Když se Haně Krejčí narodilo druhé dítě, chtěla si mateřství užít. Zároveň nechtěla přestat úplně pracovat. Založila proto Baby Office – sdílenou kancelář pro rodiče s dětmi. Nápad jí vynesl vítězství v loňském pražském kole Rozjezdů – soutěže pro začínající podnikatele.
↑ Hana Krejčí, zakladatelka Baby Office.
Dětský křik tu nikomu nevadí
V Praze je už více míst, kde můžete pohodlně pracovat, i když nemáte pronajatou vlastní kancelář a nechcete úřadovat doma. Ale v tomhle coworkingovém centru dokonce nevadí, pokud přijdete s dítětem. Když do Baby Office kousek od stanice metra Kačerov dorazíte, můžete dát potomka do miniškolky nebo do hracího koutku. Dětský křik tu nevadí.
Po čem pracující matky touží
Hana Krejčí, která s nápadem na Baby Office vyhrála loňské pražské kolo soutěže Rozjezdy, sama podniká už delší dobu. Do té doby využívala jiné sdílené kanceláře i kavárny. Ví tedy, po čem pracující maminky touží. V jejím centru je nejen hezky a útulno pro děti, ale uvaří tu i kávu, půjčí tiskárnu, poskytnou připojení k internetu. Rodiče si spolu mohou popovídat o svém podnikání a získat tak cenné názory.
Přijďte na bezplatný seminář
Pokud i vy začínáte s podnikáním nebo se se svým nápadem chystáte na trh, zeptejte se odborníků co oni na to! Přihlaste se na některý z bezplatných seminářů Rozjezdů 2013, které se během května a června se konají po celé republice. Dozvíte se, jak projekt propagovat, jak si naplánovat finance a na co nezapomenout v úplných začátcích.
Nejen hlídání, ale i vzdělávání a dětské koutky
Na otevření Baby Office pracovaly hned tři zakladatelky více než rok. Sedm lidí na otevření centra dobrovolničilo, poté přibylo dalších šest lidí na částečné úvazky. Postupně začaly narůstat i další aktivity – vzdělávání a osobnostní rozvoj rodičů, nabídka miniškolek a dětských koutků ve firmách nebo mobilní dětské koutky na veletrzích, firemních a jiných akcích. To všechno se teď v Baby Office snoubí.
Práce v kavárně i na zahradě
Coworkingové centrum funguje v pražské Michli od března 2013. „Každému na práci vyhovuje něco jiného, takže ideální prostor by měl umožňovat pracovat v rušné kavárně, v openspace nebo třeba na zahradě – tak jako u nás,“ říká Hana Krejčí. A proč vůbec je taková Baby Office potřeba? Proč dojíždět do sdílené kanceláře, když lze pracovat z domova? Kdo okusil, ví, jak těžké je doma soustředit se, nepoložit se do domácích prací nebo jak náročný je den bez kontaktu s jinými lidmi.
Celorepubliková franšíza
Návštěvnost zatím není přesně podle představ zakladatelky, ale Hana Krejčí v tom vidí jen další příležitost. „Zjišťujeme, co ve skutečnosti naši klienti potřebují a co byly pouze naše představy. Zároveň evidujeme zájemce o otevření podobných center na jiných místech republiky, takže připravujeme koncept franšízy,“ říká podnikatelka. „Mobilní koutky a miniškolky do firem jsou v podstatě samostatné projekty, se kterými jsme také v rozjezdu. Jako u každého podnikání, i v tom našem platí, že začátky jsou těžké a než se nám podaří dostat se do povědomí lidí a přesvědčit klienty o kvalitě našich služeb, nezbývá než tvrdě pracovat,“ shrnuje.
Podnikání je pro mne svoboda
Hana Krejčí sama podniká v oblasti internetového marketingu. Její pracovní den má kolem 10 hodin. „Podnikání je pro mne výzva – vnímám ho nejen jako budování byznysu, ale především jako prostředek, jak lépe poznat sebe, své schopnosti a reakce ve vypjatých situacích,“ říká. A i když někdo považuje zaměstnání za jistotu a nechal by se zaměstnat už kvůli dětem, Hana Krejčí to má obráceně. „Podnikání mi dává svobodu, a i když pracuji asi víc, než kdybych byla zaměstnaná, mám větší pocit jistoty, že držím život ve svých rukou.“
Markéta Kaclová