Jazykové certifikáty, díky kterým získáte lepší práci

Angličtina je dnes pro studium i práci základ, proto je skvělé, když zvládáte další cizí jazyk. Velmi žádaná je němčina, francouzština, čím dál častěji pak ruština a další jazyky. Pokud tedy kromě angličtiny vládnete i jinou cizí řečí, byla by škoda si tuto znalost neposvětit certifikátem, co myslíte? Poradíme, jaký zvolit.

» 2 minuty čtení «

shutterstock_79212235

↑ Němčina, španělština nebo francouzština? S druhým jazykem na pohovoru zabodujete.

Němčina

Mezi jednoznačně nejuznávanější jazykové zkoušky z němčiny patří ty pořádané Goethe-Institutem. Ten má v České republice jedinou mezinárodní pobočku v Praze a k tomu dalších jedenáct partnerských center. Zkoušku Goethe-Zertifikat (s označením A1 až C1) a Goethe-Zertifikat C2 (čili Großes Deutsches Sprachdiplom) uznává většina škol i zaměstnavatelů nejen v tuzemsku.

Sprechen Sie Deutsch?    Ukázat nabídky

Složit lze též zkoušku TestDaF, avšak ta se hodí spíše těm, kdo mají v úmyslu studovat v Německu. Obdobně jsou mezinárodně uznávané i zkoušky pořádané organizací ÖSD – jejich výstupem je ÖSD Zertifikat. V České republice ji lze složit v některém z 16 zkušebních center.

» Nabídky práce pro němčináře

Francouzština

Uznávané jazykové zkoušky z francouzštiny se na našich školách nejčastěji omezují pouze na DELF (B2) a DALF (C1). Obě zkoušky u nás pořádá Francouzský institut v Praze. Existují však i méně známé všeobecné zkoušky TCF či TEF či odborné zkoušky DFP.

» Nabídky práce pro francouzštináře

Španělština

DELE – čili Diploma de Espanol como Lengua Extranjera – je jediný uznávaný certifikát osvědčující znalost španělštiny jako cizího jazyka u nás. Uděluje ho španělské ministerstvo školství a kultury.

» Nabídky práce pro španělštináře

Ruština

Chcete-li vlastnit uznávanou zkoušku z ruštiny, určitě si udělejte zkoušku TORFL. Ta se však vydává jen na úrovních B1, C1 a C2, proto jestliže si chcete nechat certifikovat znalosti i na nižší úrovni, je třeba složit zkoušku ТEU (А1), nebo ТZU (А2). Také zájemci o obchodní ruštinu si mohou své znalosti nechat potvrdit příslušnou zkouškou, a to na některé ze tří nabízených úrovní. Všechny tyto zkoušky u nás organizuje Ruské středisko vědy a kultury, složit je ale lze i na některých vysokých školách.

» Nabídky práce pro ruštináře

Ovládněte cizí jazyk    Najít kurz

Italština

V případě italštiny si lze vybrat ze dvou různých zkoušek: PLIDA (A1 – C2), kterou pořádá Società Dante Alighieri sídlící v Praze, a nebo CILS (uno, due, tre, quatro), která certifikuje nejníže úroveň B1. Toto osvědčení získáte na Italském kulturním institutu v Praze. Zvládnutí tohoto testu je současně podmínkou pro přijetí na italskou vysokou školu.

» Nabídky práce pro italštináře

Lucie Černá

Další články k tématu

Pracovním inzerátům vládnou angličtina a němčina

Více než dvě třetiny pracovních pozic, které zaměstnavatelé vypisují na Jobs.cz, obsahují požadavek na znalost alespoň jednoho cizího jazyka. Zdaleka nejčastěji jde o angličtinu, druhé místo patří s odstupem němčině. Výuku cizích řečí přitom řada společností výrazně podporuje. Jazykové kurzy patří mezi nejčastější zaměstnanecké benefity, zcela nebo částečně je hradí 58 % firem. Angličtina ne základky … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Petr Pouchlý: při networkingu víc dávejte než berte

Novou práci můžete shánět i přes známosti. Že vy žádné známé nemáte? To není pravda. Možná jste je zatím jen nepožádali o pomoc. Petr Pouchlý vede společnost Court of Moravia a ve firmách i na Masarykově univerzitě učí o networkingu. Teď se můžete zdarma přihlásit do jeho online kurzu na toto téma. » 3 minuty … číst více

Rutina v práci: zjistěte, jak se jí šikovně vyhnout

Pod pojmem „stereotypní práce“ si asi nic moc lákavého nepředstavíte. Trochu jinak je to s pojmem „rutinní znalost“ – ta se vlastně ve většině případů dost hodí. Průšvih je, když tak dlouho získáváte rutinní dovednosti, až si všimnete, že vám práce připadá strašlivě stereotypní. Řečeno v lidštině, že se v zaměstnání prostě hrozně nudíte. Co s tím? » 3 … číst více