Pfizer hledá účetní. Z Prahy budou pracovat pro půl světa

Nové účetní a finanční specialisty se znalostí cizích jazyků nyní hledá farmaceutická společnost Pfizer do svého centra sdílených finančních služeb. Global Financial Solutions (GFS) sídlí v Praze na Andělu. Pražské GFS centrum je teprve druhé svého druhu v Evropě. Do roku 2018 v něm má pracovat až 200 lidí. „Staráme se o finance a účetnictví zemí střední a východní Evropy, severní Afriky a Středního Východu. Částečně podporujeme některé ze zemí západní Evropy. Centrum je vyloženě finanční, takže neděláme klasickou zákaznickou podporu,“ přibližuje Adéla Maršounová, která pro Pfizer vyhledává nové talenty.

IMG_1522

↑ Adéla Maršounová: Hledáme účetní a finanční specialisty se znalostí jazyků.

Do sdíleného centra nyní hledáte spoustu lidí na účetní a finanční pozice. Jaké jazyky by měli umět?

Je pravda, že většina našich pozic vyžaduje znalost alespoň dvou evropských jazyků. Naprostou nutností je komunikativní úroveň angličtiny. Některé pozice si s angličtinou vystačí, nicméně na většině pozic je třeba znát ještě další jazyky, a to němčinu, řečtinu, italštinu, španělštinu, francouzštinu, arabštinu, češtinu, polštinu, ruštinu či maďarštinu.

Na jaké úrovni by noví kolegové měli tyto jazyky ovládat?

Záleží, o jakou pozici se jedná. Pokud bude dotyčný pracovat například pro oddělení Accounts Payable, kde komunikuje s kolegy z Pfizeru či dodavateli a komunikace probíhá převážně e-mailem, pak stačí středně pokročilá znalost, tedy úroveň B1, B2.

Pokud se ovšem jedná o komunikaci se zákazníky společnosti Pfizer, jako je tomu například v oddělení Cash Collections, které řeší nesplacené pohledávky a se zákazníky komunikuje převážně po telefonu, pak požadujeme ideálně rodilé mluvčí, případně velmi dobrou úroveň jazyka, a to minimálně na úrovni C1. Vesměs se ale dá říci, že se všichni musí bez problémů dorozumět.

» Podívejte se na aktuální příležitosti v Pfizer

Kromě jazyků, jaké další znalosti by uchazeči měli mít, například ohledně účetních programů?

Obecně nepožadujeme znalost žádných speciálních programů. Velkou výhodou je zkušenost s jakýmkoliv ERP programem (například se SAP), schopnost dobře pracovat s Excelem a alespoň povědomí o mezinárodních účetních standardech (jako je US GAAP). Vše se ale dá naučit a možnost rozvíjet se rozhodně nechceme nikomu odepřít.

Mnohem důležitějším faktorem je osobnost kandidáta. Máme zde kolegy, kteří přišli jen s minimální zkušeností nebo třeba rovnou po škole a díky své pracovitosti a schopnostem se z nich brzy staly hvězdy. Potřebujeme dynamické lidi, kteří se chtějí učit, mají pozitivní přístup k řešení problémů a nebudou jim vadit časté změny. Prostředí každého centra sdílených služeb je velmi „proměnlivé“ a Pfizer GFS centrum není výjimkou.

VIDEO: Pfizer – Global Financial Solutions Centre

Jaké služby pražské centrum vlastně poskytuje?

Stará o finance a účetnictví zemí střední a východní Evropy, severní Afriky a Středního Východu. Částečně také podporujeme některé ze zemí západní Evropy. Centrum je vyloženě finanční, takže neděláme klasickou zákaznickou podporu, pakliže se nejedná o finanční záležitost. Finanční proces máme rozdělený do několika oddělení:

  • Accounts Payable – tedy veškeré odchozí platby,
  • Accounts Receivable – platby příchozí,
  • Record-to-Report – účetní oddělení, které má na starosti hlavní účetní knihu a měsíční uzávěrky,
  • Treasury – oddělení, které se stará o naše bankovní účty.

Pracuje se u vás na směny? A může si je člověk plánovat i podle sebe?

Pracovní doba je od 9 do 17 hodin v pracovní dny. Na směny ani o víkendech se nepracuje. Je dokonce zvykem si přes týden nějakou tu půlhodinku napracovat a v pátek odejít dříve. Tím, že je společnost Pfizer americká a vyznává americkou kulturu, se u nás velmi dbá na work-life balance, proto neděláme ani výrazné přesčasy.  Pracovní doba je nicméně dosti variabilní a vždy záleží na dohodě s manažerem a potřebě projektu. A samozřejmě nabízíme možnost home office.

Jak je možné stát se členem týmu GFS?

