Kolik lidí se hlásí na práci obchoďáka, ajťáka nebo projekťáka? Máme čerstvá data

Také když posíláte životopis na nějakou nabídku práce, napadá vás, kolik lidí se na ní kromě vás hlásí? Je to sice individuální, ale protože přes Jobs.cz proteče obrovské množství reakcí uchazečů, lze tato data zprůměrovat a udělat si představu o tom, jaká je konkurence na jednotlivých pozicích. Plus máme další užitečné údaje. Takže se pohodlně usaďte a nechte se informovat.

Co kandidáti? Rostou, rostou?

Jednou z možností, jak to zjistit, je meziročnímu srovnání. Stačí se podívat, kolik lidí hledalo práci loni na jaře a kolik letos. Porovnáme-li to, dojdeme k závěru, že počet uchazečů hledajících práci na pracovních portálech včetně Jobs.cz skutečně vzrostl.

Například letos v březnu se množství zaslaných CV zvýšilo asi o 20 %, tedy oproti březnu předchozího roku. Zdá se to docela dost. Jenomže tady je potřeba vzít v úvahu jednu důležitou věc: v loňském březnu byl počet zaslaných životopisů extrémně nízký. Proč? Přemýšlejte, uchazeči…

TIP: Víte, jak zvýšit svou šanci získat skvělý job? Buďte na Jobs.cz vidět. Tady je návod.

Ano, bylo to krátce po vypuknutí války na Ukrajině. Člověk nemusí být geniální sociolog, aby mu došlo, že v situaci, kdy se neví, co bude, se lidé do změny práce zrovna nehrnou. A volných uchazečů není na trhu mnoho. Výsledkem je, že počet životopisů, které lidi na nabídky práce zasílají, není za takových podmínek zrovna oslnivý. Současná situace se tedy spíš blíží pomyslnému „normálu“.

Teď už k jednotlivým pozicím

Konkurence uchazečů, kteří se hlásí na jedno místo, se tedy meziročně zvýšila, ale není nijak nepřekonatelná. A hodně záleží na pozici. Ty uvedené v následujícím přehledu patří mezi padesátku nejčastěji firmami poptávaných.

  • Platí, že tam, kde jsou potřeba spíš obecnější znalosti, jako je administrativa, call centrum, obchodní zastoupení nebo práce account managera, se na jedno místo během měsíce přihlásí od 10 do 20 kandidátů.*
  • Do deseti uchazečů projeví zájem o práci nákupčího, project managera, programátora nebo IT analytika. *
  • Zatímco o pozici technika, elektrotechnika, konstruktéra nebo i finančního poradce usiluje jen do pěti lidí.*

*Zejména na pozicích z posledních dvou skupin, je stále „podstav“ kandidátů. Do pěti i do deseti uchazečů je to vyloženě žalostné číslo, nad nímž si náboráři zoufají, deset až dvacet odpovědí už je lepší skóre, ale i tak jsou ideálem personalistů spíš desítky životopisů, z nichž si mohou vybírat.

Uchazečů o práci přibylo. A volných míst?

Těch nikoliv. Tedy viděno opět meziročně. Ale i v tomto případě je nutné vzít v úvahu, že loni touto dobou firmy sháněly zaměstnance jak divé, takže inzerce pozic na pracovních portálech včetně Jobs.cz byla historicky rekordní. Jestliže tedy víme, že letos v březnu je meziročně inzerce nižší, není to informace, kvůli níž je potřeba panikařit a zvažovat emigraci.

Firmy jsou oproti situaci před rokem skutečně opatrnější, více zvažují, které pozice obsadí. Někdy také nábor odkládají a čekají, až si budou jistější, že situaci ustojí. Nicméně i do našeho průzkumu z prosince loňského roku téměř 90 % firem uvedlo, že stále nabírají a jen 18 % společností nábor stoplo.

TIP: Chcete vědět o firmě to, co se běžně nedozvíte? Podívejte se na stránky Atmoskopu, kde firmy hodnotí současní i bývalí zaměstnanci.

Sečteno a podtrženo – hledat nebo měnit práci je méně výhodné něž před rokem, kdy byl rekordní počet nabízených míst a extrémně málo uchazečů. Nicméně práce je pořád dost a kandidátů rozumné množství. Hodně záleží i na pozici. To abyste měli jasno, až vám někdo bude tvrdit, že situace na pracovním trhu je zoufalá a kariérně nemá cenu se o nic pokoušet. Má.

Moře skvělých nabídek a moře skvělých zaměstnavatelů najdete na Jobs.cz. Jukněte tam.

 

Další články k tématu

8 schopností, kvůli kterým vás budou chtít všude

Rádi byste si zkusili jinou práci, ale při čtení inzerátů se vždy zaseknete. Přesněji řečeno: zarazí vás obavy, že nemáte potřebnou praxi. Jenže firmy si nové kolegy nevybírají jen podle toho, co umí – hodně záleží i na tom, jací jsou. Tohle je osm schopností, které uplatníte skoro všude, bez ohledu na obor nebo profesi. Máte … číst více

4 kroky, které vás dovedou k práci v Electroworldu

Jen z inzerátu se určité věci nedozvíte. Třeba to, co přesně vás čeká první dny a týdny v nové práci nebo v čem spočívá úvodní zaškolení. Společnost Electroworld, která má v ČR 18 obchodů se spotřební elektronikou, se rozhodla trochu odkrýt své zákulisí. Školitelé Kateřina Fousková a Pavel Nykodým popisují čtyři kroky, kterými si nováčci postupně projdou. Oba to … číst více

Pozice, kde vám dají home office nebo pružnou dobu

Když před vámi stojí náročný úkol, kam jej půjdete vypracovat? Podle průzkumu portálu FlexJobs dá více než polovina Američanů přednost práci z domova. Do kanceláře by zamířil pouze jeden z pěti. Jako vysvětlení zmiňovali, že v práci by je zdržovaly firemní procesy a rušili kolegové. 36 % lidí chce flexibilitu Také čeští zaměstnanci by uvítali, pokud by jim … číst více

Pohovor mohou ovlivnit oční stíny i rtěnka

Pečlivě sepsaný životopis i motivační dopis budou k ničemu, když u pracovního pohovoru podceníte sílu prvního dojmu. Často o něm rozhodují detaily, třeba nechuť se líčit nebo rtěnka na zubech. Jak se ženy mají správně upravit na přijímací pohovor, zjišťovala naše spolupracovnice Jana Benešovská. Líčení na pohovor i pracovní večírek Na rozdíl od mužů mají … číst více