Máte za sebou kariérně turbulentní rok? Nenechte si tím sebrat odvahu při hledání práce

7 minut čtení

Bylo pro vás uplynulé období po pracovní stránce poněkud nestálé? Lidí, kteří jsou na tom podobně během pandemie přišli o místo a dosud vystřídali jen několik přivýdělků nebo brigád, je spousta. Právě nyní je ale ta správná doba shánět si stálé zaměstnání. Pracovní trh díky postupnému uvolňování ekonomiky rychle ožívá, tak jen do toho! Tady je návod, jak turbulentní rok popsat v životopisu, aby vám neubral „body“ u potenciálních zaměstnavatelů, ale naopak vám je přidal. 

Nejdůležitější je postoj

Nejen na pracovním trhu se začíná blýskat na lepší časy. Firmy, které před sebou měly donedávna poněkud nejisté vyhlídky, si už mohou dovolit začít hledět do budoucna s větším optimismem. Ten se začal promítat i do náboru. 

Zaměstnavatelé, kteří hledají nové lidi, se přitom řídí jednak podle zkušeností, znalostí a kompetencí kandidátů, ale také podle postoje k životu a hodnot. Není proto tak důležitý fakt, že jste v posledním roce nezažili zrovna kariérní boom. Záleží i na tom, jak jste se k celé situaci postavili a co jste v krizi dělali. A to i v případě, že jste se práci ve svém oboru věnovali spíš okrajově a čas trávili třeba se svými blízkými. Je naprosto žádoucí a správné to do životopisu uvést. 

 

Napište všechno podle pravdy

Nebojte se do životopisu napsat vše, co jste v tomto období dělali. Ať už jste měli krátkodobé práce nebo brigády, dobrovolničili jste, rozhodli jste se dostavět si dům, vzdělávali jste se, pečovali jste o blízké nebo o děti na distanční výuce. Pro budoucího zaměstnavatele je důležité vědět, že jste jen nečekali s rukama v klíně, ale že jste získali nové zkušenosti a kompetence.

TIP: Než odpovíte na inzerát, pořádně si ho pročtěte a proklepněte si firmu, která pracovní místo nabízí.

 

Kam a jak to do životopisu napsat?

V úvodu životopisu, hned za své osobní údaje, napište textovou formou jakýsi úvod. V něm by mělo být, kde jste pracovali před pandemií, jaká je vaše situace nyní a kam teď směřujete. Doplňte nejdůležitější kompetence, které jsou relevantní vůči pozici, na kterou se hlásíte. Může to vypadat třeba takto:

Příklad 1

Pracoval jsem šest let jako vedoucí produktového oddělení v odvětví bazénové techniky. S druhou vlnou pandemie ovšem firma zanikla. Kvůli péči o nemocnou ženu a děti na distanční výuce jsem využil možnost krátkodobých brigád, abych byl flexibilní. Nyní se vše vrátilo k normálu a hledám opět uplatnění jako teamleader v oblasti vývoje produktu technického typu. Rád vedu lidi, mám smysl pro pravidla a dodržování procesů a umím obstojně německy.

Nebo

Příklad 2

Ve středně velké firmě jsem čtyři roky zajišťovala marketingovou komunikaci prostřednictvím PR článků v médiích a na sociálních sítích, ale když se firma dostala koncem roku do problémů, část zaměstnanců propustila a mě mezi nimi. Přivydělávala jsem si tvorbou profilů různých firem na sociální sítě. Nastoupila jsem také v jedné společnosti jako správce sociálních sítí, ale ještě ve zkušební době se ukázalo, že si nesedneme lidsky. Nyní hledám stálé místo, kde bych mohla uplatnit své zkušenosti. Baví mě vymýšlet různé typy obsahů a textů, mám zkušenosti s výběrem fotek či videí, ale také analytikou a měřením dopadu komunikace.   

Popis náplně práce u krátkodobých úvazků nebo brigád nemusíte natahovat, maximálně dva až tři řádky se stručným popisem práce a hlavní zodpovědností.

 

V čem jste se během roku zdokonalili?

Zkuste si dále uvědomit, co všechno jste se za ten uplynulý rok naučili. Nouze naučila Dalibora housti, co naučila vás? Jaké dovednosti a zkušenosti? Co jste v sobě objevili? I když jste tyto znalosti nezískali v rámci formálního vzdělání, počítají se – možná o to víc, že jste je prožili a naučili se je tou těžší cestou.

Své nově nabyté kompetence pak popište za praxi nebo za vzdělání (pokud jste dokončili poslední školu před více než 10 lety, dejte vzdělání až za praxi). Sekce se může jmenovat O mně, nebo Vlastnosti, dovednosti, kompetence. A může vypadat s ohledem na první výše zmíněný příklad třeba takto:

Vlastnosti, dovednosti, kompetence

  • Vedení týmu (max. 6 lidí) se zaměřením na výkon, spokojenost, dlouhodobé zvyšování know-how jednotlivých členů a udržení motivace.
  •  Zodpovědnost za práci svou i práci týmu, baví mě dotahovat věci a projekty do úplného konce.
  • Kreativita při řešení problémů – poradím si, ale nestandardní řešení konzultuji s nadřízeným.

