Howden ČKD Compressors hledá techniky i manažery

Zakázková strojírenská výroba, kde se vymýšlejí unikátní řešení na míru zákazníkům. Úzký kontakt se zahraničím – Velkou Británií, Holandskem a spoustou dalších zemí. Firma Howden ČKD Compressors teď nabízí zajímavé příležitosti pro techniky, manažery nebo třeba nákupčí a obchodníky. Čím zaujmete v životopise? A jak tady probíhají pohovory? Jobs.cz vyzpovídal personální ředitelku Jaroslavu Raisovou.

» 4 minuty čtení «

1

↑ Jaroslava Raisová: „V životopisech ráda vidím třeba zajímavé koníčky.”

Jobs.cz: Jaký životopis upoutá vaši pozornost?

Všímám si, jestli životopis nese nějakou jednotící linku, tedy dlouhodobý zájem o obor. Hledáme totiž specialisty, kteří se chtějí technice opravdu věnovat a není to pro ně jen přechodný zájem.

Jobs.cz: Co by měli do životopisu napsat absolventi?

Jestliže nemají praxi, mohou popsat zkušenosti, které získali ve volném čase. Lidé často dělají velmi zajímavé věci, které vypovídají o jejich organizačním talentu nebo manažerských schopnostech – například vedení oddílu ve skautu. Velmi ráda v životopisech vidím zmínku, že se uchazeč odmalička věnuje jednomu sportu a něčeho v něm dosáhl. Ukazuje to, že je schopen se něčemu pravidelně věnovat, což je velmi důležité. Zrovna nedávno jsem měla na pohovoru mladíka, který ještě studuje a zajímají ho letecké modely. Je dokonce juniorským mistrem Evropy.

Jobs.cz: Vaše firma se chystá v blízké době nabírat poměrně dost lidí. Jaké pozice budete obsazovat?

Na Jobs.cz nyní inzerujeme pozice techniků a pozice pro oblast kvality či nákupu. Hledáme také  lidi do plánování a řízení výroby nebo obchodníky. Téměř nepřetržitě máme otevřeno více než 10 pozic. Sháníme rovněž technicky zaměřené nákupčí pro různé komodity.

Jobs.cz: Co musí tito nákupčí umět?

To, co nás nejvíce pálí v nákupu, je znalost konkrétních komodit, například výkovků, odlitků a obráběných dílů. Nákupčí také musejí zvládat cizí jazyky, hlavně angličtinu. Náš vlastník, skotská firma Howden, totiž do Prahy postupně přesouvá nákup pro všechny své dceřinné společnosti v zahraničí.

» Čtete dále: ČKD před rokem koupili Skotové. Jak to Češi zvládli?

Jobs.cz: Jaké další pozice kromě nákupčích se vám obtížně obsazují?

Máme velký problém obsazovat pozice kvalifikovaných seniorních technologů pro oblast svařování a obrábění. Na většinu těchto pozic upřednostňujeme vysokou školu, ale uvítáme i středoškoláka s delší praxí v podobné zakázkové strojírenské výrobě.

howden

↑ Howden ČKD Compressors sídlí v pražských Vysočanech. Potřebuje nyní sehnat techniky, manažery, nákupčí či obchodníky.

Jobs.cz: Zmínila jste přechod pod nového vlastníka, skotskou společnost Howden. Jak se v souvislosti s tím proměnily požadavky na uchazeče?

Je to především mnohem větší důraz na jazykovou vybavenost. U více pozic než dřív musíme vyžadovat alespoň středně pokročilou znalost angličtiny. U obchodních pozic je důležitá i znalost ruštiny. Hledáme kandidáty, zejména na střední manažerské pozice, kteří už mají zkušenost s mezinárodním prostředím nebo se pohybovali v nadnárodních společnostech. Kultura korporací je přece jen odlišná a ČKD Kompresory byly až do minulého roku typickou českou firmou s českým vlastníkem.

Jobs.cz: Prozraďte trochu ze zákulisí – jak u vás vypadá výběrové řízení na technické pozice?

