Povýšili vás: jaké kurzy se vám mohou hodit

Usedáte na manažerskou židli? Vedení porad, hodnotící pohovory a práce pod tlakem se teď stanou vaším denním chlebem. Pokud jste dosud zažili jen zdlouhavé meetingy bez jasného závěru, nudné prezentace, které nikdo neposlouchal a šéfy, které jejich podřízení nezajímali, můžete mít tendenci začít svou vedoucí roli v podobném duchu. Zkuste na to jít jinak a vyvarovat se nejčastějších chyb.

Manažerský úspěch většinou více než na vašich odborných znalostech stojí na tom, jak dokážete prostřednictvím svých podřízených dosahovat výsledků. Jak na to, zjistíte hlavně získáváním zkušeností a prací na sobě samém. Přesto se vám mohou do začátku hodit tipy a znalosti, které můžete načerpat na některém z kurzů určených zejména pro vedoucí pracovníky. Jak si ale z nepřeberné nabídky vybrat a čím začít?

Time management a zvládání stresu

Diář posetý schůzkami, plná e-mailová schránka a k tomu kolegové, kteří právě teď potřebují vaši radu – takové situace teď budou zcela běžné. Jak se s takovým pracovním zápřahem vypořádat se ctí? Mezi manažerskými kurzy často najdete kurzy time managementu, neboli řízení času. Naučíte se na nich dívat se na práci s nadhledem a odstupem, rozlišovat skutečně důležité věci od ostatních a nenechat se prací zcela pohltit. To vám pomůže mít svou činnost pod kontrolu a dostatečně si svůj pracovní i soukromý život užívat.

Vedení lidí

Šéfovská role stojí a padá na otevřené komunikaci s kolegy. Ne každý se ale umí přirozeně ptát, jak se kolegům pracuje, co je baví, s čím mají potíže a hledat s nimi místo pro jejich další rozvoj. Kurzy managementu a leadershipu nebo koučingu a mentoringu z vás sice za jeden den přirozenou autoritu neudělají, mohou vám ale pomoci, abyste na začátku netápali víc, než je nutné.

Vedení porad a prezentační dovednosti

Meetingům s kolegy a klienty se ve vedoucí roli nevyhnete. Jak ale docílit toho, aby porady nebyly ztrátou času? Na kurzech komunikace a prezentace vás naučí, jak s podřízenými mluvit tak, aby vám rozuměli a jak z porady odejít s jasným závěrem. Seznámíte se s technikami, kterými zapojíte do diskuze všechny zúčastněné a zároveň se vyhnete zdlouhavým a bezvýsledným debatám.

Kolik jazyků umíš…

Mezinárodní firmy u svých manažerů se znalostí minimálně jednoho světového jazyka počítají. Na vyšší pozici ale možná budete potřebovat vyšší úroveň jazyka, než byste čekali. Zkuste se proto firmy zeptat, zda vám přispěje na jazykový kurz. Ať už zvolíte konverzaci v angličtině či němčině, nebo se pustíte do zcela nového jazyka, nabyté znalosti se rozhodně neztratí. Při výuce si navíc procvičíte i paměť a kreativitu.

Odborné znalosti pro specialisty

Pokud vás povýšili v rámci vaší specializace, budou vás asi zajímat spíše kurzy odborných znalostí. Vyberte si z kurzů odborných znalostí a počítačových dovedností to, co co vám na nové pozici pomůže nejvíce. Čas od času se také vyplatí zajít na konferenci nebo workshop, kde se scházejí podobně naladění odborníci. Kromě nového pohledu na věc tam nasbíráte profesní kontakty, které se vám budou v práci jistě hodit.

Jobs.cz

Další články k tématu

Zaměstnanec budoucnosti? Umí rusky a čtivě píše

Česká republika, rok 2020. Na pracovní pohovor přichází zajímavý kandidát. Čím se může pochlubit? Perfektní znalost angličtiny už ani nezmiňuje, protože je samozřejmá. Raději vypíchne, že mluví rusky, německy nebo arabsky. V moderních tehnologiích a na sociálních sítích je jako doma – prodávat přes Facebook zboží nebo služby chápe jako běžný pracovní úkol. A pokud se … číst více

Rostya Gordon-Smith: Zakazovat u pohovoru otázky na rodinu je nesmysl

Patří mezi 50 nejúspěšnějších personalistů světa. Je uznávanou top manažerkou a bojovnicí za práva žen. Rostya Gordon-Smith přitom říká, že to nejdůležitější, co musí žena udělat, je přestat urputně slaďovat kariéru a osobní život a snažit se dobře vychovat své děti. Dobře ví, o čem mluví, sama vychovala čtyři syny a je babičkou osmi vnoučat. … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Restart kariéry: 3 životní lekce šéfredaktora Forbesu

Velí magazínu o úspěšných lidech a kromě jiného v něm upozorňuje, že žijeme v zemi, kde je spousta inspirativních, talentovaných a pracovitých lidí, kteří Česko posunují dopředu. Tu a tam otiskne i příběh prohry, která předznamenala kolosální úspěch. „Když máte vše pod kontrolou, jedete pravděpodobně příliš pomalu,“ zní oblíbené motto Petra Šimůnka, šéfredaktora českého Forbesu. … číst více