Vzdělávací metoda zaměřená na hraní rolí nebo chystaný portál Mimo školu – tyto a další projekty představilo brněnské EduFórum. Seznámit se s dalšími inovativními projekty můžete opět 15. května v Praze v Hubu. Hlavním partnerem setkání je Jobs.cz, který nově kromě práce nabízí i kurzy a školení, přehled odborných konferencí a vysokých škol.
Teambuilding v ponorce
Jak otestovat reakce členů týmu a současně vypadnout z pracovní rutiny? Zkuste larp (live action role play), metodu pro firmy i jednotlivce. Na brněnském EduFóru ji představila Jana Pouchlá z organizace Court of Moravia.
Nemluvný podřízený kapitánem
Při larpu se účastníci vžijí do předem dané situace (hry) a vyberou si roli, kterou budou hrát. Například vědí, že se vydají na výpravu ponorkou a budou hrát členy posádky. Nemluvný přemýšlivý podřízený se může stát například spontánním mluvkou, který řídí ponorku a má v rukou život celé skupiny. Během hry tak může zjistit, že obdivovaná pozice přináší i překážky a učinit nepopulární, ale pro skupinu životně důležité rozhodnutí, bývá velmi obtížné.
Pocity padoucha
Intenzivní zážitek ze hry je umocněn závěrečným rozborem hry. Účastníci při něm s ostatními hodnotí svou roli, jak se v ní cítili a co si o sobě uvědomili. Okamžitý zážitek ze hry nemusí být vždy jen pozitivní, protože někdo musí zahrát padoucha, který důsledně sleduje svůj cíl, skupina se rozhodne někoho obětovat nebo spor ve skupině vyústí v prohru všech.
Inspirace mimo školu
Přestože školy i nadále dominují vzdělávání, nejsou již jedinými, kdo má patent na odborné znalosti. Po celém světě vznikají e-learningové kurzy, webináře a jiné volně dostupné zdroje, které akademická studia doplňují nebo rovnou nahrazují. Stránky Mimo školu, které představil František Dalecký z organizace Edventure, pomohou tyto vzdělávací zdroje najít.
Místo půjčky na školné alternativní vzdělávání
Zájemci na nich najdou tipy na online vzdělávací, většinou zahraniční, kurzy, zajímavé blogy a podobné zdroje vědění a inspirace. Stránky Mimo školu budou spuštěny na konci dubna. Na podzim se pro české čtenáře připravuje překlad knihy Hacking your education. Americký autor Dale J. Stephens v ní navádí současné i budoucí studenty, aby se zamysleli, nakolik jim studentské půjčky na vzdělání a akademický diplom pomohou s pracovním uplatněním.
Když příklady nevychází…
Pokud jste si někdy lámali hlavu nad matematickými funkcemi a jinými lahůdkami, víte, jak se cítí student, který sedí nad papírovými skripty a nemá okamžitou zpětnou vazbu. Radek Pelánek, proděkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně, se studenty soucítí a snaží se jim pochopení matematiky s použitím počítačů usnadnit. Při procvičování například zmíněných funkcí se funkce graficky vykresluje souběžně s tím, jak student definuje a doplňuje matematické vzorce. Hned vidí, jak se mu daří probírané učivo pochopit. Podobné interaktivní procvičování dnes používá na 30 středních škol. K dispozici jsou úlohy, jejichž řešení zabere méně než minutu, až po složitá zadání, nad kterými si budete lámat hlavu i 45 minut.
Vědět, jaký vliv mám na své okolí
Eva Malířová představila workshopy, které s Centrem globálního rozvojového vzdělávání přináší do škol. Žáci se v nich učí vnímat své okolí a svět v souvislostech a být otevření a tolerantní vůči jiným lidem. Dotýkají se témat jako práce v zemích třetího světa, ekologická náročnost výroby spotřebního zboží nebo fair trade. Díky novým znalostem si žáci i jejich učitelé uvědomí, že zboží, po kterém tak snadno sáhnou v regálech, má za sebou ne vždy etickou a ekologickou cestu a že i oni mohou svým chováním ovlivnit lidi a přírodu na druhém konci světa.
Předškolní děti samy určují, co se chtějí naučit
Školka, ve které je dospělák spíše parťákem a průvodcem, než formální autoritou. Místo, kde děti vlastním tempem a způsobem objevují svět a samy sebe. Prostředí, ve kterém neexistují striktně dané osnovy a postupy a kde si naopak děti samy volí, co nového chtějí v daném okamžiku probádat. Přesně takovou školku představila Marie Baltusová, ředitelka školky Safirka v Brně. Výuka stojí na základech učení Reggio Emilia, směru pocházejícího od italského učitele Lorise Malaguzziho. Safirka je zatím jedinou školkou v České republice, která učení Reggio Emilia uplatňuje.
Lenka Kováříková