Mnoho žen má z IT respekt. Programování? Ne ne, to rozhodně není pro mě, kroutí hlavou. Právě pro ně je tu projekt RailsGirls – víkendové programátorské školení určené i začátečnicím. Holky si vyzkouší základy programování a zjistí, že to zase takový strašák není.
Nechodí jen programátorky
RailsGirls je projekt z Finska, který se rozšířil do mnoha států. Češky měly příležitost se do RailsGirls přihlásit už dvakrát – a akce se určitě zase zopakuje. Na zatím poslední setkání v Praze přišlo během jednoho květnového víkendu 40 žen.
„Jejich motivace bývá různá – někdy jsou to ženy, které pracují sice na netechnických pozicích, ale často komunikují například s dodavateli nebo kolegy, kteří programují. Jsou to také studentky, které zajímá, jak fungují webové aplikace a chtěly by k nim trochu přičichnout,“ říká Eliška Hutníková, jedna z organizátorek pražského setkání RailsGirls.
Znalosti využitelné v práci
Nabyté znalosti se jim pak hodí. „Schopnost něco si nakódovat jim pomůže zjednodušit si práci – naučí se, jak si zautomatizovat některé jednotvárné úkoly, nebudou muset spoléhat, jestli jim někdo pomůže,“ dodává Hutníková.
Z čeho se skládá aplikace
A jak květnové školení probíhalo? Po úvodní přednášce se posluchačky rozdělily do malých skupinek podle pokročilosti a společně s koučem nebo koučkou zkoušely programátorský jazyk Ruby. „Pak se přešlo k tvorbě webové aplikace pomocí frameworku Ruby on Rails. Šlo o jednoduchou aplikaci na uchovávání poznámek nebo nápadů. Holky se naučily, z čeho se webová aplikace skládá a jak to všechno funguje dohromady,“ popisuje Hutníková.
Předchozí znalosti nejsou potřeba
Na RailsGirls se mohou přihlásit i naprosté začátečnice – stačí běžná uživatelská znalost počítače. „Nedá se však reálně čekat, že jen díky absolvování víkendu si budou do té doby začátečnice schopné naprogramovat vlastní projekt a vydělávat na něm, nebo se stanou profesionální programátorkou. Cílem je ukázat, že programování není nic magického, že se to dá pochopit a není se čeho bát,“ shrnuje organizátorka.
A jak víkendový rychlokurz prožívala přímo jedna z účastnic?
Kateřina: Zbavila jsem se strachu z programování
Školení RailsGirls se zúčastnila například Kateřina Pljaskovová, která pracuje jako HR Manažerka v softwarové společnosti Vendavo. „V práci vyloženě kódovat nemusím. Obecný rozhled v této oblasti mi ale pomáhá pochopit práci developerů, se kterými jsem denně v kontaktu,“ říká.
Proč jste se na RailsGirls přihlásila?
Přihlásila jsem se, protože se již sama učím trochu programovat a tato akce mi přišla ideální pro prohloubení mých znalostí. Přece jen je skvělé mít mentora, který sedí vedle vás a pomáhá vám. Očekávání ohledně programování jsem měla celkem střídmé. Jelikož vím, jak je těžké něco programovat, bylo mi jasné, že se to za dva dny nenaučím. Hodně jsem očekávála od networkingu v rámci akce a ten se myslím podařil. Potkala jsem zajímavé lidi, se kterými budu velmi ráda pokračovat v kontaktu.
Co jste se naučila, co vám nejvíce rozšířilo obzory?
Naučila jsem se především zbavit se strachu a ostychu z programování, což je podle mne jedna z nejvážnější zábran, která brání holkám v programování. Super byl přístup mentorů, kteří ač měli na starosti celé skupiny, ke každé slečně/paní vždy přistupovali individuálně. Asi nejvíce mi rozšířily obzory takové ty malé rady, co kde najít, když si nejsem jistá, jak přesně napsat kód a podobně.
Využijete nabyté znalosti při práci?
V práci vyloženě kódovat nemusím. Obecný rozhled v této oblasti mi ale pomáhá pochopit práci developerů, se kterými přicházím denně do kontaktu. Dává mi to možnost s nimi lépe komunikovat a soustředit se na věci, které jsou pro ně důležité.
Měla jste předtím nějaké zkušenosti s programováním?
Pracuji v softwarové společnosti a s počítačem pracuji prakticky neustále. Hrozně ráda si hraji s různými nastaveními, aplikacemi a sama si vše přizpůsobuji. Programovat se učím na codecademy.com, když mám zrovna čas a náladu. Ani jedno z toho však není předpokladem pro RailsGrils. Tam se předpokládá pouze to, že máte zájem se něco nového naučit a nadšení vstát v sobotu i v neděli ráno na zazvonění budíku.
Jana Machálková