7 zaručených zabijáků vaší prezentace

Zažijete to všude. Odborné konference a setkání nebo interní celofiremní srazy – tam všude najdete prezentující, kteří jednou hláškou dokáží shodit zbytek své prezentace. Vypouštíte při mluvení na mikrofon i vy některou z následujících vět? Zbavte se jich a vaše slova získají na váze.

1. Slyšíte mě dobře?

Jedna, dva, tři. Funění a poklepávání na mikrofon. Kdo to nezažil, ať hodí kamenem. Funkčnost mikrofonu si zkontrolujte dříve, než přijdou první diváci. Během prezentace se  na kontrolu zvuku už vykašlete a jděte rovnou na věc. Pokud mikrofon nefunguje, záhy to zjistíte. Není třeba tímto nešvarem kazit úvod vystoupení.

2. Strašné osvětlení

„Uf, ty žárovky jsou ale ostré, svítí mi přímo do očí a já na vás vůbec nevidím.” Hm, a koho to zajímá? Pokud vás pozvali jako přednášejícího na konferenci, pořádně si terén dopředu osahejte. Pokud vystupujete v tmavé místnosti, budou na vás žhnout silné reflektory. Diváci vás uvidí dokonale, vy je téměř vůbec. Udělejte si malou generálku, ať víte, o jaké vizuální body se budete moci během vystoupení opřít.

3. Neměl jsem čas se připravit

Jak to myslíte? Publikum nezajímá, že jste málo spali, v práci nestíháte a dorazili jste, když už diváci nadšeně hltali slova prvního prezentujícího. Žádný strach – pokud víte, o čem mluvíte, dokážete ze svého času na jevišti vyždímat pro sebe i publikum to nejlepší. Pokud ale plánujete vařit z vody, lidé to pravděpodobně poznají a vy v nich valný dojem nezanecháte.

4. Neřeknu vám nic nového

S touto dvousečnou zbraní zacházejte opatrně. Dokáže v publiku vzbudit dojem, že je s prezentujícím odborníkem na jedné lodi. Stejně tak je přiměje, aby se k vašim slovům skutečně takto stavěli. A vás nezachrání ani to, že přijdete s řešením světového hladomoru.

5. Nemám už moc času…

…takže s vámi nestihnu projít zbytek prezentace. Lidé přišli, aby viděli kvalitní prezentaci, ne odfláknutou upoutávku. Soustřeďte se proto jen na to podstatné. Popište, jak jste řešili jednu konkrétní situaci, vypíchněte hlavní body strategie, předveďte jen ten nejlepší výsledek. Je šance, že svou prezentaci použijete víckrát? Vytvořte pokaždé novou nebo ji alespoň přizpůsobte novým lidem.

6. Vidím, že na to nevidíte

„Mám toho na snímku hodně, tak vám to přečtu.” Pokud při tvorbě prezentace tušíte, že byste tuto větu mohli pronést, hoďte připravené slajdy do koše a začněte znova. Lidé jsou zvědaví na vaše zkušenosti, názory, výsledky a příběh. Ne na hustě popsanou obrazovku, na kterou nezaostří ani z první řady. Pokud to jde, berte promítací plátno jako záchytnou kotvu nebo prostor, kde můžete pouštět doprovodná videa a podobně. Ne jako stránku knihy, kterou musíte co nejhustěji popsat.

7. Promiňte, spletl jsem to

Tréma před vystoupením na veřejnosti je normální. To, že máte sklony své – z vašeho pohledu nedokonalé – vystoupení omlouvat, je celkem pochopitelné. Pamatujte však na jedno: lidé nevědí, jak má vaše prezentace vypadat. Využijte toho ve svůj prospěch. Neznamená to vystoupení odfláknout, ale nechat publikum, ať si názor vytvoří samo.

Lenka Mydlová

Další články k tématu

Kreslením v práci zlepšíte nejen nudné porady

Pokud něco vyprávíte a současně to i nakreslíte, vaši posluchači si zapamatují o 60 procent více informací. Umět rychle načtrtnout schéma, proces nebo rovnou celý příběh se může ve firemním prostředí hodit. Díky obrázkům vaši kolegové lépe pochopí, co jim chcete sdělit. Navíc vám budou věnovat větší pozornost, než když jim budete předčítat text z … číst více

Když se holky učí programovat

Mnoho žen má z IT respekt. Programování? Ne ne, to rozhodně není pro mě, kroutí hlavou. Právě pro ně je tu projekt RailsGirls – víkendové programátorské školení určené i začátečnicím. Holky si vyzkouší základy programování a zjistí, že to zase takový strašák není. Nechodí jen programátorky RailsGirls je projekt z Finska, který se rozšířil do mnoha států. Češky … číst více

Co musí umět výborný obchodní zástupce

Slovo „ne“ k práci obchodního zástupce patří, říká školitelka a koučka obchodních reprezentantů Ivana Sáčková . Jaké chyby by se měli začátečníci vyvarovat? „Nesmí z nich být cítit, že chtějí za každou cenu prodat. Zákazník to vycítí a stáhne se,” radí Ivana Sáčková  v rozhovoru pro portál Jobs.cz. Obchodní zástupce je jednou z nejčastěji nabízených pracovních pozic. Lidé s … číst více

5 inspirativních knih, které přečtete za odpoledne

Cítíte se někdy v roli manažera jako Alenka v říši divů? 100 zlatých pravidel jak být nejlepším manažerem. 10 nejdražších manažerských chyb. 99 tipů pro úspěšné vedení lidí. Jak asi tušíte, jen přečtením stohu manažerských knih se z vás všemi milovaný a inspirativní šéf nestane. Pro ty, kteří hledají inspiraci v příbězích spíše než v „zaručených návodech“, jsme vybrali … číst více