Od ledna v nové práci: co udělat jako první?

Nový rok, nová práce. Čeká vás to také? První dny budou asi trochu náročnější. A počítat s tím, že na nové pozici dostanete 100 dnů hájení, nejspíš nemůžete. Co udělat po nástupu jako první a jak se v zatím neznámém týmu co nejlépe uvést?

shutterstock_124546969

↑ Při seznamování s kolegy nebuďte moc vlezlí.

„Já jsem…“

Představit se novým kolegům je základ. Ale důležitý je i způsob, jak k představení dojde. Šéfa potěšíte, když vezmete iniciativu do vlastních rukou a buď kolegy osobně obejdete, nebo se na společném setkání sami ujmete slova a řeknete o sobě pár vět. Vyhněte se tak trapným chvílím, kdy vás skrčeného v zasedačce někdo představuje a vyzývá: „Tak nám o sobě něco řekni.“ Nebuďte při osobním představování s kolegy příliš vlezlí, ať už zdlouhavým vyprávěním o sobě či přílišným zájmem o ně a jejich práci.

Kdo je tu šéf smečky?

Dobré je si v prvních dnech oťuknout kolegy, se kterými přicházíte denně do styku. Pozorujte vzorce chování v týmu. Kdo je přirozeným vůdcem, koho ostatní respektují? Kdo dokáže jiné burcovat, kdo je kreativní nebo kdo naopak kolem sebe prská síru? Pro vás je důležité poznat, s kým se můžete poradit, kdo vás správně nasměruje a nebude vám házet klacky pod nohy.

Od sklepa po půdu

Poznejte kořeny firmy, projděte si všechna oddělení, nasajte firemní kulturu. Je uvolněná, přehnaně korporátní nebo tak akorát profesionální, ale lidská? Můžete si zajít za každým pro radu, za sekretářkou stejně jako za ředitelem? Je důležité poznat, zda je nová firma otevřená k lidem, nebo má naopak striktně vymezené mantinely a sféry vlivu. Lépe se vám tak budou shánět informace, organizovat schůzky a podobně.

Společná řeč se šéfem

Ať je vám to příjemné nebo ne, musíte si nastavit spolupráci s novým nadřízeným. Šéf vás hodnotí, rozhoduje o vašem platu, o možném povýšení, schvaluje home office a podobně. Ne vždy bude nadřízený manažer vaší krevní skupinou, ale předpokladem úspěšného působení v nové firmě je najít si k němu cestu, ať bude jakýkoliv. Nastavte si pravidelnou podobu komunikace, třeba u kávy nebo na pravidelné týdenní poradě. Bez vzájemné komunikace se nikam nedostanete.

„Něco“ jinak

Odlište se nějak od ostatních. Staňte se pro firmu zapamatovatelní a nepostradatelní. Jak? Upečte koláč pro ostatní, vymyslete zábavnou mimopracovní aktivitu, přijďte se zajímavou inovací stávajících služeb, přiveďte super klienta. Zkrátka něco! Nová práce je především příležitost! Hodně štěstí.

Jiří Kocourek

Další články k tématu

Co nového na vás chystají personalisté? Nedejte se zaskočit

On-line životopisy a profily, assessment centre, rozřazovací pohovor po telefonu – někteří zaměstnavatelé jdou ještě dále. Nenechte se zaskočit, až po vás budou chtít, abyste na dálku na kameru odpovídali na jejich dotazy, nebo se pokusí odhalit vaši osobnost a přístup k práci dříve, než vás uvidí naživo. Videodotazníky Možná už jste zažili rychlý pohovor po … číst více

7 firem s pohodovými kancelářemi. Právě teď hledají lidi!

Sníte o práci v Googlu nebo Facebooku a jejich prostorách plných klouzaček, koloběžek, našlapaných firemních posiloven a občerstvení zdarma? Za pohodovým pracovním prostředím nemusíte daleko. Vytipovali jsme pro vás sedm firem, do kterých se budete opravdu těšit. A dobrá zpráva – většina z nich právě někoho hledá! » 4 minuty čtení « Firemní knihovna v … číst více

Co mezi řádky vyčtete z pracovních inzerátů

Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné nabídky, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, kam chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. Na co se tedy při čtení inzerátů zaměřit, abyste objevili práci přesně pro vás? « 2 minuty čtení » Hezký název pozice není všechno Nenechte se … číst více

Pozice, kde vás nebudou nutit sedět od – do

Stále více lidí chce práci, kde si mohou začátek a konec pracovní doby určovat podle sebe. Proč sedět v kanceláři povinně do 17:30 a předstírat vytíženost, když reálně máte hotovo už ve čtyři? A mohli byste vyzvednout dítě z družiny nebo si jít zaběhat. Chcete takovou práci taky? Na Jobs.cz teď najdete přes 5.000 nabídek … číst více