Multitasking je mrtvý. Ať žije unitasking

Vymyslet firemní strategii na příštích pět let, do toho odpovídat na dotazy k nové kampani, a navíc řešit, kam půjdu s obchodními partnery na oběd. Zvládnete to? Pak možná nejste člověk, ale robot. Schopnost pracovat na více úkolech najednou si někteří ambiciózní kandidáti dokonce píší do CV. Vědecké studie přitom dokazují, že efektivní multitasking je nesmysl. Je proto čas vrátit se k unitaskingu.

Na londýnské Kings Colledge provedli zajímavý experiment: rozdělili lidi do tří skupin a každé dali stejný, intelektuálně náročný úkol. První skupina seděla u svých počítačů, pracovala a nebyla ničím rušena. Druhá skupina musela kromě řešení úkolu odpovídat na emailové dotazy. To třetí skupina nemusela, ale zase chodila povinně kouřit o přestávkách marihuanu.

Tipnete si, jaké bylo pořadí skupin, pokud jde o výkonnost při řešení úkolu? Nejlépe to nepřekvapivě zvládli lidé z první skupiny. Mohli se plně koncentrovat a výsledek tomu odpovídal. Na druhém místě se ovšem umístili kuřáci marihuany. Výkonnost jejich mysli byla sice drogou snížena, ale ne tolik jako mysl lidí, kteří byli ze soustředěné práce neustále vytrhováni. Ti skončili až na třetím místě.

Kouřit trávu, nebo…?

Co z toho vyplývá? Že si máme všichni v práci povinně ubalit jointa a o přestávkách ho vykouřit. To by bylo asi pro spoustu lidí příjemné řešení, ale z dlouhodobé perspektivy to není dobrá cesta. Znepokojivé ovšem je, že z hlediska naší výkonnosti by to bylo pořád lepší, než když jsou naše mysli v práci bombardovány přísunem zpráv z nejrůznějších komunikačních kanálů, které nás odvádí od soustředěné práce. Jenže co s tím?

Čelit tomu se dá dvěma způsoby:

  • Ze soutěživého, zrychleného prostředí, které za neustálým přísunem informací stojí, vystoupit, což se sebou ovšem často nese nutnost vzdát se kariérního úspěchu a s tím i určitého životního standardu. To je poměrně velká oběť, která se spoustě lidí nechce podstupovat.
  • Dávkovat si přísun zpráv, kontrolovat, kdy a v jakém množství na mě budou působit, a vytvářet si vědomě ostrovy unitaskingu, kdy se soustředíme pouze na jednu věc. A to v práci i v soukromí.

Na digitální dietě

Řešení číslo dvě vypadá jako snadné, ale zavést ho do praxe chce dost úsilí. Protože lidský mozek je bohužel náchylný k tomu, aby se nechal vyrušovat různými impulsy. Dělá mu to dobře – neustálé sledování všeho možného, vzrušení,  snaha nic neprošvihnout, být v obraze i tam, kde to vlastně není důležité. Výsledkem je neustálé těkání, které vede k tomu, že jsme nic nestihli dokončit a večer se přesto cítíme úplně vyřízení. Proto je potřeba s naší touhou po neustálém přísunu informací bojovat. Jak?

1. Smiřte se s tím, že nestihnete sledovat vše

Naši pozornost v práci krade spousta věcí. Například kolegové, kteří zrovna v práci prokrastinují. Jejich šprýmování o proběhlém teambuildingu ale nemusíte na chatu sledovat nebo aspoň ne v reálném čase. A co zpráva o výsledcích rokování představenstva? Dotknou se přímo vaší práce? Pokud ano, dozvíte se o tom od svého nadřízeného. Email, který vám něco nabízí. Má cenu se jím zabývat, řešíte to? Tehle sice musíte vyřídit, ale fakt to musí být teď hned? Jestli máte plošně nastavené notifikace, je určitě dobré s tím něco udělat.

2. Mějte technologie pod kontrolou

Neberte telefon do ruky vždy, kdy vás to napadne. Toto nutkavé používání chatů, sociálních sítí, nebo i informačního kanálu České televize je mor, který je potřeba vymýtit. Ano, je to jako při dietě. Také si nejdřív rozmyslíte, jestli slupnete tabulku čokolády s vědomím důsledků, které to bude mít: výčitky, kila nahoru, nedopnutý zip, nutnost uběhnout o deset kilometrů víc. Stejné je to i s technologiemi. Mějte je pod kontrolou. Pomáhá k tomu celá řada nástrojů: od černobílé obrazovky, která pro lidské oko není zdaleka tolik přitažlivá přes aplikace měřící čas věnovaný aktivitě „na obrazovce“.

