Motivační dopis pište vždy. Ukážete, že jste ochotni udělat něco navíc

Zaujal vás pracovní inzerát a chystáte se odpovědět? Skvělé. Teď ale budete muset udělat všechno pro to, abyste zaujali vy. Na druhé straně počítače sedí zaneprázdněný personalista, který má na přečtení jednoho životopisu jen minutu nebo dvě.

shutterstock_druhy kurzů

Dobře napsaný motivační dopis dokáže o vhodnosti kandidáta na danou pozici vypovědět mnohdy víc než stručná životopisná informace o diplomu z ekonomie a třech letech praxe v oboru. CV s podobným sdělením dostane personalista patrně více. O tom, kterého uchazeče pozve na pohovor, může rozhodnout právě atraktivní průvodní dopis.

Dopis pište, i když ho nechtějí

Ne všechny firmy sepsání motivačního dopisu vyžadují. V tomto případě však doslova platí, že iniciativě se meze nekladou: „Osobně se přikláním k variantě motivační dopis napsat. Dáváte tak najevo, že víte, co chcete, a znáte důvody, proč vás daná pozice zajímá. Když pošlete motivační dopis i přesto, že jej od vás nikdo nežádá, naznačujete tím, že jste schopni udělat i něco navíc,“ doporučuje uchazečům o práci Dagmar Suissa, ředitelka péče o zaměstnance ve společnosti LMC (provozovatele portálu Jobs.cz).

Ideálně tři odstavce

Ideální motivační dopis má podle ní dva až tři krátké odstavce – není nutné a ani vhodné personalistu zahlcovat nekriticky dlouhým elaborátem. „Mezi tím, jestli je dopis vepsán do těla e-mailu nebo přiložen jako zvláštní dokument, osobně nevidím rozdíl,“ doplňuje Dagmar Suissa.

Vypíchněte své silné stránky

V průvodním dopise se snažte především vypíchnout své silné stránky, které mohou být pro danou pozici výhodou. Zmiňte některé své profesní úspěchy a doložte znalost oboru a odborné problematiky. Pište o tom, co konkrétně můžete vzhledem ke svým zkušenostem, schopnostem a dovednostem firmě nabídnout. Obecné fráze jsou k ničemu.

Pro každou pozici jiný dopis

Při psaní motivačního dopisu můžete mít ve druhém okně paralelně otevřené znění inzerátu, na který odpovídáte – umožní vám to snadno porovnat, že se v dopise držíte odpovědí na požadavky, které firma uvedla. Nesnažte se usnadnit si práci a rozesílat jeden „standardizovaný“ motivační dopis na všechny inzeráty – napište vždy nový dopis na míru pozici, o kterou máte zájem.

Pozor na sebestředné formulace

Motivační dopis pište spíše z pohledu toho, čím můžete být firmě prospěšní, než co podnik může přinést vám. Nekonkrétní nebo sebestředné formulace personalistu spíše popudí. „Za nepoužitelný příklad motivačního dopisu považuji třeba tento: Chci vstoupit do vaší společnosti jako nový člen. Je pro mne velmi důležité dělat práci, která mě ze srdce baví,“ říká Dagmar Suissa.

Jana Machálková

Další články k tématu

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Siemens: pojďte k nám vyvíjet špičkový software

Siemens má v Česku dvě prestižní Vývojová a prototypová centra, kde se vyvíjí SW a HW produkty pro téměř celý svět. Jedno sídlí v pražské centrále a druhé v Brně. „Jen v posledním roce jsme otevřeli pracovní místa pro desítky nových zaměstnanců a další stále nabíráme. Máme zájem o talentované lidi jak po škole, tak i se zkušenostmi. Nabízíme … číst více

Práce za rohem: aplikace, která vás zbaví dojíždění

36 procentům Čechů, kteří žijí ve velkých městech, sebere cestování do zaměstnání více než 60 minut každý den. To je jako by měli o hodinu delší pracovní dobu, jen neplacenou. Přitom stejně dobrá nebo i lepší práce na ně čeká třeba jen o dvě ulice dál. Tyto nabídky umí objevit mobilní aplikace Práce za rohem. … číst více