Vyšší mzda od ledna. Vyjednávat začněte v listopadu

Nyní máte největší šanci přesvědčit šéfa, aby vám od ledna přidal. Závěrem roku firmy sestavují finanční plány na další rok. Zabodujte správnými argumenty a vyjednejte si lepší výplatu. Je více důvodů, proč by na to šéf mohl slyšet.

Kdo dostane v roce 2018 přidáno?

Zjednodušeně řečeno: všichni, které si firmy budou chtít udržet. Hospodářská komora ČR předpověděla, že mzdy příští rok poskočí v průměru o 8,6 %.

Stojí za tím nedostatek kvalifikovaných lidí. Je nízká nezaměstnanost a firmy zároveň hledají spoustu nových zaměstnanců. Právě tato konstelace tlačí mzdy nahoru.

Zmíněných 8,6 % je samozřejmě průměr za celou ekonomiku. To, kolik vám šéf ve výsledku přidá, záleží na profesi, regionu i na tom, jak dlouho už svou práci děláte.

Co chce šéf slyšet…

I když tomu situace na trhu práce nahrává, šéf vám výplatu nezvedne jen proto, že si to přejete. Jaké argumenty použít, abyste ho přesvědčili?

Šéf nejlépe uslyší na dosažené výsledky. Využijte toho, že se blíží konec roku a ohlédněte se zpátky. Co se vám povedlo? Kam jste se posunuli? Jaké nové povinnosti vám přibyly? Jak jste obstáli v nově svěřené roli?

Ideálně, když svůj úspěch vyjádříte konkrétním číslem (procentuální zvýšení návštěvnosti stránek, počet nově získaných klientů a podobně).

… a co naopak ne

Do vyjednávání o platu nepatří soukromé záležitosti. To, proč chcete přidat, by se mělo týkat skutečně jen práce. Neříkejte šéfovi, že chcete víc peněz, protože:

  • manželka jde na mateřskou
  • chcete dát dítě na drahou soukromou školu
  • koupili jste větší byt a platíte nehoráznou hypotéku

A ještě jedna věc – nevydírejte šéfa, že pokud vám nepřidá, odejdete. Pokud za sebou nemáte výsledky, které stojí za ocenění, položením nože na krk nic nezískáte.

O kolik peněz si říct?

Jakmile máte připravené argumenty, přichází další krok. O jaké zvýšení si říct, aby to z pohledu šéfa bylo tak akorát?

  • Podívejte se, kolik nabízí konkurence. U řady inzerátů na Jobs.cz uvidíte reálný nástupní plat.
  • Filtrujte nabídky podle částky, která vás zajímá. Díky tomu si uděláte obrázek, kolik vydělávají lidé v podobné situaci jako vy.
  • Řekněte konkrétní částku. Zkuste si říct třeba o 5 – 10 % k platu navíc (záleží ale na profesi a regionu). Raději než procenta šéfovi povězte konkrétní částku („Chtěl bych přidat o 3000 Kč měsíčně.“)

Když šéf řekl ne

Možná se stalo, že šéf zvýšení výplaty odmítl. To se může stát z různých důvodů. Pokud je nadřízený nezmíní sám, zeptejte se, proč není zvednutí platu možné.

  • Třeba je na tom firma špatně a nemůže rozhazovat. Možná byste však dosáhli na jiné výhody. Zkuste si vyjednat možnost pracovat občas z domova, pružnou pracovní dobu nebo další vzdělávání.
  • Zmínil šéf, že od vás čeká trochu jiné výsledky, a teprve potom začne o přidání uvažovat? I v tomto případě je ideální začít to řešit teď, závěrem roku. Domluvte se společně, na čem v roce 2018 zapracujete a co bude hodnoceno jako úspěch.
  • Zvažte, zda jinde nebudou štědřejší. Pokud vám v práci odmítli přidat, někdy to může být i v osobní rovině. S tím se velmi těžko bojuje. Pak je možná na čase poohlédnout se po jiném místě.

» Podívat se na nové nabídky práce

Jobs.cz

Další články k tématu

Šéfe, chci přidat. Jak si říct o vyšší plat

Dva ze tří Čechů jsou spokojeni se svým nynějším zaměstnáním. Ovšem s výší platu už ne. Konkrétně 63 procent lidí soudí, že je jejich měsíční příjem nižší, než by si  za odváděnou práci zasloužili. Vyplynulo to z loňského šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Do firmy jste nastoupili před více než třemi lety a vaše mzda se … číst více

Jak si vytvoříte finanční rezervu, když jste na volné noze

Začínáte podnikat na volné noze? Vytvořte si dopředu dostatečnou finanční rezervu. Mohou vás potkat situace, se kterými jste nepočítali, byť jste váš začátek podnikání v předstihu promýšleli. » 2 minuty čtení « ↑ Než se podnikání rozběhně, může to trvat. Počítejte s tím! Finanční plánování by mělo být denním chlebem všech, nejen začínajících podnikatelů. Ale … číst více

9 vět, které vám zabouchnou dveře před povýšením

Zdá se vám, že byste si zasloužili povýšení? Netlačte na pilu a dvakrát si rozmyslete, než před šéfem vyslovíte některou z následujících vět.  1. Jsem tu déle než Pepa, zasloužím si to Tak toto rozhodně neříkejte. Dnes už nikdo nehledí na zásluhy a roky strávené ve firmě. Důležitý je aktuální výkon – tedy to, co firmě … číst více

Tipy na pozice, kde platí 50 000 Kč i víc

Ne snad, že by se spokojenost v práci dala měřit jen penězi. Na druhou stranu, nosit si domů slušnou výplatu je příjemné. Na Jobs.cz teď najdete 5 200 nabídek, ve kterých zaměstnavatelé nabízejí plat 50 000 Kč nebo i víc. A zdaleka nejde jen o IT a technické profese. Sestavili jsme malý ochutnávkový výběr. GDPR/data specialist ve … číst více