Na pohovor jděte klidně s tahákem, radí konzultantka

Pokud jste se na pohovor nepřipravovali alespoň hodinu, ve skutečnosti jste se nepřipravili. Tvrdí to Jana Bártíková, autorka projektu Ziskamdobroupraci.cz. Jana už déle než rok radí lidem, jak mohou objevit svou hodnotu a přínos, který nabízejí budoucímu zaměstnavateli. „Bez tohoto poznání hledají práci zbytečně dlouhé měsíce,“ říká Jana Bártíková.

Jobs.cz: Radíte, jak se co nejlépe prodat v CV a zvládnout pohovor. Jací lidé vás oslovují?

Převážně ti, kteří za sebou mají 5 – 15 let kariéry. Co se týká pozic, hodně mě oslovují manažeři, obchodníci a různí specialisté.

Jobs.cz: To budou asi lidé, kteří mají do životopisu co napsat. V čem je tedy problém?

Jejich životopisy často vypadají jako takové statistické ročenky. Je to soupis dat a informací, co kdy v životě dělali, ale to nevypovídá nic o jejich osobnosti, o jejich hodnotě a o tom, jakým přínosem mohou být pro nového zaměstnavatele. Personalista si však potřebuje představit konkrétního člověka – jak zapadá do týmu a do firmy, jak a v čem bude schopen pomoci.

shutterstock_16477990

↑ Za 5 minut jdu na to. Pracovní pohovor je jedna z mála „zkoušek”, kde tahákem spíš zabodujete.

Jobs.cz: Takže suše pojaté CV je důvodem, proč člověk nedostává pozvánky na pohovor?

Učím, aby si lidé ještě před psaním životopisu odpověděli na dvě otázky: 1. jakou práci chci opravdu dělat a proč, 2. jaká je moje hodnota, co všechno znám a umím a s čím jdu na trh práce. To všechno pak uchazeč musí napsat do životopisu. Tak ukáže svou individualitu a jedinečnost. Životopis, motivační dopis, profil – to jsou naše reklamy. A pohovor je prodejní schůzka. Kdo to pochopí a tyto principy používá, získá dobrou práci rychleji.

Jobs.cz: Takže se vyplatí si v CV trochu pohrát s grafikou, být odvážnější?

Je důležité odlišit se hlavně obsahem. Žádné experimenty v barvách a fontech nedoporučuju. Personalista tráví nad jedním životopisem asi 30 vteřin a potřebuje se rychle zorientovat. Mnoho lidí si neuvědomuje, že personalisté čtou CV většinou na počítači. Proto nedoporučuju používat patkové písmo, jako je Times New Roman. Vhodnější jsou fonty jako Calibri, Verdana. Na začátek životopisu je nezbytné napsat krátké shrnutí v délce 4-5 řádků. Tam uchazeč uvede, kdo je, co zná a co umí, co chce dělat a proč, kam profesně směřuje, jaké pozice ho zajímají.

IMG_8293

↑ Jana Bártíková, autorka projektu Ziskamdobroupraci.cz.

Jobs.cz: Jak se co nejlépe připravit na pracovní pohovor?

Spousta lidí si myslí, že příprava na pohovor spočívá v tom, že si přečtou na webu pár informací o společnosti, a to je vše. Kdepak. Říkám, že kdo nevěnoval přípravě na pohovor alespoň hodinu, tak se nepřipravil. Je potřeba poznat společnost, její zákazníky, konkurenci a lidi, kteří tam pracují. Klientům poskytuji službu Pohovor nanečisto. Řeknou mi, na jakou pozici a kam jsou pozváni a pak společně trénujeme na konkrétní pohovor.

Jobs.cz: Ale co když se mě personalista zeptá na jiné věci, než mám připravené?

Příprava nespočívá v tom, že se připravuji na nějaké konkrétní otázky. Připravuji se na to, co chci o sobě sdělit. Nemůžete ovlivnit to, na co se vás zeptají, ale můžete ovlivnit, co se o vás druhá strana dozví. Pokud víte, čím se chcete prezentovat, vždy si najdete cestu, jak to sdělit – i když přímá otázka nepadla. Radím klientům, aby si udělali klidně poznámky a ty si vzali na pohovor s sebou. Mnoho lidí říká: to se nehodí, vždyť je to tahák. Žádný tahák. Naopak ukážete, že vám o dané místo skutečně jde, že jste se připravili a jste systematičtí. Ale především je klíčové – buďte na pohovoru sami sebou.

Jobs.cz: Co když strávím spoustu času přípravou a firma mi pak nenapíše ani obligátní: děkujeme, vybrali jsme jiného kandidáta. Má smysl tam třeba zavolat?

Ano. Vůbec není na škodu být aktivnější než druhá strana. Pokud o něco usiluju, musím se snažit. Pokud mi někdo týden, deset dní po odeslání životopisu neodpoví, není nic špatného na tom zvednout telefon a zeptat se. Mně osobně se to kdysi stalo také. Volala jsem a ptala se, jestli dostali můj životopis a zda je všechno v pořádku. Ukázalo se, že ho nemají. Poslala jsem CV znovu a tři dny na to mě pozvali na pohovor.

Jobs.cz: Co když někdo dlouho nemůže získat práci a propadá skepsi. Máte nějaký recept?

Pokud něco nefunguje, je potřeba změnit postup – tedy kroky, které na sebe navazují a navzájem se ovlivňují. Albert Einstein řekl, že jen blázen dělá pořád stejné věci, ale očekává jiný výsledek.

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Behaviorální pohovor jde víc do hloubky. Připravte se na něj

Napsat hezký životopis dnes s pomocí internetu svede skoro každý. Personalisté proto vymýšlejí stále nové způsoby, jak si uchazeče co nejlépe „proklepnout“. V našem seriálu vám postupně představíme 4 náborové techniky, se kterými se při hledání práce můžete setkat. Žádné stokrát položené dotazy Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Proč máte zájem o práci zrovna v naší … číst více

Jak si šéf známého start-upu vybírá zaměstnance

Láká vás pracovat pro on-line start-up? Zjistěte, jak si do týmu vybírá lidi Pavel Suchánek, spolumajitel a zakladatel Restu – rezervačního systému, díky kterému si snadno a rychle zajistíte místo v oblíbené restauraci. Pavel zrovna shání někoho do marketingu: „Hledáme někoho, kdo se dokáže spojit s dalšími partnery a vymyslet s nimi smysluplnou spolupráci založenou na … číst více

Video: Chyby, kterými uškodíte svému CV

Na co si dát při psaní životopisu pozor? Například na nevhodnou fotku, gramatické chyby a e-mailovou adresu jako ze střední školy. Fotka z večírku nebo výletu Dostala vaše fotka z maturitního plesu na Facebooku nejvíce lajků? Nechte ji dál kralovat na sociálních sítích, ale k CV ji opravdu nepřikládejte. Fotky z oslav nebo výletů přitom … číst více

Howden ČKD Compressors hledá techniky i manažery

Zakázková strojírenská výroba, kde se vymýšlejí unikátní řešení na míru zákazníkům. Úzký kontakt se zahraničím – Velkou Británií, Holandskem a spoustou dalších zemí. Firma Howden ČKD Compressors teď nabízí zajímavé příležitosti pro techniky, manažery nebo třeba nákupčí a obchodníky. Čím zaujmete v životopise? A jak tady probíhají pohovory? Jobs.cz vyzpovídal personální ředitelku Jaroslavu Raisovou. » 4 … číst více