Cvičení v práci: Jak posilovat v kanceláři a protahovat páteř

Prokládejte si celodenní sezení u počítače jednoduchými cviky, které sestavila trenérka Zuzana Bičíková z Vnímej své tělo. Cviky zaberou jen pár minut a můžete je dělat několikrát denně přímo v kanceláři. Protáhnete se, setřepete únavu nebo si lehce zaposilujete.

1. Správné sezení

Teoreticky všichni víme, že bychom se u počítače neměli hrbit a nemít natažené a překřížené nohy.

Cvik7-2

↑ Pokud vám dělá problém udržet při sezení záda rovná, pomozte si overballem – malým gymnastickým míčkem, který si umístíte mezi lopatky. Míček by měl být nafouknutý asi na 90 procent kapacity – aby vás netlačil a zároveň nebyl moc měkký. Po chvíli ho už vůbec nebudete vnímat.

Cvik9-1

↑  Za počítačem seďte tak, aby kolena svírala úhel 90 stupňů a nehrbili jste ramena. Střed monitoru počítače byste měli mít v úrovni očí.

Cvik9-2

↑  Takto vypadá správná poloha sezení u počítače, pokud se odsunete od židle.

2. Protažení ramen a zad

Pokud máte v práci velký gymnastický míč, na kterém se dá sedět, je to výhoda. Můžete jej použít také ke cvičení – protažení ramen a krku.

Cvik3-2

↑ Posaďte se na míč a jemně na něm pérujte.

Cvik3-1

↑ „Na každé třetí nebo čtvrté zapérování vyskočte nahoru a zvedněte ramena k uším. Potom nechte ruce volně spadnout, můžete je i protřepat,“ radí Zuzana Bičíková. Setřepete tím únavu a uvolníte se. Cvičení můžete dělat každé dvě hodiny, stačí i 5 minut.

3. Posilování s gumičkami

V předchozím článku o cvičení jsme vám ukazovali, jak ženy mohou pomocí kamínků cvičit chodidla namožená z podpatků. V pracovním stole můžete mít nenápadně uložené i gymnastické gumičky a v práci si s nimi párkrát za den krátce zaposilovat. Gumičky můžete uvázat například za kliku nebo je může podržet kolega.

Cvik6-1

↑ Zahákněte ruce do gumiček a zvedněte je na hlavu. Protáhnete si záda a ucítíte také břišní svaly.

Cvik6-2

↑ Předkloňte se, chvíli v poloze vydržte a potom se znovu narovnejte. Cvik několikrát zopakujte. Nezapomeňte dýchat – v předklonu výdech, při narovnání nádech.

4. Protažení na míči

Během této polohy si uvolníte nejen páteř, ale i myšlenky. Zatímco ležíte na míči, můžete si promýšlet pracovní úkol nebo text e-mailu. Nebo prostě jen relaxovat.

Cvik5-2

↑ Položte se na míč nejprve takto, jako byste chtěli udělat most. Pokrčte nohy a natáhněte ruce.

Cvik5-1

↑ Po pár minutách můžete polohu změnit. Přetočte se na břicho a svěste krk pohodlně dolů.

Text: Jana Machálková, Jobs.cz
Foto: Lucie Vysloužilová

» Cvičení v práci: 5 rychlých cviků od trenérky

Další články k tématu

Udělat v práci něco navíc? Ne, říká stále více lidí

Čeští zaměstnanci si zvykli i v pracovní době jistým způsobem soukromničit, zjistil průzkum společnosti Engage Hill. Lidé dnes dělají skoro tři čtvrtiny pracovních aktivit a rozhodnutí s jediným cílem: získat nějaký osobní užitek. Před vypuknutím ekonomické krize v roce 2008 přitom Češi dbali na společné zájmy firmy a kolegů mnohem více. ↑ Ani mě nehne… Zaměstnanci si zvykli … číst více

Americké firmy nabízejí neomezenou dovolenou

Dát zaměstnancům volnost a důvěřovat jim se vyplatí, zjišťují americké firmy, které zkoušejí koncept takzvané neomezené dovolené. V těchto podnicích si lidé sami rozhodují, kdy pracují a kdy a jak dlouho odpočívají. Teoreticky mohou zůstat třeba dva týdny doma a týden pracovat. Jejich šéfy totiž zajímají jen skutečné výsledky, nikoliv počet „odsezených“ hodin. Už žádné vypisování … číst více

Dovolená letos nebude? Léto si užijete i jinak. Máme tipy

Patříte mezi „šťastlivce“ pracující v oboru, kde léto znamená sezónu? Nebo prostě nejste dostatečně letní typy, abyste si pro horké dny brali dovolenou? Tak či onak, i v létě by si každý měl najít čas na zábavu či vzdělání. Podívejte se, jak naložit s létem, když nemáte dovolenou. » 2 minuty čtení « ↑ Idylka. Nebuďte smutní, pokud vám … číst více

FOTO: 10 firem, kde můžete v práci relaxovat

Můžete v práci i relaxovat? Myslíme se souhlasem vedení… V těchto deseti firmách si zaměstnanci mohou v pracovní době odskočit na lezeckou stěnu, lehátko na terase (když je počasí) nebo si zahrát kulečník a scrabble. A velká část z nich zrovna hledá nové kolegy. Podívejte se na fotogalerii. Zmíněných deset firem patří mezi 33 finalistů … číst více