Výběrové řízení má většinou dvě nebo tři kola. Pokud životopis uchazeče splňuje základní požadavky, prvním krokem je stručný telefonický pohovor, kdy zjistíme to nejdůležitější a také ho zkoušíme z angličtiny. Dále představíme společnost a zmiňovanou pozici. Pokud vše probíhá v pořádku a potkáme se ve vzájemném očekávání, domlouváme již osobní pohovor s manažerem daného oddělení, který s uchazečem detailně probírá zkušenosti a znalosti v požadovaném oboru. Zde většinou přichází na řadu zkoušení i z druhého požadovaného jazyka. Během pohovoru se také kandidát může zeptat se na vše, co ho zajímá.

DSC_5393

↑ Centrum sídlí v této budově na pražském Andělu.

Čekají uchazeče nějaké testy, například jazykové nebo znalostní?

Testy se u nás ve většině případů nedělají, nicméně během pohovoru zacházíme skutečně do hloubky, dáváme otázky z účetnictví a využití Excelu. Obecně radím kandidátům připravit se na pohovor tak, že se především co nejlépe seznámí se společností a řádně si prostudují webové stránky. Pokud jde o přípravu na zkoušení z jazyka, také se dá před pohovorem procvičit. Například si vyzkoušet se v daném jazyce  představit, popsat celý životopis a zkusit si odpovědět na klasické pohovorové otázky.

Jaké nabízíte benefity?

Benefity nabízíme jak finanční, jako například stravenky, kafetérii benefitů, příspěvky na penzijní připojištění či dojíždění, tak i nefinanční, jako jsou možnosti získat různá lokální i globální ocenění, odborné přednášky, flexibilní pracovní doba, možnost práce z domova až po příjemnou maličkost, jako jsou „ovocné pondělky“.

4 aktuální příležitosti ve finančním centru Pfizer

» Seniorní účetní pro GL a reporting

Klíčová pozice, kde je nutná velmi dobrá znalost angličtiny. Hledají člověka, který perfektně ovládá účetní proces a vyzná se v mezinárodních standardech.

» Finanční Analytik pro Accounts Payable s AJ + dalšími jazyky

Uplatníte se, pokud umíte francouzsky, španělsky, italsky, rusky, řecky, portugalsky nebo maďarsky. Měli byste mít alespoň bakalářský titul v oblasti financí, ekonomie či účetnictví a ideálně nějakou praxi na podobné pozici.

» Team Leader pro Accounts Payable

Měli byste mít za sebou dlouhodobou zkušenost s financemi v rámci centra sdílených služeb, velmi dobrou znalost procesu Accounts Payable a zkušenosti s vedením týmu. A také umět slušně anglicky.

» Finanční Analytik pro Travel & Entertainment

Chtějí člověka s alespoň bakalářským titulem v oblasti financí, ekonomie či účetnictví a ideálně i nějakou praxí v tomto oboru. Kromě angličtiny je výhodou znalost francouzštiny, češtiny či arabštiny.

(PR článek)

Další články k tématu

10 zajímavých pozic, na které stačí i maturita

Připadá vám, že dnes všude chtějí alespoň bakaláře? Všude ne. Vybrali jsme pro vás těchto 10 aktuálních pozic, kde na vysoké škole nebazírují. A často jde o velmi zajímavé firmy: Socialbakers, Siemens, Avast Software… » 2 minuty čtení « ↑ Na Jobs.cz si najdete dobrou práci, i když máte „jen” maturitu. 1. PRAHA: SOCIAL MEDIA … číst více

Oblečení ovlivňuje úspěch. Co si vzít na pohovor a do práce

Lenka Šťastná pracovala jako auditorka a teď radí lidem, jak najít a podtrhnout svůj osobní styl. „V korporátním prostředí se dnes objevuje takový trend, že se ženy snaží i oblékáním podobat mužům,“  vypozorovala například. Co máte vytáhnout ze skříně, když míříte na pohovor do neznámé firmy? A je nutné ladit kapesníček s kravatou? » 3 minuty … číst více

8 schopností, kvůli kterým vás budou chtít všude

Rádi byste si zkusili jinou práci, ale při čtení inzerátů se vždy zaseknete. Přesněji řečeno: zarazí vás obavy, že nemáte potřebnou praxi. Jenže firmy si nové kolegy nevybírají jen podle toho, co umí – hodně záleží i na tom, jací jsou. Tohle je osm schopností, které uplatníte skoro všude, bez ohledu na obor nebo profesi. Máte … číst více

Práce za rohem: aplikace, která vás zbaví dojíždění

36 procentům Čechů, kteří žijí ve velkých městech, sebere cestování do zaměstnání více než 60 minut každý den. To je jako by měli o hodinu delší pracovní dobu, jen neplacenou. Přitom stejně dobrá nebo i lepší práce na ně čeká třeba jen o dvě ulice dál. Tyto nabídky umí objevit mobilní aplikace Práce za rohem. … číst více