Když učení baví. Seznamte se s pěti zajímavými projekty

Co se stane, když se potkají zábavné fyzikální pokusy, virtuální hra pro děti, hravá mobilní aplikace a 60 lidí, které zajímají nové metody učení? Vznikne inspirativní setkání EduFóra naznačující, že tradiční škola by se v budoucnu mohla stát jen jednou z možností na pestré paletě vzdělávání.

Sedmé setkání EduFóra v pondělí 21. ledna opět dokázalo, že se v Česku objevuje stále více nadšenců, kteří aktivně rozvíjejí Komenského odkaz školy hrou. I tentokrát dostal každý z pěti přednášejících pět minut na to, aby publiku v pražském Hubu představil svůj projekt  z oblasti učení. O čem přednášející mluvili?

Známky z písemky jako výhoda ve virtuální hře

„Paní učitelko, napišme si písemku, už jsme dlouho žádnou nepsali.“ Na většině základních škol nevídaná situace. Stačí však navázat známky a dobré chování na získání prostředků ve virtuální hře a rázem se tato situace stane skutečností. Díky hře Rubikon, která si už našla místo na několika školách, se žáci mezi sebou učí dohodnout, obhájit svůj názor, pochopit druhého a rozhodovat, jak naložit se získanými penězi. Učitel působí jako rádce, většina rozhodnutí je ale na žácích samotných.

Rozklad světla vrtačkou

Pokud jste se ve fyzice ztráceli už na základní škole, pravděpodobně po zhlédnutí některého z experimentů skupiny ÚDiF rychle pochopíte, jak jednoduše a logicky věci kolem vás fungují. Členové skupiny ÚDiF neboli Divadla fyziky dovedou například za pomoci dataprojektoru a vrtačky vysvětlit, jak se rozkládá světlo. Svým „představením“ obohacují na základních školách hodiny fyziky a ukazují, jak zábavné může učení být.

Heuta… co?

Sami víte nejlépe co, jak, proč a kdy se budete učit. Učitel se mění z autority na průvodce a podporovatele vašeho učení. Zní to jako sci-fi? Ba ne, jen jste se právě seznámili s heutagogikou, kterou na EduFóru formou pozvánky na konferenci Welcome Heutagogy představila Monika Barton. Zatímco andragogika – vzdělávání dospělých –  staví na vzdělávání, které studentovi může navrhovat a řídit učitel, heutagogika je živelnější a zodpovědnost za učení přenáší přímo na studenta.

Na oběd s cizincem

Pokud českým studentům nestačí hodiny angličtiny s českým učitelem, vyjíždějí zpravidla na prázdninové jazykové tábory do zahraničí.  Anebo mají štěstí, že jejich škola uvítá na své půdě skupinu zahraničních vysokoškoláků, kteří přijedou a dva týdny se svým mladším českým kamarádům intenzivně věnují. Pomáhají jim nejen přirozeně proniknout do tajů angličtiny, ale i seznámit se s kulturou a zvyky jednotlivých zahraničních lektorů. Díky projektu Edison, který představila Adéla Drgová ze studentské organizace AIESEC, už s někým z ciziny aktivně komunikovalo na 20 tisíc žáků a studentů z České republiky.

Znalosti na cesty

Ti, kteří si rádi rozšiřují všeobecný přehled prostřednictvím her a kvízů, pravděpodobně uvítají cestovní variantu takových her. Mobilní aplikace EduPlay, představená Václavem Podlipným ze společnosti Quanti, do značné míry supluje hry typu Česko, Evropa a další, ve kterých výhra závisí na vašich znalostech. S aplikací EduPlay si sami zvolíte, na jaké oblasti otázek chcete odpovídat a zda chcete hrát sami nebo s někým dalším.

EduFórum nabízí prostor pro networking

EduFórum není zajímavé jen představováním zajímavých vzdělávacích projektů. Na začátku setkání se každý z šedesáti návštěvníků krátce představí ostatním, takže všichni hned získají přehled, s kým mohou po skončení přednášek zapříst hovor. Na sedmém setkání EduFóra tak bylo možné oslovit například zástupce Khanovy školy nebo organizace Ashoka podporující sociální podnikatele, zástupkyni Asociace debatních klubů, neziskovou organizaci Věda nás baví a další zajímavé podporovatele neformálního učení.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Inspirujte se: pět nápadů, díky kterým škola nemusí nudit

Představte si, že byste si už od svých sedmi let rozhodovali co, kdy a jak se budete učit. Pokud by se vám nechtělo do školy, domluvili byste se s ostatními a prostě byste výuku vynechali. Ve škole byste se tak kromě znalostí přirozeně učili i samostatnosti, toleranci, umění dohodnout se s ostatními a zdravě si věřit. Co … číst více

Pro studenty: jak získat praxi, kterou firmy ocení?

Jak zaujmout zaměstnavatele, když právě končíte školu a kolonka „pracovní zkušenosti“ ve vašem životopise zeje prázdnotou? Podle výzkumu, který mezi absolventy a firmami pravidelně pořádá kariérní portál Jobs.cz, zaměstnavatele kromě vystudovaného oboru nejvíce zajímá právě praxe v oboru. Co máte ale dělat, když vás na brigádě pustí tak akorát ke kopírce? Jednou z možností je … číst více

Naučte se: jak za minutu říct, kdo jste a co chcete

Představte si, že jste navštívili odbornou konferenci a během pauzy na kávu potřebujete rychle oslovit jednoho z řečníků. Prohodit pár zdvořilostních vět, předat mu vizitku a pozvat jej na akci, kterou vaše firma pořádá za měsíc. Výtahová řeč Nezdá se to, ale může jít o nesnadný úkol. Ve váš neprospěch hraje omezený čas, rušné prostředí a … číst více

Studentské prázdniny: letní školy v blízkém zahraničí

Letní škola je zajímavá příležitost, jak procvičit jazyky a seznámit se s lidmi z celého světa. Podívali jsme se za hranice k našim sousedům a vybrali nejzajímavější kurzy. Tak co, kam o prázdninách vyrazíte? » 3 minuty čtení « ↑ Vyrazte na prázdninovou školu do Mnichova, Vídně nebo Vysokých Tater. » Německo: Letní mezikulturní akademie Univerzita v Karlsruhe se po … číst více