Nejprve klasicky protřídíme životopisy a zajímavé kandidáty zveme na první kolo pohovorů. Projdeme si CV daného člověka, jeho zkušenosti, ptáme se na detaily – co dříve dělal, za co zodpovídal a podobně. U některých pozic děláme i praktické vyzkoušení. Z prvního kola vytřídíme dva tři nejlepší uchazeče a ty zveme do druhého kola, kde je čeká pohovor s personalistou a nadřízeným.  V této fázi jim už většinou ukážeme i pracoviště a výrobní halu, což je pro techniky důležitý motivující prvek.

Jobs.cz: A jakým způsobem vybíráte manažery?

U manažerských pozic chceme, aby si na druhé kolo připravili prezentaci na konkrétní téma. Když jsme například hledali manažera dodavatelské kvality, uchazeči dostali zadání, že mají představit kroky, které by udělali během prvních šesti měsíců po nástupu.

Jobs.cz: Všem uchazečům nabízíte pouze smlouvu na dobu určitou na 1 rok. Proč tomu tak je?

Mnoho pozic je tak specializovaných, že klasická tříměsíční doba pro ověření nestačí. Všem tedy nabízíme smlouvu na jeden rok, kdy se dostatečně projeví, zda zaměstnanec práci zvládá. Je to ale dobré i pro samotné uchazeče – po roce se mohou ohlédnout a říct si, jestli si vybrali dobře. Že bychom se s někým rozloučili po prvním roce, se ale stává minimálně, 98 procent smluv prodlužujeme na dobu neurčitou.

Jobs.cz: Změnil se s přechodem pod nového vlastníka i způsob práce ve výrobní hale?

Ano. Výrobní dělníci teď musí být mnohem flexibilnější v tom, kolik činností vykonávají. Dříve obráběč obsluhoval jeden soustruh a žádný jiný stroj. Nově budou dělníci pracovat v takzvaných buňkách. Na jednu buňku připadne tři až pět strojů a všichni její členové budou muset umět pracovat se všemi. Chceme po lidech, aby se zaučovali na nové stroje a byli flexibilnější. I pro ně je to zajímavá možnost – mohou si zkusit jiné činnosti, posunout se dál a také si podstatně rozšíří kvalifikaci.

» Nabídka práce  v Howden ČKD Compressors

Jobs.cz

Další články k tématu

Behaviorální pohovor jde víc do hloubky. Připravte se na něj

Napsat hezký životopis dnes s pomocí internetu svede skoro každý. Personalisté proto vymýšlejí stále nové způsoby, jak si uchazeče co nejlépe „proklepnout“. V našem seriálu vám postupně představíme 4 náborové techniky, se kterými se při hledání práce můžete setkat. Žádné stokrát položené dotazy Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Proč máte zájem o práci zrovna v naší … číst více

České firmy nabírají více než zahraniční

České firmy teď lidem hledajícím práci nabízejí více šancí než podniky se zahraniční účastí. Zjistil to nový průzkum portálu Jobs.cz. V květnu sem zaměstnavatelé vystavili přes 21 tisíc pracovních nabídek. Nejžádanější byli obchodní zástupci a odborníci ve strojírenství.  Nábory jsou v útlumu „Firmy se zahraniční účastí v ČR nadále snižují náklady a do značné míry tlumí přijímání … číst více

Dalibor Dědek: dobrý šéf zůstává amatérem

„Představte si, že je mi šest let a chci vědět, jak funguje splachování na záchodě.“ Takové otázky klade uchazečům Dalibor Dědek, ředitel firmy Jablotron. Zkoumá, jak si promovaní inženýři poradí s netradičním zadáním. V byznysu se Dalibor Dědek pohybuje od roku 1990. „Zjistil jsem, že manažerské poučky nefungují. Pokud chcete být dobrým šéfem, musíte zůstat věčným amatérem,“ … číst více

Kde se vidíte za 5 let? Jak „správně“ odpovědět

Také jste někdy při pracovním pohovoru dostali otázku, kde se vidíte za (dva, tři) pět let? Bum. Možná vás zastihla nepřipravené, a tak to první, co vás v tu chvíli napadlo, nebyla odpověď, ale spíše otázka: jak to mám vědět?! Nechte se pro příště inspirovat a podívejte se na rady odborníků i zkušenosti jiných. Proč se … číst více