3 tipy, jak si v roce 2017 rychle oprášit životopis

Může se to stát dnes, zítra nebo třeba za měsíc. Padne vám do oka zajímavá nabídka a budete na ni chtít odpovědět co nejdřív. Jenže při pohledu do životopisu zjistíte, že jste jej naposledy aktualizovali někdy před třemi lety… Když vám jde o to dostat se na pohovor, není čas ztrácet čas. Máme tipy, jak si rychle oprášit životopis tak, by zaujal i v roce 2017.

?????????

1. Tak co je nového?

I když člověk strávil poslední tři, čtyři roky jen v jedné firmě, pravděpodobně se někam posunul, něco nového se naučil a dost možná dělá na jiné pozici než na začátku.

Z životopisu by to mělo být znát. Personalisty beztak nejvíce zajímají aktuální zkušenosti a znalosti. Rádi také čtou životopisy, ze kterých je patrné, že se uchazeč někam posouvá a jeho kariéra drží určitý směr.

 • Projděte si životopis krok po kroku a zamyslete se, co nového můžete napsat. Nejen v kolonce Praxe, ale i Vzdělání nebo Cizí jazyky.
 • U pracovních zkušeností popište v 5 – 6 bodech, co máte v nynější práci na starosti a hlavně, jakých konkrétních výsledků jste dosáhli. Tím upoutáte pozornost personalistů, protože většina uchazečů popisuje hlavně náplň práce, ale na výsledky zapomíná.
 • Dále můžete dopsat zásadnější školení, na kterých jste v poslední době byli a díky kterým jste se pracovně posunuli. Zabodujete hlavně znalostí různých technologií a programů. Smazat můžete naopak kurzy, které jsou staršího data nebo už nejsou tolik důležité.
 • Na závěr ještě jedna rychlá kontrola: uvádíte na sebe v životopise aktuální e-mail a telefonní číslo?

» 17.000 nabídek, kam můžete životopis poslat hned teď

2. Slova, která nepotopí

Orientovaný na cíl, týmový hráč, proaktivní, sebemotivovaný, schopný myšlení „out of the box“. Podle průzkumu amerického portálu CareerBuilder patří právě tato slovní spojení mezi ta, na která už jsou personalisté alergičtí. Myslí si, že jsou to jen prázdné termíny, které o uchazečích vlastně nic nevypovídají.

V životopise roku 2017 na to jděte moderněji. Použijte například tato slovesa, která nepopisují jen vás coby naprosto úžasnou osobnost, ale především dokreslují vaše konkrétní výsledky:

 • Dosáhl jsem…
 • Vylepšil jsem….
 • Vytvořil jsem…
 • Vyřešil jsem…
 • Ovlivnil jsem…
 • Vyjednal jsem…
 • Založil jsem…
 • Vedl jsem…

Pokud píšete životopis v angličtině, jsou to slova jako: Achieved, Improved, Created, Resolved, Influenced, Negotiated, Launched, Managed.

Samozřejmě nepoužívejte všechna tato slova najednou (nebo za každou cenu co nejvíc), ale jen ta, která vás a vaši práci skutečně vystihují. V životopise fungují jako koření, nikoliv hlavní přísada.

3. Fotka

Přikládat k CV portrét není povinné, ale díky fotce životopis působí osobněji. A dost možná i sympatičtěji. Fotka by však měla být aktuální. Až vám personalista na pohovoru podá ruku, měl by poznat, že tou tváří z životopisu jste skutečně vy.

Možná už jste shodili ten hipsterský plnovous (nebo ho naopak nahodili), češete si vlasy úplně jinak nebo nosíte výrazné brýle. Změny v image jsou určitě dobrý důvod pro výměnu fotky. Zajděte proto k fotografovi nebo požádejte šikovného kamaráda, ať vás „blýskne“. Na selfíčko raději zapomeňte: v životopise je to trochu trapas.

» Čtěte dál: Jak se správně vyfotit do životopisu

Jobs.cz

Další články k tématu

V inzerátu hledají supermana: nevadí, i tak odpovězte

Na juniorní pozici hledáme člověka s pětiletou praxí, který mluví čtyřmi jazyky a ovládá programy, které se na trhu objeví za dva roky. To je samozřejmě nadsázka, ale také máte z některých inzerátů pocit, že firmy hledají spíš supermany než skutečné lidi? Ukážeme vám, že je zbytečné se tím nechat odradit. Stejně by mě nevzali Lidé prolétnou … číst více

Nenapíše, nezavolá... Když marně čekáte na reakci firmy

Padla vám do oka zajímavá nabídka, takže jste poslali životopis. Reakce ze strany firmy ale byla čistá nula. To je docela nepříjemná zkušenost, bohužel i v dnešní době ji zažívá velké množství lidí. Těm přirozeně vadí posílat životopisy v podstatě „do zdi“. Proč se to vlastně děje, že firmy uchazečům neodpovídají? A proč má smysl to … číst více

Personalistka radí: jak si jako 50+ lépe najdete práci?

Tereza Valášková z projektu Průvodce kariérou má spoustu zkušeností s náborem zaměstnanců. Jobs.cz se jí zeptal, co by poradila lidem starším 50 let, kteří hledají práci. Poradí třeba, jak číst inzeráty trochu jinýma očima a také, jak si více věřit. „Řada lidí 50+ se sama zbytečně diskvalifikuje třeba jen kvůli tomu, že nemají požadované vzdělání,“ říká Tereza. … číst více

Potřebujete změnu? Co třeba jít učit – jako redaktorka Katka

Katka byla redaktorka nadšená z práce s texty. Pak se jí narodily děti. Jak rostly, rostla i její chuť zkusit si něco nového, opustit bezpečné a známé prostředí práce s texty, knihami a opakující se agendou kancelářské každodennosti. Vždycky snila o práci učitelky – tak sebrala odvahu a změnila kurz dosavadní kariéry. Hlavní motivací byly … číst více