místo patří s odstupem němčině. Výuku cizích řečí přitom řada společností výrazně podporuje. Jazykové kurzy patří mezi nejčastější zaměstnanecké benefity, zcela nebo částečně je hradí 58 % firem.

Angličtina ne základky nestačí

Ze všech pracovních inzerátů, které jste mohli na Jobs.cz v tomto roce najít, jich téměř 60 % obsahovalo požadavek na znalost angličtiny. Angličtina ze základní školy vám ale stačit nebude. Zaměstnavatelé mají největší zájem o lidi, kteří se domluví na středně pokročilé a pokročilé úrovni. Druhým nejžádanějším cizím jazykem na Jobs.cz je němčina. Pracovní nabídky s takovým požadavkem však tvoří jen něco málo přes desetinu všech inzerátů. I u němčiny platí, že nejvíce plusových bodů získají kandidáti, kteří prokážou středně pokročilou nebo pokročilou znalost.

Uchazeči vládnou hlavně angličtinou

Uchazeči požadavky zaměstnavatelů kopírují. Tři čtvrtiny lidí umí anglicky, téměř 45 % německy. Lépe kandidáti hodnotí své znalosti angličtiny, na středně pokročilé a pokročilé úrovni se domluví více než 40 % z nich. Němčina je pro mnohé spíše doplňkovým jazykem, každý druhý uchazeč s němčinou uvádí jen základní/pasivní znalost tohoto jazyka. Další jazyky ve svých profilech na Jobs.cz uvádějí uchazeči spíše výjimečně.

Ostatní jazyky na vynikající úrovni

Občas ale mohou uchazeči mezi nabídkami práce na Jobs.cz najít i slibné pozice, které vyžadují například španělštinu, francouzštinu, ruštinu, polštinu a další jazyky. Nejčastěji požadavek na méně běžné jazyky najdete u zahraničních expanzí do České republiky nebo společností, které u nás provozují tzv. shared service centra – centra sdílených služeb, kde mezinárodní tým poskytuje služby pobočkám nebo zákazníkům po celém světě. Pokud v požadovaných jazycích excelujete, máte před ostatními uchazeči o práci velmi výraznou výhodu.

Rozhoduje skutečná znalost a úroveň 

Jak své jazykové znalosti ohodnotíte ve svém profilu na Jobs.cz je na vás. Zaměstnavatelé vyžadují jazykové certifikáty nebo státní jazykovou zkoušku jen výjimečně. Připravte se však na to, že personalisté si vaši schopnost domluvit se slovem i písmem během výběrového řízení ověří. Zpravidla se můžete „těšit“ na pohovor vedený v cizím jazyce (buď zcela nebo z části) či na písemný jazykový test.

Brzda pro vaši kariéru

Nedostatečná jazyková vybavenost může významně brzdit vaši kariéru. Ať už uvažujete o dlouhodobém pracovním výjezdu do ciziny nebo práci ve velké zahraniční společnosti usazené v České republice. Pokud se nedomluvíte se zahraničním klientem nebo kolegou, mohou vám dveře do těchto společností zůstat zavřené. Pokud se necítíte pevní v kramflecích, můžete kromě každodenního používání jazyka v práci zkusit jazykové kurzy. Od úvahy k návštěvě kurzu ale u mnohých vede dlouhá cesta. Celých 73 % lidí zvažuje, že do jazykového kurzu začne chodit. Skutečně se ale zapíše jen 27 % zájemců. Vyplývá to z průzkumu o využívání kurzů a školení, který zpracoval Jobs.cz.

Jazykové kurzy: jeden z nejčastějších benefitů

Firmy přitom pilování jazyků fandí, jazykové vzdělávání svým zaměstnancům částečně nebo zcela hradí 58 % dotázaných firem. Jan Nehasil, manažer segmentu vzdělávání na Jobs.cz, dodává: „Finanční příspěvky na vzdělávání dlouhodobě patří mezi trojici nejčastějších benefitů nad rámec mzdy.“ Na rozdíl od mnoha odborných znalostí, které jinde než na své pozici neuplatníte, se vám navíc znalost jazyka může hodit v jakékoliv práci, nebo třeba na dovolené. Pokud vám zaměstnavatel právě na jazyky přispívá, byla by škoda toho nevyužít.

Lenka Kováříková, Jobs.cz

Další články k tématu

Polovina firem nedá odsouzeným ani podřadnou práci

80 procent lidí, kteří se ucházejí o práci, novému zaměstnavateli běžně předkládá i doklad o tom, že nebyli trestáni. Vyplynulo to z ankety na portálu Jobs.cz, ve které odpovídalo 2404 lidí. ↑ Trestní minulost? V polovině firem nedostane ani podřadnou práci. Zápis jako okamžitá stopka Výpis z trestního rejstříku lidé pochopitelně nenosí na pohovory jen tak sami od … číst více

Nejžádanější profese 2012? Obchodní zástupce

Lidé, kteří umí prodávat a přitáhnout nové klienty, se v roce 2012 ohledně práce neztratili. Firmy pro ně na portále Jobs.cz od loňského ledna do prosince vystavili celkem 9113 volných míst. Na druhém místě pozic, o které měli zaměstnavatelé největší zájem, se umístili administrativní pracovníci. Na Jobs.cz loni v této kategorii viselo celkem 5118 nabídek. Více než … číst více

Když vás osloví headhunter

Ne vždy jste to vy, kdo musí učinit první krok, aby získal dobré pracovní místo. Zvláště u vyšších manažerských pozic a v případě zkušených specialistů se vám může přihodit, že vás se zajímavou nabídkou osloví headhunter. Jak se v takové situaci zachovat a vytěžit z ní co nejvíce? Rozhodují zkušenosti Headhunteři k vytipování nadějných lidí využívají … číst více

Testy? Pro uchazeče běžná součást výběrového řízení

Takovou zkušenost má z náboru Iveta Kalhotková, HR Consultant ze společnosti Coca-Cola HBC. „Spíše než na testy ale dáme na dojem a zkušenost, kterou získáme během výběrového řízení s kandidátem“, doplňuje svými zkušenostmi náhled firem na využití testů a dotazníků ve výběru vhodných uchazečů. Co pomocí testů ve výběrovém řízení zjišťujete? Pomocí testování si ověřujeme výkonová hlediska jako analytické … číst více