Pracovním inzerátům vládnou angličtina a němčina

Více než dvě třetiny pracovních pozic, které zaměstnavatelé vypisují na Jobs.cz, obsahují požadavek na znalost alespoň jednoho cizího jazyka. Zdaleka nejčastěji jde o angličtinu, druhé místo patří s odstupem němčině. Výuku cizích řečí přitom řada společností výrazně podporuje. Jazykové kurzy patří mezi nejčastější zaměstnanecké benefity, zcela nebo částečně je hradí 58 % firem.

Angličtina ne základky nestačí

Ze všech pracovních inzerátů, které jste mohli na Jobs.cz v tomto roce najít, jich téměř 60 % obsahovalo požadavek na znalost angličtiny. Angličtina ze základní školy vám ale stačit nebude. Zaměstnavatelé mají největší zájem o lidi, kteří se domluví na středně pokročilé a pokročilé úrovni. Druhým nejžádanějším cizím jazykem na Jobs.cz je němčina. Pracovní nabídky s takovým požadavkem však tvoří jen něco málo přes desetinu všech inzerátů. I u němčiny platí, že nejvíce plusových bodů získají kandidáti, kteří prokážou středně pokročilou nebo pokročilou znalost.

Uchazeči vládnou hlavně angličtinou

Uchazeči požadavky zaměstnavatelů kopírují. Tři čtvrtiny lidí umí anglicky, téměř 45 % německy. Lépe kandidáti hodnotí své znalosti angličtiny, na středně pokročilé a pokročilé úrovni se domluví více než 40 % z nich. Němčina je pro mnohé spíše doplňkovým jazykem, každý druhý uchazeč s němčinou uvádí jen základní/pasivní znalost tohoto jazyka. Další jazyky ve svých profilech na Jobs.cz uvádějí uchazeči spíše výjimečně.

Ostatní jazyky na vynikající úrovni

Občas ale mohou uchazeči mezi nabídkami práce na Jobs.cz najít i slibné pozice, které vyžadují například španělštinu, francouzštinu, ruštinu, polštinu a další jazyky. Nejčastěji požadavek na méně běžné jazyky najdete u zahraničních expanzí do České republiky nebo společností, které u nás provozují tzv. shared service centra – centra sdílených služeb, kde mezinárodní tým poskytuje služby pobočkám nebo zákazníkům po celém světě. Pokud v požadovaných jazycích excelujete, máte před ostatními uchazeči o práci velmi výraznou výhodu.

Rozhoduje skutečná znalost a úroveň 

Jak své jazykové znalosti ohodnotíte ve svém profilu na Jobs.cz je na vás. Zaměstnavatelé vyžadují jazykové certifikáty nebo státní jazykovou zkoušku jen výjimečně. Připravte se však na to, že personalisté si vaši schopnost domluvit se slovem i písmem během výběrového řízení ověří. Zpravidla se můžete „těšit“ na pohovor vedený v cizím jazyce (buď zcela nebo z části) či na písemný jazykový test.

Brzda pro vaši kariéru

Nedostatečná jazyková vybavenost může významně brzdit vaši kariéru. Ať už uvažujete o dlouhodobém pracovním výjezdu do ciziny nebo práci ve velké zahraniční společnosti usazené v České republice. Pokud se nedomluvíte se zahraničním klientem nebo kolegou, mohou vám dveře do těchto společností zůstat zavřené. Pokud se necítíte pevní v kramflecích, můžete kromě každodenního používání jazyka v práci zkusit jazykové kurzy. Od úvahy k návštěvě kurzu ale u mnohých vede dlouhá cesta. Celých 73 % lidí zvažuje, že do jazykového kurzu začne chodit. Skutečně se ale zapíše jen 27 % zájemců. Vyplývá to z průzkumu o využívání kurzů a školení, který zpracoval Jobs.cz.

Jazykové kurzy: jeden z nejčastějších benefitů

Firmy přitom pilování jazyků fandí, jazykové vzdělávání svým zaměstnancům částečně nebo zcela hradí 58 % dotázaných firem. Jan Nehasil, manažer segmentu vzdělávání na Jobs.cz, dodává: „Finanční příspěvky na vzdělávání dlouhodobě patří mezi trojici nejčastějších benefitů nad rámec mzdy.“ Na rozdíl od mnoha odborných znalostí, které jinde než na své pozici neuplatníte, se vám navíc znalost jazyka může hodit v jakékoliv práci, nebo třeba na dovolené. Pokud vám zaměstnavatel právě na jazyky přispívá, byla by škoda toho nevyužít.

Jobs.cz

Další články k tématu

Jazykové certifikáty, díky kterým získáte lepší práci

Angličtina je dnes pro studium i práci základ, proto je skvělé, když zvládáte další cizí jazyk. Velmi žádaná je němčina, francouzština, čím dál častěji pak ruština a další jazyky. Pokud tedy kromě angličtiny vládnete i jinou cizí řečí, byla by škoda si tuto znalost neposvětit certifikátem, co myslíte? Poradíme, jaký zvolit. » 2 minuty čtení « … číst více

Jaká fotka se hodí do životopisu?

Vždy když mě někdo osloví s tím, abych udělala přednášku na téma životopis, připadá mi, že toto téma je provařené a že všichni už musí vědět, jak na to. Bohužel ze čtyřleté praxe vyplývá, že tomu tak není. Většina studentů a absolventů i vysokých škol je schopná zaslat životopis, který člověku spíše ublíží, než aby mu … číst více

Z volné nohy do práce: můžete to skvěle prodat na pohovoru!

Po letech v zaměstnání jste si dobrovolně prošli školou života v podobě práce na volné noze. Ať už se vám v podnikání dařilo více nebo méně, po návratu do nového zaměstnání je třeba nabyté zkušenosti zúročit. Jak? » 2 minuty čtení « ↑ Udělejte na pohovoru výhodu z toho, že jste strávili nějaký čas na volné … číst více

Od ledna v nové práci: co udělat jako první?

Nový rok, nová práce. Čeká vás to také? První dny budou asi trochu náročnější. A počítat s tím, že na nové pozici dostanete 100 dnů hájení, nejspíš nemůžete. Co udělat po nástupu jako první a jak se v zatím neznámém týmu co nejlépe uvést? ↑ Při seznamování s kolegy nebuďte moc vlezlí. „Já jsem…“ Představit se novým … číst více