Jak si vytvoříte finanční rezervu, když jste na volné noze

Začínáte podnikat na volné noze? Vytvořte si dopředu dostatečnou finanční rezervu. Mohou vás potkat situace, se kterými jste nepočítali, byť jste váš začátek podnikání v předstihu promýšleli.

» 2 minuty čtení «

shutterstock_232770013

↑ Než se podnikání rozběhně, může to trvat. Počítejte s tím!

Finanční plánování by mělo být denním chlebem všech, nejen začínajících podnikatelů. Ale právě freelanceři musejí počítat s horkými chvilkami, které je mohou potkat.

1. Počítejte nejen s běžnými náklady

Společným jmenovatelem v myšlení lidí na volné noze předtím, než si přinesou z úřadu ještě horký živnostenský list, bývá chyba v tom, že při tvorbě rezervy myslí pouze na své pevné životní náklady: nájem, jídlo, telefon, doprava, internet, ošacení, zábava… Zejména ve větších městech počítejte s tím, že pod 20.000 korun měsíčně se nedostanete. Na volné noze ale můžete potřebovat i více.

2. Jste firma – a ostatní vám fakturují

Subdodavatelé, poskytovatelé webhostingu, tiskové služby, právníci, účetní, finanční poradci. S těmito všemi a dalšími se někdy setkáte a oni vám budou fakturovat. Proč? Protože je potřebujete. Právě tyto služby vám jako zaměstnancům nepřišly na mysl a brali jste je jako samozřejmost. Počítejte proto ve vaší měsíční rezervě s alespoň s 5.000 korunami navíc.

3. Dlouhé čekání na peníze

Neplacení faktur včas je bohužel národním sportem. Nenechte se odradit, ale každopádně s tím počítejte! V českém podnikatelském prostředí většina firem opožďuje platby a setkáte se i se situací, kdy vám nezaplatí vůbec. Je to smutná realita, ale dokud nebude tento nešvar jasně trestně postihován, situace se nezlepší a vymahatelnost vašich pohledávek zůstane během na dlouhou trať s nejistým koncem. Při odkládání na horší časy tedy myslete na to, že to, co máte vyfakturováno na papíře, ještě neznamená, že z toho zaplatíte nájem a jídlo.

4. Neupínejte se na jednu zakázku

Práce na volné noze se skládá nejčastěji z mnoha menších zakázek, za které dostanete několik tisícovek měsíčně. Firmy dobře vědí, jak jsou lidé na volné noze placeni a využívají je většinou jen na projektové a přesně určené krátkodobé práce. Doby, kdy se pracovalo na měsíční paušál a nikdo moc neřešil, kolik to bude stát, jsou nenávratně pryč. Proto freelanceři často čekají na takzvanou ránu – velký projekt, pravidelnou práci za větší odměnu. Neupínejte však úsilí na jeden velký projekt, který vás potká. Například právě kvůli výše zmíněnému neplacení. Zkrátka diverzifikujte a snažte se udržet si i menší zakázky. Nikdy nevíte, kdy vás malý job zachrání před nepříjemnostmi.

5. Mějte rezervu 60.000 korun na 3 měsíce

Z popsaných skutečností potom jednoduchou matematikou dojdeme k tomu, že začít podnikat na volné noze znamená mít na první čtvrt rok finanční rezervu kolem 60.000 korun. Rozjezdy podnikání bývají pomalejší, chce to trpělivost a také si umět kriticky vyhodnotit, jestli je vaše činnost životaschopná a smysluplná. Podnikání není pro každého, ale nese sebou hodně výhod, pro které rozhodně stojí za to to někdy zkusit!

Jiří Kocourek, konzultant strategie firemní komunikace
jiri.kocourek@gmail.com

Další články k tématu

5 rad, jak na volné noze nepřijít o peníze

Pustit se na volnou nohu není jen tak. Stává se z vás samostatná firma, která odpovídá za finanční plánování, uzavírání smluv s klienty, vystavování objednávek a faktur… Zvláště při poslední zmíněné činnosti brzy zjistíte, že platební morálka není v českém podnikatelském prostředí právě nejlepší: platit faktury včas prostě není „zvykem“. » 2 minuty čtení « ↑ Podnikání na … číst více

Na co by freelanceři neměli v roce 2015 zapomenout

Podnikáte sami na sebe? První dny a týdny nového roku věnujte důležitému zamyšlení. Ohlédněte se za svou loňskou prací, zhodnoťte si vztahy s klienty, urovnejte finanční záležitosti a připravte se na změny, které vás v roce 2015 čekají. » 3 minuty čtení « ↑ Další podnikatelský rok je před vámi. Na co byste se měli zaměřit? Čistý … číst více

Kolik si doopravdy vydělají freelanceři?

1000 Kč za hodinu práce nebo i více? Poté, co toto uslyší váš potenciální klient, nezřídka se setkáte s protaženým obličejem nebo rovnou otázkou, jestli to není moc, jestli byste za svou práci nechtěli raději nějakou protislužbu, nebo zda-li by cenu nešlo snížit. Odpověď zní: Nešlo! » 2 minuty čtení « ↑ Tolik? Hmm, a nešlo … číst více

Návod: Daňové přiznání pro začátečníky

Budete podávat daňové přiznání poprvé? Pro ty, kteří v tom naprosto plavou, netuší, jestli se mají k něčemu přiznávat a proč,  jsme napsali přehledný návod. » 2 minuty čtení « Daňové přiznání za rok 2014 se podává do 1. dubna. Začněte to ale řešit dřív než poslední týden v březnu – budete potřebovat podklady a často  je budete … číst více