Poslední roky vzniká v Česku mnoho zajímavých projektů. Lidé realizují své sny a často dokonce přecházejí ze zaměstnání na „volnou nohu“. Nové společnosti vyrůstají jako houby po dešti a rychle se rozšiřují. Na začátku stačí dobrý nápad a šikovný marketing. Co však dělat, abyste si firmu udrželi a generovali zisky?
Dnes už se dá rozjet „vlastní byznys“ poměrně snadno. Web můžete vytvořit za pár minut, živnostenský list stojí tisícikorunu, a jestli nemáte finance do začátku, můžete zkusit třeba crowdfunding (hromadné financování), kdy lidé na váš nápad přispějí předem. Zůstávají tady však provozní záležitosti, které se s každým projektem nutně pojí a které budete muset nějak zvládnout…
Co znamená dělat byznys chytře
„Byznys musíte dělat chytře, a tím nemám na mysli pouze přicházet s dobrými nápady, ale především firmu a procesy v ní chytře řídit. Na skvělé nápady možná přijdete jednoduše, ale být dobrým manažerem se přes noc nenaučíte,“ říká Ivo Ducheček, muž, který ví o úspěšném řízení firmy své.
Ať už řídíte malou, větší firmu, nebo začínáte s vlastním podnikáním úplně od začátku, musíte se učit, jak projekt řídit. A čím dříve se to naučíte, tím lépe. Nemá smysl to odkládat donekonečna. Není to něco, co by si člověk jednou přečetl v učebnici nebo se naučil na kurzu, a vystačil s tím na zbytek kariéry. Potřebujete konzultovat s odborníky, brát v úvahu nové přístupy a zkoušet, co je pro vaše podnikání to pravé. Možná vaše společnost nebude nikdy obchodovaná na burze, jako třeba Facebook nebo LinkedIn, které začínaly jako projekty o pár lidech a vyšvihly se závratně vysoko, ale přesto stojí za to věnovat umění řídit firmu náležitý čas a pozornost.
Úspěchu můžete jít naproti
Jak a kde se ovšem naučit ty správné procesy? Snadný způsob, jak se dostat k profesionálům, se kterými byste mohli konzultovat své postupy a kteří by vám pomohli hledat cesty k řízení vaší firmy (ať už nově vzniklé, či dávno založené), je přihlásit se do studia některého z programů MBA (Master of Business Administration).
MBA k nám přišlo z USA a nabízí praktické studium v mnoha různých oborech. Celkově jsou však MBA školy koncipované jinak, než jsme na to v Česku zvyklí. Důležitým znakem manažerských programů jsou právě odborníci z praxe, kteří vedou workshopy, semináře a přednášky.
Studium managementu na Business Institutu
Jedna z MBA škol s dobrými referencemi je Business Institut, který řídí právě Ivo Ducheček. „Hlásí se k nám stále více lidí. Dnes může svůj byznys založit každý i bez zkušeností, v určité fázi však vždycky potřebujete pomoct. A to na naší škole děláme. Pomáháme. Učíme studenty myslet prakticky, být dobrými manažery, ale i celkově úspěšnými a spokojenými lidmi. Podle ohlasů od studentů se nám to daří a z toho mám velkou radost. Své klíčové pracovníky k nám posílá i řada zaměstnavatelů. Pochopili, že tato investice se jim bohatě vrátí, “ uzavírá ředitel Business Institutu.
Pokud byste se rádi o studiu MBA a jeho programech dozvěděli víc, stačí se podívat na stránky institutu. Začít studovat můžete už od října a předem si můžete „osahat“ také e-learning – studentskou sekci, která je na Business Institutu součástí studia. Tak zbytečně nečekejte a vykročte směrem k ještě úspěšnějším zítřkům svého byznysu!
(PR článek)