Nabídka práce je na stole. Kdy ji vzít a kdy čekat na lepší?

Bývá to jak na potvoru. Někdy člověk obchází pohovory a nevychází vůbec nic. A jindy zas dostane nabídku zaměstnání, ale nadějně to vypadá i jinde, kde by pracoval raději. Jenomže tam definitivní rozhodnutí ještě nepadlo. Co teď? Poradíme, kdy je lepší kývnout a mít to jisté a kdy se vyplatí čekat. Třeba vám to ušetří pár bezesných nocí a okousaných nehtů.

První možnost vhodná pro „vataře“: Počkám si na lepší

Tohle si můžou říct s klidným svědomím všichni, kteří jsou v takové „vatě“, že je pár dalších týdnů či měsíců bez práce nedonutí rozprodávat rodinný majetek. Protože pořád je potřeba počítat s variantou, že to s místem, o které stojíte víc, nevyjde. Pak bude nutné hledat dál.

Také je dobré si ujasnit, jak moc o první nabídku (ne)stojíte a proč? Možná pomůže udělat si dva sloupce a obě nabídky, i když ta druhá ještě není jistá, porovnat. Jako když srovnáváte partnery/partnerky. Málokdy má jedna položka jen samá plus a druhá samá mínus. Samozřejmě pokud „mínuska“ u jisté nabídky zásadně převažují, pak není příliš o čem spekulovat.

Druhá možnost vhodná pro „jistaře“: Vezmu první nabídku

Přichází v úvahu hlavně pro ty, kteří shánějí práci delší dobu a už pomalu vyzvídají v antiku, za kolik by od nich odkoupil vázu po prababičce. Prostě práci už dost nutně potřebují. V takové situaci je asi lepší mít vrabce v hrsti, než holuba na střeše.

Uvědomte si, jaké má práce, kterou vám nabídli, klady. Nezapomeňte k nim připočítat ten, že už nebudete muset posílat životopisy a přesvědčovat cizí, někdy vám ne zcela sympatické lidi o tom, že umíte bezvadně anglicky (i když jste spíš na úrovni středně pokročilý) nebo že zvládáte bravurně excel (i když v těch kontingenčních tabulkách pořád trochu plavete).

Třetí možnost vhodná pro „vypočítaře“: Kývnu a když to vyjde jinde, odejdu

No tak zrovna férové k prvnímu zaměstnavateli to není, to si nebudeme zastírat. A těžko si uchlácholíte svědomí tím, že firmy se také vždycky nechovají fér, když vám kolikrát vůbec neodpovídají.

Přikývnout první nabídce a následně z ní vycouvat, k čemuž bývá dost času i díky zkušební době, se jeví jako velmi výhodné řešení. Jenomže může mít svá rizika. V první firmě vás za to nebudou zrovna milovat, spíš vás za to budou proklínat.  A pokud se jedná o jednoho z mála zaměstnavatelů v regionu, je na problémy v budoucnu slušně zaděláno, až u něj budete jednou žádat o práci. Navíc šeptanda je mocná a zmínky o vašem chování se mohou dostat i do jiných podniků. Takže to raději důkladně zvažte.

Čtvrtá možnost vhodná pro „féraře“: Požádám o čas

Rozhodně je to čistší řešení než předchozí varianta. A taky se vám bude lépe spát. Žádost o posečkání formulujte nanejvýš diplomaticky:

„Děkuji za nabídku, to mě opravdu těší, že jsem se vám líbil/a, mně se vaše firma také líbí.“

Teprve potom vyrukujte s tím, co máte na srdci:

„Abych byl/a fér, musím se ale přiznat, že jsem nedávno absolvoval/a i jiná výběrová řízení a v nejbližší době čekám rozhodnutí. Rád/a bych vám proto dal/a definitivní odpověď po této lhůtě. Ocením, pokud na moji odpověď počkáte, protože o práci u vás ve firmě mám opravdu zájem. Rád/a bych však zvážil/a všechny možnosti, které se mi nabízejí.“

Teď je na tahu zaměstnavatel. Může odmítnout čekat. Může ale také ocenit, že jste upřímní, a navíc zjistí, že o vás mají zájem jinde a v jeho očích stoupnete. Pokud o vás hodně stojí, může vám dokonce nabídnout lepší podmínky než dosud, aby „trumfnul“ konkurenci. Někdy se risk vyplácí.

Pořád pro vás máme moře nabídek, podívejte se na Jobs.cz a zjistěte, kde by pro vás bylo nejlepší zakotvit.

 

Další články k tématu

7 signálů, že už je opravdu čas na změnu práce

Jste v práci nespokojení, ale pandemie vaši chuť na změnu zahnala do kouta. Říkali jste si, že můžete být rádi, že vůbec nějakou práci máte, a nechtěli jste riskovat změnu v tomto turbulentním období? Nebo jste si nedávno našli novou práci, ale trpíte tam. Jak rozpoznat, kdy už opravdu potřebujete změnu? Kdy je zkrátka lepší zvednout kotvy … číst více

Každý den přibývá tisícovka pozic. 5 tipů, jak se v nich zorientovat a najít si skvělý job

Poptávka firem po nových zaměstnancích je stále vysoká. Na Jobs.cz přibývá každý den asi 1000 nových inzerátů. Můžete si je vytřídit, případně využít další sadu nástrojů, které vám pomohou najít si práci podle svých představ.   1. Nechte si ukázat nejčerstvější nabídky Při „nefiltrovaném“ hledání se můžou nové inzeráty ztratit mezi těmi staršími, které už … číst více

6 nejžádanějších profesí roku 2016

V jakých oborech si letos najdete lepší práci? Vytipovali jsme těchto šest profesí. Se změnou práce neváhejte, pokud si v roce 2016 chcete více vydělat. Nástupní mzdy nováčků totiž podle analytika Jobs.cz porostou o 5 až 15 procent, zatímco platy stálých zaměstnanců nejvíce o 5 procent. Letos na tom tedy bude lépe ten, kdo se rozhoupá … číst více

3 dobře míněné věci, kterými si pokazíte pohovor

„Cesta do pekla je dlážděna nejlepšími úmysly,“ zní známé rčení. Platí to i pro pracovní pohovor. Myslíte si, že jste skvěle připraveni, ale první dojem si můžete pokazit. Třeba těmito věcmi, které byly původně myšleny dobře. 1. Přehnaná řeč těla Všude se přece píše, jak je důležitý oční kontakt, úsměv, rovná záda, pevný stisk ruky… … číst více