Neplacené volno: kdy vám ho v práci dají?

Blíží se Vánoce (letos bohužel připomínají spíš prodloužený víkend) a spousta lidí si chce mezi svátky vzít pár dní volna. Jenže jak to udělat, když už nemáte dovolenou? Řešením může být neplacené volno. Přečtěte si, za jakých podmínek ho můžete čerpat.

shutterstock_115041814

Povinně, nebo dohodou

Zákoník práce rozlišuje několik událostí, kdy vám šéf neplacené volno musí schválit. Například když jde muž doprovodit partnerku k porodu.
Pak jsou tu situace, které už se do zákona nevešly. Jedná se třeba o čerpání dalšího volna nad rámec dovolené. V těchto případech záleží na rozhodnutí zaměstnavatele, jestli vám neplacené volno poskytne, nebo ne. Nárok na to bohužel není.

1. Neplacené volno dohodou

Podívejme se nejprve na situace, které v zákoníku práce sice zapsány nejsou, ale lidé v nich často o neplacené volno žádají:

 • Pokud chcete jet na delší dobu do zahraničí: cestovat nebo na studijní pobyt.
 • Když už nemáte žádnou dovolenou, ale potřebujete si vzít dalších pár dnů volna.
 • Když studujete při práci, máte vyčerpanou celou dovolenou a čeká vás důležitá zkouška.
 • Pokud chce rodič zůstat doma s dítětem, i když už oslavilo 3. narozeniny.
 • Když se vám naskytne výjimečný a finančně výhodný „melouch“.

V těchto případech vám zaměstnavatel neplacené volno může, ale nemusí schválit. Hodně záleží na vzájemných vztazích a také, jak firma k čerpání neplaceného volna obecně přistupuje.

TIP: Pokud si chcete vzít neplacené volno, sjednejte si to se zaměstnavatelem raději písemně. Do ujednání napište datum, dobu, po kterou bude neplacené volno trvat a také, jak se domluvíte na placení zdravotního pojištění.

Co když vám šéf neplacené volno nepovolí a vy přesto do práce nepřijdete? Pak se na to pohlíží jako na neomluvenou absenci.

» Podívejte se na nabídky firem ve vašem oboru

2. Neplacené volno ze zákona

V zákoníku práce najdeme hodně příkladů, kdy vám šéf neplacené volno povolit musí, i kdyby s tím nesouhlasil. Vybrali jsme ty nejčastější:

 • Pokud se vdáváte/ženíte, máte nárok na dva dny volna: jedno bude placené a druhé neplacené.
 • Když jde muž doprovodit partnerku k porodu.
 • Až dva dny neplaceného volna dostanete, pokud se stěhujete do jiného bytu (který však vlastníte) a stěhování nevzniklo z popudu zaměstnavatele.
 • Půl dne neplaceného volna týdně dostanete během dvouměsíční výpovědní doby, pokud jste dali výpověď a hledáte si novou práci (pokud dal zaměstnavatel výpověď vám, toto volno budete mít zaplacené).
 • Neplacené volno vám šéf musí povinně poskytnout také z takzvaného obecného zájmu. Například pokud vás zvolili do místního zastupitelstva a čeká vás schůze.

Jak je to s daněmi a pojištěním

Pokud čerpáte neplacené volno, daně ani sociální pojištění neplatíte – váš příjem je v těchto dnech nulový. Je však dobré vědět, že neplacené volno se vám nezapočítává do důchodu.

Co se týká zdravotního pojištění, je to složitější.  Záleží, jak dlouhé neplacené volno si berete:

 • Pokud jde o celý měsíc, zaměstnanec odvede zdravotní pojištění vypočítané z minimální mzdy (zaplatí tedy 1337 Kč měsíčně).
 • Pokud čerpá neplacené volno například jen tři dny v měsíci, zdravotní pojištění se mu vypočítá ze skutečného výdělku, kterého daný měsíc dosáhl (část odvede zaměstnanec a část zaměstnavatel).

» Podívejte se na nabídky firem ve vašem oboru

Jobs.cz

Další články k tématu

Zaměstnání je unavovalo, tak založili Pracovnu

Pracovna je nové coworkingové centrum sídlící v Praze na Žižkově. V únoru jej otevřeli Andrea Kosařová a Honza Pelán. Co je k tomu vedlo? Cítili se unavení jednotvárností zaměstnaneckého života, a tak se rozhodli: uděláme si to po svém. ↑ Honza Pelán a Andrea Kosařová, zakladatelé nového coworkingového centra v Praze. Jobs.cz: Prozradili jste mi, že impulsem pro … číst více

Jak žijí digitální nomádi. Ráno surf, odpoledne práce

Probudíte se, zacvičíte si jógu nebo se proběhnete po pláži a skočíte si pro čerstvě vymačkaný džus. Za těch pár dní na Bali už víte, ve kterém, na první pohled zaplivaném, stánku mají nejlepší. A pak se pustíte do práce. Protože klienti v Česku nepočkají. ↑ Bez kanceláře. Cestovatel a digitální nomád Adam Marčan pracuje … číst více

5 seberozvojových knih, které vás posunou v práci i životě

Chcete si odpočinout a přitom nezahálet? Vezměte si k ruce knížku. Třeba takovou, která vás posune v práci i v životě. » 2 minuty čtení « ↑ Nohy nahoru, knížku do ruky. Život není jen práce! » Asertivně do života « Asertivita už není tak „in”, jako bývala. Je to škoda. Od té doby, co … číst více

Práce s jazyky: Centrum sdílených služeb Siemens

Centrum sdílených služeb Siemens neboli Shared Services právě hledá nové kolegy. V Česku, na pobočkách v Praze, Ostravě a Frenštátě pod Radhoštěm, centrum zaměstnává přes 1.100 zaměstnanců. Ti poskytují svým  zákazníkům v rámci koncernu Siemens  služby v oblasti účetnictví, financí, kontrololingu, nákupu a lidských zdrojů. ↑ Roman Šlosarčík: „Oceňuji pružnou pracovní dobu a možnost home office.” Pružná pracovní doba … číst více