 

Kompetence nabyté v době pandemie

  • Multitasking – naučil jsem se v jednom dni plnit naplno několik rolí a dosáhnout několika cílů.
  • Stanovování priorit – s nemocnou ženou a při péči o děti jsem musel pracovat s prioritami a naučil se být mnohem efektivnější.
  • Vytrvalost – i když mi daná situace nevyhovovala, vydržel jsem, abych v krizové situaci zajistil rodinu.  

 

Nebo s ohledem na druhý příklad takto: 

Vlastnosti, dovednosti, kompetence

  •  Zodpovědnost za svou práci, ale zároveň schopnost spolupracovat s ostatními – obchodním oddělením, marketingem, vývojáři a programátory.

 

  • Kreativita při řešení zadání – vymýšlení různých forem obsahů a způsobů, jak je dostat k tomu správnému zákazníkovi i v situaci velmi omezeného rozpočtu.

 

Kompetence nabyté v době pandemie

  • Rozšíření pohledu o potřeby prezentace na sociálních sítích různě velkých klientů z různých oblastí podnikání – finanční a investiční společnost, cestovní kancelář, obchod s přírodní kosmetikou.
  • Zajišťování pružné a také krizové komunikace s klienty v době neustálé se měnících nařízení v oblasti cestování nebo pultového prodeje.

 

  

Ženy, které se staraly o děti

Jak popsat situaci, kdy žena ztratila práci, ale z důvodů péče o děti na distanční výuce se rozhodla novou nehledat a být podporou pro rodinu? Klidně to popište právě do výše zmíněného úvodu. Mnoho matek při této neplánované pauze přišlo na to, že už se vlastně nechtějí vrátit zpět do svého oboru. Rozhodly se například doplnit si vzdělání a obor změnit. I to je fajn popsat právě v úvodu a připsat, jaký je tedy váš kariérní cíl.

I kdybyste se ale chtěla po této vynucené pauze jen vrátit zpátky ke své práci, je dobré být transparentní a do CV napsat, co vás vedlo k rozhodnutí zůstat doma a co jste se za tu dobu naučila.

Obecně platí, že napsat pravdu je lepší, než mlžit nebo nechat v životopisu roční „díru“, kvůli níž můžete působit nedůvěryhodně.

Nabídka míst na pracovním trhu opět stoupá. Nezaspěte dobu a podívejte se, jestli by mezi nimi nebyla pozice právě pro vás.

 

Tereza Valášková
Personalistka a autorka projektu Průvodce kariérou

Další články k tématu

Prý jsem „překvalifikovaný“. Jak upravit CV, aby mě vzali?

Přestože jste splňovali všechny požadavky (a dokonce i některé navíc), napsali vám, že budou ve výběrovém řízení pokračovat s kandidáty, kteří lépe odpovídali hledanému profilu. Nebo rovnou diplomaticky napíší, že hledají někoho juniornějšího. Možná, že působíte překvalifikovaně. Tady je několik tipů, jak tuto nálepku nedostat. Napište své Proč Rozhodli jste se z nějakého důvodu zareagovat právě na … číst více

CV produkťáka, projekťáka a manažera v IT firmě: prodejte to, co umíte a také svou osobnost

Rozumíte vývoji produktů. Řídíte náročné projekty. Vedete tým složený z různých IT specialistů. A možná se poohlížíte po nové práci. Stejně jako nedávno programátorům, tak také vám poradíme, jak napsat skvělé CV. Opíráme se o názory lidí z praxe. Vyzpovídali jsme personalisty, produkťáky a IT manažery. Prozradili nám, co rádi vidí v dobrých životopisech a co … číst více

Vybočte z řady. Jak prodat v CV své vlastnosti, aby nepůsobily jako klišé

3 minuty čtení Jsem spolehlivý, flexibilní, komunikativní. Taková slova používá řada uchazečů v domnění, že patří do jakési povinné výbavy životopisů. Je pravda, že požadavky na tyto vlastnosti se v pracovních inzerátech vyskytují. Měly by se v CV vůbec uvádět? Ano, ale má to svá pravidla.   Píšete životopis a právě jste se dostali k sekci vlastnosti. … číst více

Nejčastější chyby v životopisech a jak se jim vyhnout

5 minut čtení V životopisech se opakují stále ty stejné chyby, kvůli kterým na ně nikdo neodpoví, nikoho nezaujmou, a tudíž svému majiteli prokazují pramalou službu. Přečtěte si, jaké chyby lidé v CV často dělají, a zjistěte, zda je tam nemáte také. Přinášíme samozřejmě i tipy na to, jak se jim vyhnout. Řekněte proč Mnoho … číst více