Vyšší mzda od ledna: začněte o ní vyjednávat v listopadu

Nyní máte největší šanci přesvědčit šéfa, aby vám od ledna přidal. Závěrem roku totiž firmy sestavují finanční plány na další rok. Zabodujte správnými argumenty a vyjednejte si lepší výplatu. Je více důvodů, proč by na to šéf mohl slyšet.

Money growing in soil , Business success concept.

Kdo dostane v roce 2018 přidáno

Zjednodušeně řečeno: všichni, které si firmy budou chtít udržet. Hospodářská komora ČR předpověděla, že mzdy příští rok poskočí v průměru o 8,6 %.

Stojí za tím nedostatek kvalifikovaných lidí. Je nízká nezaměstnanost a firmy zároveň hledají spoustu nových zaměstnanců. Právě tato konstelace tlačí mzdy nahoru.

Zmíněných 8,6 % je samozřejmě průměr za celou ekonomiku. To, kolik vám šéf ve výsledku přidá, záleží na profesi, regionu i na tom, jak dlouho už svou práci děláte.

Co chce šéf slyšet…

I když tomu situace na trhu práce nahrává, šéf vám výplatu nezvedne jen proto, že si to přejete. Jaké argumenty použít, abyste ho přesvědčili?

Šéf nejlépe uslyší na dosažené výsledky. Využijte toho, že se blíží konec roku a ohlédněte se zpátky. Co se vám povedlo? Kam jste se posunuli? Jaké nové povinnosti vám přibyly? Jak jste obstáli v nově svěřené roli?

Ideálně, když svůj úspěch vyjádříte konkrétním číslem (procentuální zvýšení návštěvnosti stránek, počet nově získaných klientů a podobně).

… a co naopak ne

Do vyjednávání o platu nepatří soukromé záležitosti. To, proč chcete přidat, by se mělo týkat skutečně jen práce. Neříkejte šéfovi, že chcete víc peněz, protože:

  • manželka jde na mateřskou,
  • chcete dát dítě na drahou soukromou školu,
  • koupili jste větší byt a platíte nehoráznou hypotéku.

A ještě jedna věc – nevydírejte šéfa, že pokud vám nepřidá, odejdete. Pokud za sebou nemáte výsledky, které stojí za ocenění, položením nože na krk to fakt nedoženete.

O kolik peněz si říct?

Jakmile máte připravené argumenty, přichází další krok. O jaké zvýšení si říct, aby to z pohledu šéfa bylo tak akorát?

  • Podívejte se, kolik nabízí konkurence. U řady inzerátů na Jobs.cz uvidíte reálný nástupní plat.
  • Filtrujte nabídky podle částky, která vás zajímá. Díky tomu si uděláte obrázek, kolik vydělávají lidé v podobné situaci jako vy.
  • Řekněte konkrétní částku. Zkuste si říct třeba o 5 – 10 % k platu navíc (záleží ale na profesi a regionu). Raději než procenta šéfovi povězte konkrétní částku („Chtěl bych přidat o 3000 Kč měsíčně.“)

Když šéf řekl ne

Možná se stalo, že šéf zvýšení výplaty odmítl. To se může stát: z různých důvodů. Pokud je nadřízený nezmíní sám, zeptejte se, proč není zvednutí platu možné.

  • Třeba je na tom firma špatně a nemůže rozhazovat. Možná byste však dosáhli na jiné výhody. Zkuste si vyjednat možnost pracovat občas z domova, pružnou pracovní dobu nebo další vzdělávání.
  • Zmínil šéf, že od vás čeká trochu jiné výsledky, a teprve potom začne o přidání uvažovat? I v tomto případě je ideální začít to řešit teď, závěrem roku. Domluvte se společně, na čem v roce 2018 zapracujete a co bude hodnoceno jako úspěch.
  • Zvažte, zda jinde nebudou štědřejší. Pokud vám v práci odmítli přidat, někdy to může být i v osobní rovině. S tím se velmi těžko bojuje. Pak je možná na čase poohlédnout se po jiném místě.

» Podívat se na nové nabídky práce

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Šéfe, chci přidat. Jak si říct o vyšší plat

Dva ze tří Čechů jsou spokojeni se svým nynějším zaměstnáním. Ovšem s výší platu už ne. Konkrétně 63 procent lidí soudí, že je jejich měsíční příjem nižší, než by si  za odváděnou práci zasloužili. Vyplynulo to z loňského šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Do firmy jste nastoupili před více než třemi lety a vaše mzda se … číst více

Podnikáte na sebe? 7 tipů, jak si určit vlastní cenu

Na českém trhu se v posledních dvou letech vyrojilo tolik freelancerů, jako je hub po dešti. Vzniká tak velmi konkurenční prostředí svobodných profesionálů, kteří se utkávají s nabídkami u zákazníků. Co rozhoduje o úspěchu ve výběrovém řízení? Mimo jiné cena. Ale podle čeho ji stanovit? Poradíme. ↑ Sama na sebe, ale za kolik? Určit si vlastní plat, … číst více

10 nejlépe placených zaměstnání ve světě

Chcete slušně vydělávat? Staňte se chirurgem. Nebo pilotem. Nebo poradcem podnikatelů. Záleží však, v jaké části světa se necháte zaměstnat. Jobs.cz vám přináší přehled 10 nejlépe placených zaměstnání ve třech zemích, kam Češi rádi jezdí za prací: v USA, Velké Británii a Německu. Inspirují vás následující žebříčky k radikální změně kariéry? » 3 minuty čtení … číst více

Pozice, kde vám dají plat 50.000 Kč měsíčně (i víc)

Firmy teď daleko více než v minulých letech lákají nováčky na vyšší platy. Na Jobs.cz teď najdete kolem 3.000 nabídek práce, kde si vyděláte nad 50.000 Kč měsíčně nebo víc. Abychom vás inspirovali, sestavili jsme ukázkový mix aktuálních pozic se zmíněným platem. Vyberou si markeťáci, právníci, obchodníci, technici i absolventi. A co vy? Využijte toho, … číst více