Vyšší mzda od ledna. Vyjednávat začněte v listopadu

Nyní máte největší šanci přesvědčit šéfa, aby vám od ledna přidal. Závěrem roku totiž firmy sestavují finanční plány na další rok. Zabodujte správnými argumenty a vyjednejte si lepší výplatu. Je více důvodů, proč by na to šéf mohl slyšet.

Kdo dostane v roce 2018 přidáno

Zjednodušeně řečeno: všichni, které si firmy budou chtít udržet. Hospodářská komora ČR předpověděla, že mzdy příští rok poskočí v průměru o 8,6 %.

Stojí za tím nedostatek kvalifikovaných lidí. Je nízká nezaměstnanost a firmy zároveň hledají spoustu nových zaměstnanců. Právě tato konstelace tlačí mzdy nahoru.

Zmíněných 8,6 % je samozřejmě průměr za celou ekonomiku. To, kolik vám šéf ve výsledku přidá, záleží na profesi, regionu i na tom, jak dlouho už svou práci děláte.

Co chce šéf slyšet…

I když tomu situace na trhu práce nahrává, šéf vám výplatu nezvedne jen proto, že si to přejete. Jaké argumenty použít, abyste ho přesvědčili?

Šéf nejlépe uslyší na dosažené výsledky. Využijte toho, že se blíží konec roku a ohlédněte se zpátky. Co se vám povedlo? Kam jste se posunuli? Jaké nové povinnosti vám přibyly? Jak jste obstáli v nově svěřené roli?

Ideálně, když svůj úspěch vyjádříte konkrétním číslem (procentuální zvýšení návštěvnosti stránek, počet nově získaných klientů a podobně).

… a co naopak ne

Do vyjednávání o platu nepatří soukromé záležitosti. To, proč chcete přidat, by se mělo týkat skutečně jen práce. Neříkejte šéfovi, že chcete víc peněz, protože:

  • manželka jde na mateřskou,
  • chcete dát dítě na drahou soukromou školu,
  • koupili jste větší byt a platíte nehoráznou hypotéku.

A ještě jedna věc – nevydírejte šéfa, že pokud vám nepřidá, odejdete. Pokud za sebou nemáte výsledky, které stojí za ocenění, položením nože na krk to fakt nedoženete.

O kolik peněz si říct?

Jakmile máte připravené argumenty, přichází další krok. O jaké zvýšení si říct, aby to z pohledu šéfa bylo tak akorát?

  • Podívejte se, kolik nabízí konkurence. U řady inzerátů na Jobs.cz uvidíte reálný nástupní plat.
  • Filtrujte nabídky podle částky, která vás zajímá. Díky tomu si uděláte obrázek, kolik vydělávají lidé v podobné situaci jako vy.
  • Řekněte konkrétní částku. Zkuste si říct třeba o 5 – 10 % k platu navíc (záleží ale na profesi a regionu). Raději než procenta šéfovi povězte konkrétní částku („Chtěl bych přidat o 3000 Kč měsíčně.“)

Když šéf řekl ne

Možná se stalo, že šéf zvýšení výplaty odmítl. To se může stát: z různých důvodů. Pokud je nadřízený nezmíní sám, zeptejte se, proč není zvednutí platu možné.

  • Třeba je na tom firma špatně a nemůže rozhazovat. Možná byste však dosáhli na jiné výhody. Zkuste si vyjednat možnost pracovat občas z domova, pružnou pracovní dobu nebo další vzdělávání.
  • Zmínil šéf, že od vás čeká trochu jiné výsledky, a teprve potom začne o přidání uvažovat? I v tomto případě je ideální začít to řešit teď, závěrem roku. Domluvte se společně, na čem v roce 2018 zapracujete a co bude hodnoceno jako úspěch.
  • Zvažte, zda jinde nebudou štědřejší. Pokud vám v práci odmítli přidat, někdy to může být i v osobní rovině. S tím se velmi těžko bojuje. Pak je možná na čase poohlédnout se po jiném místě.

» Podívat se na nové nabídky práce

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

5 rad, jak na volné noze nepřijít o peníze

Pustit se na volnou nohu není jen tak. Stává se z vás samostatná firma, která odpovídá za finanční plánování, uzavírání smluv s klienty, vystavování objednávek a faktur… Zvláště při poslední zmíněné činnosti brzy zjistíte, že platební morálka není v českém podnikatelském prostředí právě nejlepší: platit faktury včas prostě není „zvykem“. » 2 minuty čtení « ↑ Podnikání na … číst více

Odcházíte, ale přemlouvají vás. Jak se nenechat zviklat?

Co jste podali výpověď, kolegové i šéf jsou na nohou. Přemlouvají vás, lákají, slibují, abyste si to rozmysleli. Jaké argumenty nejspíš použijí a má smysl jim naslouchat? „Dáme ti víc peněz“ Nabídka vyššího platu se jeví jako silný argument pro setrvání. Má vás to zviklat? Spíš ne. Radost z lepších peněz vydrží maximálně do nejbližší výplaty. … číst více

Řekněte si o vyšší plat: 8 tipů, jak přesvědčit šéfa

Už nějakou dobu jste nedostali přidáno. Pomalu sbíráte odvahu ke schůzce se šéfem. Nebo se chystáte na pohovor a nevíte, o jaký plat si říct. Zkuste těchto 8 triků, které vás přibliží k lepším penězům. Poslední aktualizace článku: 22. 3. 2017 1. Kolik berou ostatní? I když jsou teď firmy ochotnější dávat lidem více peněz, … číst více

Pozice, kde dostanete nástupní mzdu 50 000 Kč (i víc)

Na Jobs.cz teď visí přes pět tisíc nabídek s nástupní mzdou 50 000 Kč. Podívejte se na náš ochutnávkový výběr pozic. Vyberete si? Obchodní zástupce pro firemní zákazníky v O2 (Praha) O2 hledá obchodníka, který bude mít na starost segment malých a středních firem. Je to práce pro ty, kteří pracovní dobu tráví raději v terénu než zavření … číst více