Firmu rozjela se třemi dětmi za zády

Když kamarádka z Ameriky vytáhla svačinu z barevné látkové kapsy místo igelitového pytlíku, Magdalénu Hájkovou to okamžitě zaujalo. „Udělala jsem si průzkum trhu a zjistila, že u nás nic podobného není. Navrhla jsem to kamarádce, která tehdy sháněla práci. Nakonec jsem se do projektu ekologických svačinových kapes pustila sama,“ říká Magdaléna Hájková.

M_Hajkova↑ Magdalena Hájková, zakladatelka firmy Magsbags.cz.

Založila tedy firmu Magbags.cz. Díky tomuto nápadu a odvaze začít podnikat se třemi dětmi za zády (nejmladší dceři jsou dva roky), patří Magdaléna Hájková mezi vítěze Rozjezdů 2012, soutěže pro podnikatelské začátečníky.

Semináře zdarma pro podnikatelské nováčky

Za Rozjezdy stojí společnost T-Mobile. Začínající podnikatelé nebo lidé, kteří koketují s myšlenkou na založení vlastního byznysu, se mohou v průběhu května a června zdarma zúčastnit některého z celodenních seminářů. Na nich se dozví, jak rozjet podnikání a na co si dát pozor. Nejbližší bezplatný seminář Rozjezdů se koná 22. května v Plzni. Jedním z partnerů letošního ročníku je portál Jobs.cz.

Líbily se jí příběhy úspěšných žen

Magdalena Hájková spustila své podnikání v době, kdy byla už pět let na rodičovské dovolené.  „Skoro od začátku mateřské jsem přemýšlela o tom, že tento čas můžu využít i k vlastnímu rozvoji, třeba ke kurzům nebo právě k podnikání. Hledala jsem příležitost. Moc mě bavilo číst příběhy úspěšných žen podnikatelek, které dokáží skloubit práci i rodinu,“ vzpomíná Magdaléna. V jednu dobu uvažovala o založení kavárny, ale když pak objevila díru na trhu v podobě látkových svačinových sáčků a kapes, nechtěla promarnit šanci.

Musela se naučit šít na stroji

V době, kdy založila Magbags, neuměla ani šít na stroji. „První overlock jsem si koupila koncem srpna a do dalšího roku na jaře zničila tuny starých prostěradel, abych se naučila šít. Protože i když mě moje maminka naučila většinu ručních prací od vyšívání, háčkování i pletení, šít na stroji jsem se učila sama,“ říká.

Zapojit se musel i manžel

A tak v době, kdy se většina maminek soustředí na svou mateřskou roli a plnými doušky užívá návštěv hřiště a výtvarných aktivit svých ratolestí, Magda objížděla obchody a hledala ideální látky na svačinové kapsy.

K podnikání na mateřské je prý potřeba především odhodlání a pevná vůle. „A také nápad nebo příležitost, kterou je třeba využít.“ Jako většina podnikatelek i Magda  nezapomíná na pomoc manžela. „Na eshopu strávil spoustu hodin a pokud by mi nepomáhal s dětmi, tolik času bych kapsám dát nemohla.“

Šiju, až když jdou děti spát

Před rodičovskou dovolenou pracovala jako správce investičních účtů. Vystudovala dokonce keramickou průmyslovku, šití tedy není její obor ani vzdáleně. Teď má tři děti: šestiletého a čtyřletého syna, nejmladší je dvouletá Verunka. Jak se s nimi pracuje? „Ráno vodíme Tobiáška do školky, pak se přes poštu vracíme domů. Nevýchovně pouštím pohádku a vařím si kávu. Pak rychle zkontroluji objednávky, vyřídím maily a administrativu,“ popisuje mladá podnikatelka.

Každý den je v něčem jiný

Každý den je trochu jiný, a právě to se Magdě na jejím podnikání nejvíc líbí. „Jsou i dny, kdy nešiju. Musím třeba sehnat látky, mám víc papírování nebo děti zrovna marodí. Můžu šít brzy ráno, o víkendech, večer nebo odpoledne, když manžel vezme děti na projížďku na kole – kdykoliv se mi to hodí. Žádný den není stejný. Nejvíc času trávím u stroje, když mě čeká třeba trh, výstava nebo mám větší zakázku,“ přibližuje podnikatelka.

S látkami pomáhají děti

Její děti také ovlivňují výběr látek. „Většinou jezdí látky kupovat se mnou, a tak je rozhodování společné.“ Největším zdrojem inspirace jsou ale zákazníci. „Hodně si s nimi povídám a i díky jejich nápadům plánuji rozšířit sortiment. Jako první přijdou na řadu farmářské pytle na ovoce a zeleninu a kupecké pytle na pečivo,“ říká Magdaléna Hájková. Se svými zákazníky si povídá i na Facebooku, a tak třeba vznikly kapsy rohlíkovky.

Získala jsem více sebevědomí

Magda má tři zdravé a spokojené děti, dělá, co ji baví. „Určitě jsem i sebevědomější, zjistila jsem, že dokážu věci dotáhnout do konce, a to i přesto, že někdy to není jednoduché.“ Pomalu se blíží konec třetí rodičovské, je na čase plánovat co dál.  „Snažím se, aby mě moje práce uživila a mohla jsem zůstat doma dělat rodině zázemí. Navíc mě moje ekologické svačinové kapsy moc baví, je to vlastně moje čtvrté dítě.“

Markéta Kaclová

Další články k tématu

Podnikatelka založila Baby Office: Děti si hrají, rodiče pracují

Když se Haně Krejčí narodilo druhé dítě, chtěla si mateřství užít. Zároveň nechtěla přestat úplně pracovat. Založila proto Baby Office – sdílenou kancelář pro rodiče s dětmi. Nápad jí vynesl vítězství v loňském pražském kole Rozjezdů – soutěže pro začínající podnikatele. ↑ Hana Krejčí, zakladatelka Baby Office. Dětský křik tu nikomu nevadí V Praze je už více míst, … číst více

Začala podnikat na mateřské, teď už vyváží do ciziny

Darina Bitmanová neuměla vůbec šít na stroji, když si hrála s myšlenkou, že začne vyrábět kožené capáčky, botičky pro miminka. Když pak vymýšlela střih, zničila hodně prostěradel. Je to více než dva roky, co podnikání založila. Teď už se šitím botiček živí a prodává je i do zahraničí. Během rodičovské si tak slušně rozjela vlastní firmu. ↑ … číst více

Mateřství není brzda, říká mladá podnikatelka

Eva Vašková Čejková začala podnikat ve dvaceti. Dnes je jí o deset let víc, vede úspěšnu firmu zabývající se reklamní činností a PR, napsala knihu pro začínající podnikatele, porodila syna a ještě na mateřské přišla s projektem, který mimo jiné podporuje ženy ve startu vlastního byznysu. Jestli Eva něco nemá ráda, pak stagnaci. Proto přišel … číst více

Založila kadeřnictví pro děti a získala svobodu

Že je dnes těžké najít díru na trhu? To je pravda. Monice Hertlové se to však podařilo. Po 20 letech v bankovnictví vsadila na podnikatelskou kartu a založila kadeřnický a kosmetický salon pro děti Funny Sassy. „Stříhat děti skoro nikdo nechce. Kadeřníci říkají, že je to strašně nedoceněná práce za málo peněz,“ říká Monika Hertlová, sama … číst více