Titul MBA patří v Česku mezi nejznámější odborné kvalifikace. Vzdělání si však můžete zvýšit také absolvováním jiných profesních programů. Získat mezinárodně uznávaný diplom můžete nejčastěji v oblasti financí, daní, práva a personalistky. Víte, co přesně se skrývá za zkratkami ACCA, CFA, MSC a dalšími?
Finanční náročnost
Že jste slyšeli maximálně o někom s titulem MBA? Není se co divit, držitelů ostatních titulů je v Česku poskrovnu. Jedním z důvodů je finanční náročnost studia. Cena se často pohybuje v řádech statisíců korun. Takové částky do svého vzdělání investují většinou pouze vysoce postavení manažeři, případně jim studium hradí nebo na ně přispívají jejich zaměstnavatelé.
Společné rysy profesních programů
Lidé, kteří prošli profesními programy, nedostávají klasický akademický titul. Jejich diplomy jsou přesto uznávány i za hranicemi ČR. Po účastnících odborného studia se nezřídka požaduje, aby za sebou měli několik let pracovních zkušeností v oboru. Například u programu MBA je to pět let působení na vedoucí pozici.
Studenti profesních programů certifikát získají po vykonání několika odborných zkoušek, které probíhají většinou v angličtině. V některých případech se v angličtině odehrává celé studium. K nabytí odborných znalostí vede poměrně dlouhá cesta, distanční studium nezřídka trvá i několik let.
BBA, MBA a DBA
Prakticky zaměřené studijní programy MBA (Master of Business Administration), jsou určeny zejména vedoucím pracovníkům, kteří si chtějí rozšířit znalosti z oblasti vedení lidí a řízení podnikových procesů. U nás lze MBA studovat na několika českých vysokých školách, případně na pobočkách zahraničních univerzit.
TIP: Přímo na Jobs.cz najdete podrobný přehled MBA studia.
BBA je zkratkou pro Bachelor of Business Administration a představuje nižší stupeň MBA. Naopak nejvyšším možným stupněm je titul DBA, neboli Doctor of Business Administration. Jeho držitelé jsou ale v Česku spíše vzácností.
LLM
Držiteli titulu Master of Laws, LLM, jsou většinou vrcholoví manažeři, kteří mají ve své práci co do činění s obchodním a finančním právem. Podobně jako MBA se i program LLM studuje na vysoké škole. Je ale nabízen méně často.
Zmíněné tituly, přestože se získávají na vysokých školách, nejsou ekvivalentem českých vysokoškolských titulů. Ministerstvo školství totiž těmto programům neuděluje akreditace. Jedná se tedy „pouze“ o dodatečné profesní kvalifikace.
ACCA
Držitel tohoto „titulu“ z oblasti financí a účetnictví je členem mezinárodní sítě odborníků sdružených v The Association of Chartered Certified Accountants (Asociace certifikovaných účetních). To znamená, že absolvent úspěšně složil 16 odborných zkoušek z oblasti mezinárodního účetnictví, finančního řízení a daní. V Česku se mezi absolventy tohoto studia řadí především zaměstnanci největších finančních a konzultantských společností.
CFA
Chartered Financial Analyst je držitelem mezinárodní kvalifikace v oblasti investování. Hodí se zejména investičním poradcům, analytikům a příbuzným profesím.
CIPD a CHRP
Jde o v Česku poměrně nové kvalifikace, které otevřely dveře profesnímu vzdělávání personalistů. Personalisté s několikaletou praxí usilují o certifikaci CIPD, tedy o členství v mezinárodní síti odborníků, The Chartered Institute of Personnel and Development (Registrovaný institut personalistiky a rozvoje). Toho dosáhnou po složení zkoušek z oblasti plánování lidských zdrojů, odměňování, vzdělávání pracovníků a dalších. Certificate in HR Practice, CHRP, je určen především nováčkům na poli lidských zdrojů.
CIMA
Tato zkratka skrývá dvě naprosto rozdílné kvalifikace. Mezi členy CIMA, The Chartered Institute of Management Accounting (Registrovaný institut provozního účetnictví), se řadí například interní auditoři, finanční ředitelé a investiční poradci. Zároveň jde o zkratku certifikátů vydávaných Českým institutem pro marketing. Ten vzdělává odborníky z oblasti marketingu a obchodu a certifikáty Marketing CIMA A, B, C a Prodej A, B jsou uznávány v rámci Evropy.
Lenka Kováříková