Když se holky učí programovat

Mnoho žen má z IT respekt. Programování? Ne ne, to rozhodně není pro mě, kroutí hlavou. Právě pro ně je tu projekt RailsGirls – víkendové programátorské školení určené i začátečnicím. Holky si vyzkouší základy programování a zjistí, že to zase takový strašák není.

Nechodí jen programátorky

RailsGirls je projekt z Finska, který se rozšířil do mnoha států. Češky měly příležitost se do RailsGirls přihlásit už dvakrát – a akce se určitě zase zopakuje. Na zatím poslední setkání v Praze přišlo během jednoho květnového víkendu 40 žen.

„Jejich motivace bývá různá – někdy jsou to ženy, které pracují sice na netechnických pozicích, ale často komunikují například s dodavateli nebo kolegy, kteří programují. Jsou to také studentky, které zajímá, jak fungují webové aplikace a chtěly by k nim trochu přičichnout,“ říká Eliška Hutníková, jedna z organizátorek pražského setkání RailsGirls.

Znalosti využitelné v práci

Nabyté znalosti se jim pak hodí. „Schopnost něco si nakódovat jim pomůže zjednodušit si práci – naučí se, jak si zautomatizovat některé jednotvárné úkoly, nebudou muset spoléhat, jestli jim někdo pomůže,“ dodává Hutníková.

Z čeho se skládá aplikace

A jak květnové školení probíhalo? Po úvodní přednášce se posluchačky rozdělily do malých skupinek podle pokročilosti a společně s koučem nebo koučkou zkoušely programátorský jazyk Ruby. „Pak se přešlo k tvorbě webové aplikace pomocí frameworku Ruby on Rails. Šlo o jednoduchou aplikaci na uchovávání poznámek nebo nápadů. Holky se naučily, z čeho se webová aplikace skládá a jak to všechno funguje dohromady,“ popisuje Hutníková.

Předchozí znalosti nejsou potřeba

Na RailsGirls se mohou přihlásit i naprosté začátečnice – stačí běžná uživatelská znalost počítače. „Nedá se však reálně čekat, že jen díky absolvování víkendu si budou do té doby začátečnice schopné naprogramovat vlastní projekt a vydělávat na něm, nebo se stanou profesionální programátorkou. Cílem je ukázat, že programování není nic magického, že se to dá pochopit a není se čeho bát,“ shrnuje organizátorka.

A jak víkendový rychlokurz prožívala přímo jedna z účastnic?

Kateřina: Zbavila jsem se strachu z programování

Školení  RailsGirls se zúčastnila například Kateřina Pljaskovová, která pracuje jako HR Manažerka v softwarové společnosti Vendavo. „V práci vyloženě kódovat nemusím. Obecný rozhled v této oblasti mi ale pomáhá pochopit práci developerů, se kterými jsem denně v kontaktu,“ říká.

Proč jste se na RailsGirls přihlásila?

Přihlásila jsem se, protože se již sama učím trochu programovat a tato akce mi přišla ideální pro prohloubení mých znalostí. Přece jen je skvělé mít mentora, který sedí vedle vás a pomáhá vám. Očekávání ohledně programování jsem měla celkem střídmé. Jelikož vím, jak je těžké něco programovat, bylo mi jasné, že se to za dva dny nenaučím. Hodně jsem očekávála od networkingu v rámci akce a ten se myslím podařil. Potkala jsem zajímavé lidi, se kterými budu velmi ráda pokračovat v kontaktu.

Co jste se naučila, co vám nejvíce rozšířilo obzory?

Naučila jsem se především zbavit se strachu a ostychu z programování, což je podle mne jedna z nejvážnější zábran, která brání holkám v programování. Super byl přístup mentorů, kteří ač měli na starosti celé skupiny, ke každé slečně/paní vždy přistupovali individuálně. Asi nejvíce mi rozšířily obzory takové ty malé rady, co kde najít, když si nejsem jistá, jak přesně napsat kód a podobně.

Využijete nabyté znalosti při práci?

V práci vyloženě kódovat nemusím. Obecný rozhled v této oblasti mi ale pomáhá pochopit práci developerů, se kterými přicházím denně do kontaktu. Dává mi to možnost s nimi lépe komunikovat a soustředit se na věci, které jsou pro ně důležité.

Měla jste předtím nějaké zkušenosti s programováním?

Pracuji v softwarové společnosti a s počítačem pracuji prakticky neustále. Hrozně ráda si hraji s různými nastaveními, aplikacemi a sama si vše přizpůsobuji. Programovat se učím na codecademy.com, když mám zrovna čas a náladu. Ani jedno z toho však není předpokladem pro RailsGrils. Tam se předpokládá pouze to, že máte zájem se něco nového naučit a nadšení vstát v sobotu i v neděli ráno na zazvonění budíku.

Jana Machálková

Další články k tématu

Kreslením v práci zlepšíte nejen nudné porady

Pokud něco vyprávíte a současně to i nakreslíte, vaši posluchači si zapamatují o 60 procent více informací. Umět rychle načtrtnout schéma, proces nebo rovnou celý příběh se může ve firemním prostředí hodit. Díky obrázkům vaši kolegové lépe pochopí, co jim chcete sdělit. Navíc vám budou věnovat větší pozornost, než když jim budete předčítat text z … číst více

Co musí umět výborný obchodní zástupce

Slovo „ne“ k práci obchodního zástupce patří, říká školitelka a koučka obchodních reprezentantů Ivana Sáčková . Jaké chyby by se měli začátečníci vyvarovat? „Nesmí z nich být cítit, že chtějí za každou cenu prodat. Zákazník to vycítí a stáhne se,” radí Ivana Sáčková  v rozhovoru pro portál Jobs.cz. Obchodní zástupce je jednou z nejčastěji nabízených pracovních pozic. Lidé s … číst více

5 inspirativních knih, které přečtete za odpoledne

Cítíte se někdy v roli manažera jako Alenka v říši divů? 100 zlatých pravidel jak být nejlepším manažerem. 10 nejdražších manažerských chyb. 99 tipů pro úspěšné vedení lidí. Jak asi tušíte, jen přečtením stohu manažerských knih se z vás všemi milovaný a inspirativní šéf nestane. Pro ty, kteří hledají inspiraci v příbězích spíše než v „zaručených návodech“, jsme vybrali … číst více

Inspirujte se od úspěšných manažerů: Co číst v létě?

Vezměte si letos k vodě knížku, která vás inspiruje a obohatí. Zeptali jsme se špiček v oblasti kariéry a vzdělávání, jakou knížku by vám přibalily k opalovacímu krému. Kritéria? Schroustat na jeden zátah a po přečtení nastartovat osobní efektivitu, strategické myšlení a kreativitu. ↑ Máme pro vás 7 tipů na prázdninové čtení k vodě. Zen a hotovo Milan … číst více