Bývá to jak na potvoru. Někdy člověk obchází pohovory a nevychází vůbec nic. A jindy zas dostane nabídku zaměstnání, ale nadějně to vypadá i jinde, kde by pracoval raději. Jenomže tam definitivní rozhodnutí ještě nepadlo. Co teď? Poradíme, kdy je lepší kývnout a mít to jisté a kdy se vyplatí čekat. Třeba vám to ušetří pár bezesných nocí a okousaných nehtů.
První možnost vhodná pro „vataře“: Počkám si na lepší
Tohle si můžou říct s klidným svědomím všichni, kteří jsou v takové „vatě“, že je pár dalších týdnů či měsíců bez práce nedonutí rozprodávat rodinný majetek. Protože pořád je potřeba počítat s variantou, že to s místem, o které stojíte víc, nevyjde. Pak bude nutné hledat dál.
Také je dobré si ujasnit, jak moc o první nabídku (ne)stojíte a proč? Možná pomůže udělat si dva sloupce a obě nabídky, i když ta druhá ještě není jistá, porovnat. Jako když srovnáváte partnery/partnerky. Málokdy má jedna položka jen samá plus a druhá samá mínus. Samozřejmě pokud „mínuska“ u jisté nabídky zásadně převažují, pak není příliš o čem spekulovat.
Druhá možnost vhodná pro „jistaře“: Vezmu první nabídku
Přichází v úvahu hlavně pro ty, kteří shánějí práci delší dobu a už pomalu vyzvídají v antiku, za kolik by od nich odkoupil vázu po prababičce. Prostě práci už dost nutně potřebují. V takové situaci je asi lepší mít vrabce v hrsti, než holuba na střeše.
Uvědomte si, jaké má práce, kterou vám nabídli, klady. Nezapomeňte k nim připočítat ten, že už nebudete muset posílat životopisy a přesvědčovat cizí, někdy vám ne zcela sympatické lidi o tom, že umíte bezvadně anglicky (i když jste spíš na úrovni středně pokročilý) nebo že zvládáte bravurně excel (i když v těch kontingenčních tabulkách pořád trochu plavete).
Třetí možnost vhodná pro „vypočítaře“: Kývnu a když to vyjde jinde, odejdu
No tak zrovna férové k prvnímu zaměstnavateli to není, to si nebudeme zastírat. A těžko si uchlácholíte svědomí tím, že firmy se také vždycky nechovají fér, když vám kolikrát vůbec neodpovídají.
Přikývnout první nabídce a následně z ní vycouvat, k čemuž bývá dost času i díky zkušební době, se jeví jako velmi výhodné řešení. Jenomže může mít svá rizika. V první firmě vás za to nebudou zrovna milovat, spíš vás za to budou proklínat. A pokud se jedná o jednoho z mála zaměstnavatelů v regionu, je na problémy v budoucnu slušně zaděláno, až u něj budete jednou žádat o práci. Navíc šeptanda je mocná a zmínky o vašem chování se mohou dostat i do jiných podniků. Takže to raději důkladně zvažte.
Čtvrtá možnost vhodná pro „féraře“: Požádám o čas
Rozhodně je to čistší řešení než předchozí varianta. A taky se vám bude lépe spát. Žádost o posečkání formulujte nanejvýš diplomaticky:
„Děkuji za nabídku, to mě opravdu těší, že jsem se vám líbil/a, mně se vaše firma také líbí.“
Teprve potom vyrukujte s tím, co máte na srdci:
„Abych byl/a fér, musím se ale přiznat, že jsem nedávno absolvoval/a i jiná výběrová řízení a v nejbližší době čekám rozhodnutí. Rád/a bych vám proto dal/a definitivní odpověď po této lhůtě. Ocením, pokud na moji odpověď počkáte, protože o práci u vás ve firmě mám opravdu zájem. Rád/a bych však zvážil/a všechny možnosti, které se mi nabízejí.“
Teď je na tahu zaměstnavatel. Může odmítnout čekat. Může ale také ocenit, že jste upřímní, a navíc zjistí, že o vás mají zájem jinde a v jeho očích stoupnete. Pokud o vás hodně stojí, může vám dokonce nabídnout lepší podmínky než dosud, aby „trumfnul“ konkurenci. Někdy se risk vyplácí.
Pořád pro vás máme moře nabídek, podívejte se na Jobs.cz a zjistěte, kde by pro vás bylo nejlepší zakotvit.