3. Vytvářejte si ostrovy unitaskingu

Jak dokázal nejen výzkum zmíněný výše, nic jako efektivní multitasking neexistuje. Schopnost něčeho takového je proto nesmyslný požadavek. Jestli by si měl dnes člověk něco napsat do životopisu, pak je to spíš unitasking. Protože schopnost soustředit se pouze na jednu věc neustálým překlikáváním ztrácíme. Výsledkem je, že se hůř a hůř soustředíme. Ale to lze změnit. Mozek je plastický orgán, který reaguje na to, čemu ho vystavíme.

Takže si vědomě blokujte čas, který vyplníte ničím nerušenou prací na jedné věci. V této souvislosti se hovoří o využití metody pomodoro. Doporučuje se vyblokovat si tento čas pro tzv. hlubokou práci, která spolkne většinu naší intelektuální kapacity, kdy je potřeba vymyslet chytré řešení nebo něco kreativního vytvořit. Ale i když zrovna jen mechanicky vyplňujete  tabulky, bude vám to trvat zlomek času oproti tomu, když s pozorností odbíháte jinam.

4. O přestávkách zkuste vypnout

Řada lidí dnes pracuje větší či menší část týdne z domova. To má celou řadu výhod. Třeba že si může dát člověk po obědě šlofíka nebo si dopřát chvíle, kdy nic nedělá a jen kouká „do blba“. Jsou to pro náš mozek čím stále vzácnější momenty. Přitom je vědecky dokázané, že ve chvílích nicnedělání je mozek velmi výkonný, protože vstřebává a spojuje tu horu informací, kterou načerpal. Řešení, které se vám nedaří tak dlouho nalézt, proto možná přijde právě ve chvílích mentálního lenošení. Mozek si navíc odpočine a po takto strávené pauze se budete na unitasking lépe soustředit.

5. Odkládejte telefon včas

Také jste přistihli sebe, svého partnera nebo své děti večer v posteli s „modrým“ obličejem? Zřejmě (jste) před spaním serfovali, nebo dokonce hráli hry. Telefon by se měl přitom odkládat alespoň hodinu a půl před tím, než se jde spát. Platí to i obrazovce televize. V opačném případě hrozí potíže s usínáním a s kvalitou spánku. Nicméně odkládat telefon by měl člověk ve volných chvílích co nejčastěji. Pravidlo, že například u jídla do žádné obrazovky nikdo nekouká není od věci. Odložit telefon umožní unitasking i v soukromém životě. Momenty, kdy je člověk zcela přítomen a věnuje pozornost třeba vyprávění svých dětí, vede k plněji prožitému životu a ke zlepšení vztahů. A budou jednou tím, na co budeme vzpomínat.

Chtějí po vás v práci neustále multitasking na pěti frontách a máte toho dost? Podívejte se na moře nabídek na Jobs.cz a najděte si rozumnější zaměstnání.

 

 

 

 

 

Další články k tématu

7 hlášek, kterými se vás ostatní snaží motivovat, ale také manipulovat. Jak na ně reagovat?

Začíná prosinec, což bývá jeden z nejnáročnějších měsíců v roce. V práci se to hemží uzávěrkami i poradami o výhledu na příští rok a do toho příprava Vánoc. Lehce se může stát, že na člověka spadne v zaměstnání spousta práce, kterou by ale měli dělat jiní. Většinou je to za doprovodu několika osvědčených hlášek. Určitá … číst více

Jak nastavit komunikaci v týmu, aby pěkně šlapal?

Schopnost pracovat dohromady je dnes na trhu práce oceňovanou kompetencí. Ještě aby ne. Když tým dobře funguje, daří se vymýšlet řešení a realizovat i poměrně náročné úkoly a projekty. Někdy se ovšem stane, že se týmu práce nedaří. Jakoby v soukolí drhla zrnka písku. Jak zajistit, aby váš tým nic nebrzdilo? Široce sdílená komunikace To … číst více

Vyhořet může každý. A kdo říká, že ne, ještě možná hoří, dozvíte v našem dalším Jobscastu

Ráno nevidíte důvod, proč se vyhrabat z postele. Každou chvilku vás trápí záda a když ne ta, ozvou se zuby nebo žlučník. Ani prospaný víkend nepomohl k tomu, abyste nabrali energii. Pak jste možná vyhořelí. Výrazy jako wellbeing, burn-out či work-life balance můžou být pro někoho přivandrovalci ze zámoří, ale Simona Zábržová, zakladatelka společnosti Soulmio, v našem … číst více

Klíží se vám po obědě oči? Nebraňte se tomu a dopřejte si odpočinek. Osvěží to vaši výkonnost i paměť

Blíží se druhá hodina odpolední a s ní přichází zvlášť teď v létě pravidelný boj. Ne sice na život na smrt, ale taky to není snadný zápas –⁠ na bdění a spánek. Někdo do sebe lije jednu kávu za druhou, další vsázejí na cukr ze zákusku. Podle studie NASA na to ale nejlépe kápli ti, kteří se … číst více