Siemens: pojďte k nám vyvíjet špičkový software

Siemens má v Česku dvě prestižní Vývojová a prototypová centra, kde se vyvíjí SW a HW produkty pro téměř celý svět. Jedno sídlí v pražské centrále a druhé v Brně. „Jen v posledním roce jsme otevřeli pracovní místa pro desítky nových zaměstnanců a další stále nabíráme. Máme zájem o talentované lidi jak po škole, tak i se zkušenostmi. Nabízíme též částečné úvazky pro studenty technických oborů,“ říká Vladimír Kulla, šéf Vývojového a prototypového centra.

« 3 minuty čtení »

DSC_1123

↑ Ivo Veselý pracuje ve Vývojovém a prototypovém centru v Siemens.

Třicátník Ivo Veselý ve Vývojovém a prototypovém centru pracuje jako vývojář. „Spolu s mým týmem se zabýváme vývojem firmware a hardware pro nízkonapěťovou spínací techniku,“ říká Ivo Veselý v moderní zasedačce typu kanceláří Google, se sedacími „fatboyi“ a white-board stěnami pro kreativní zapisování nápadů. Mají tu i relaxační zónu se stolním fotbálkem a boxovacím pytlem.

Jak ses vlastně do Vývojového a prototypového centra v Siemens dostal?

Během studií na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně jsem hledal brigádu, ideálně ve svém oboru, tedy vývoji software. Bývalý spolužák mi dal tip na Siemens. Bylo super, jak jsem se se svým novým šéfem rychle domluvil. Mohl jsem si vzít nejen brigádu, ale hned částečný úvazek, který jsem pak mohl variabilně měnit, než jsem studia dokončil. Moje cesta za stálým zaměstnáním pak vedla rovnou do Siemens.

Pracuješ tu již sedmým rokem. Jak bys svou zkušenost popsal?

Na práci ve Vývojovém a prototypovém centru v Siemens oceňuji viditelnou možnost kariérního růstu. Časem jsem dostal projekt pro zákazníka, který jsem vedl od začátku do konce. Přidělování úkolů zde funguje na principu ownershipu. Vlastně hned od začátku jsem cítil velkou volnost a současně zodpovědnost. To, myslím si, lidi hodně motivuje. Současně na Siemens oceňuji to, že tu jsou nastavené procesy, které nám pomáhají během řešení úkolů a přispívají k dosažení výsledku ve formě kvalitního výrobku. Samozřejmě i zde, jako všude, funguje systém kontroly, ale určitě to není tak, že by vám bez jakéhokoliv kontextu dal nadřízený práci stylem: udělej tohle a pak zase tohle. Vyhovuje mi i souvislé vedení projektů, které mám na starost. Později jsem se přesunul z Brna do Prahy a zde vedu tým 12 lidí, což je velká výzva a příležitost. V souvislosti s tím mám možnost dalšího vzdělávání v tzv. manažerských soft skills.

DSC_1158

↑ Ivo Veselý: „Oceňuji na svých šéfech to, že mezi námi necítím příliš velké bariéry.”

Co tě na práci ve Vývojovém a prototypovém centru nejvíc baví?

Napadnou mě hned bez přemýšlení tato slova: Volnost. Odpovědnost. Stabilita. Práce, která má smysl. Neformální „cool“ prostředí. A velmi dobrý kolektiv lidí, od kterých se stále učím. Oceňuji na svých šéfech to, že mezi námi necítím příliš velké bariéry. Kdykoliv mohu požádat o brainstorming, radu, support, vždy mám dveře otevřené. Baví mě také cestování. Zhruba každý měsíc jezdím k zákazníkovi do německého Ambergu, kde se kromě postupu na projektu účastním také diskuzí o budoucím vývoji technologií v odvětví. Celkově musím říct, že jsem opravdu hrdý, že pracuji pro Siemens. Vše tady má svůj zavedený systém, který kvalitně funguje. Z doby studií mám zkušenost i z menších lokálních firem, takže to mohu porovnávat. V týmu se držíme společného hesla „We will find a way or make one“. To si myslím, že je opravdu dobrá myšlenka, která naši práci tady vystihuje.

Na čem teď konkrétně pracuješ?

Spolu s mým týmem se zabýváme vývojem firmware a hardware pro nízkonapěťovou spínací techniku. Další kolegové ve Vývojovém a prototypovém centru se zabývají průmyslovou automatizací. Velká, stále se rozrůstající část, se také zabývá automatizací na železnici a nesmíme zapomínat na systémy inteligentního řízení dopravy. Není to tedy jen o digitálních technologiích. Pokud tohle bude číst laik, tak bych to popsal jako systém, který spouští a monitoruje výkonné prvky automatizované výrobní linky v mnoha průmyslových odvětvích. Náš interní klient je centrála Siemens v Německu, ale koncoví zákazníci jsou hlavně z průmyslu automotive, sklářského a tiskařského odvětví. Děláme věci pro světové automobilky, podílíme se na sklářské výrobě, kde je nutný neustálý, spolehlivý běh systémů a naše systémy se používají třeba při tisku novin, kde je opět nutný rychlý a přesný pohyb papíru. Pro odvětví spínací techniky také pracujeme na tzv. pre-developmentu. To je velmi zajímavá oblast prototypové výroby, díky které dokážeme v naší oblasti velice rychle uvádět inovativní řešení do života.

Více informací o vývojovém a prototypovém centru najdete na www.siemensvyvojar.cz

Autor: Siemens

Další články k tématu

10 fatálních chyb, kterými zabíjíte své CV

Kdy naposledy jste aktualizovali svůj životopis? Přestaňte práci se svým životopisem brát jako rutinu a podívejte se na své CV vždy novýma očima. Vyvarujete se tak zdánlivě stokrát opakovaným chybám, které na první zdání dnes už nikdo nedělá. Personalisté vám potvrdí, že se s nimi setkávájí dnes a denně, a to i u pozic, kde … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

Co mezi řádky vyčtete z pracovních inzerátů

Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné nabídky, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, kam chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. Na co se tedy při čtení inzerátů zaměřit, abyste objevili práci přesně pro vás? « 2 minuty čtení » Hezký název pozice není všechno Nenechte se … číst více

Tři věty, které si napište na začátek životopisu

Uvažujete, jak oživit strohé kolonky svého životopisu? Kromě fotky nebo přitažlivé grafické úpravy můžete CV ozvláštnit stručným představením. Dvě, tři krátké věty na začátku životopisu personalistům napoví, kdo se skrývá na zbytku stránky A4. Představte se už v CV Možná si říkáte: proč životopis ještě nafukovat, když mu personalisté věnují jen pár vteřin? Zmíněné osobní … číst více