Stěhujete se nebo budete své ženě asistovat u porodu? Zaměstnavatel vám musí poskytnout volno, i když v jeho neplacené podobě. Přečtěte si, jak je to s nárokem na neplacenou dovolenou a odvodem daní a pojištění.
↑ Svatba. To je jedna z příležitostí, kdy vám zaměstnavatel musí poskytnout částečné neplacené volno.
Zvláštní dohoda
Neplacené volno zákoník práce nijak neupravuje. Je tedy třeba řídit se známou zásadou soukromého práva, která říká, že co není zakázáno, je dovoleno. Základem je tedy většinou zvláštní smlouva mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
Svatba, porod, stěhování
Zaměstnavatel má právo vaši žádost o neplacené volno zamítnout. Existují ale výjimky – zaměstnavatel vám třeba musí poskytnout dva dny pracovního volna na svatbu, z toho jeden den připadne na obřad. Náhrada mzdy vám přísluší za jeden den, druhý se stane neplaceným volnem. Další volno bez náhrady mzdy, nejvýše dvoudenní, si můžete vybrat například k přestěhování, účasti na pohřbu, plnění školních povinností a podobně.
Neplacené volno pro zastupitele
Zvolili vás do městského zastupitelstva, ale zůstáváte v zaměstnání? V tomto případě se jedná o takzvanou výjimečnou překážku v práci z důvodu obecného zájmu. Máte proto nárok až na 20 dní neplaceného volna ročně. Kromě zastupitelů platí totéž i pro přísedící u soudu.
Matky s malými dětmi
Neplacené volno je rovněž časté téma pro ženy končící mateřskou dovolenou, kterým se nepodaří sehnat pro dítě místo ve školce či předem vědí, že po skončení rodičovské dovolené budou muset u potomka ještě nějakou dobu setrvat. V takovém případě je nejlepší se předem dohodnout se zaměstnavatelem, zda je ochoten neplacené volno poskytnout a určit si dopředu jeho dobu.
Dan z příjmu a sociální pojištění neplaťte
Po dobu neplaceného volna nevykonáváte práci, až na výjimky vám tedy nepřísluší mzda nebo plat. Nemusíte proto odvádět daň z příjmu ani sociální pojištění. Vzhledem k tomu však nemáte nárok na nemocenskou nebo ošetřovné.
Zdravotní pojištění alespoň v minimální výši
Pracovní poměr však stále trvá, a tak je zaměstnavatel povinen platit za svého zaměstnance zdravotní pojištění, které se po dobu neplaceného volna zaměstnance vypočítává z minimální mzdy. Zaměstnanec také musí poměrně odvést zdravotní pojištění alespoň v minimální výši.
Písemná dohoda
Pokud zaměstnanec čerpal neplacené volno jen 5 dnů v měsíci, vypočtené zdravotní pojištění za 5 dní z minimální mzdy se přičte k vypočtenému běžnému pojištění za zbytek odpracovaného měsíce. Protože je to spíše zaměstnanec, kdo žádá o poskytnutí volna, v praxi často nastává situace, že po něm zaměstnavatel požaduje i úhradu zbylé části zdravotního pojištění. V takovém případě je nutné uzavřít písemnou smlouvu, kde bude sjednáno, že za dobu čerpání neplaceného volna uhradíte zaměstnavateli celou částku pojištění, tedy 13,5 %. Smlouva by měla dále obsahovat, jakým způsobem k zaplacení částky dojde.
Co je psáno, to je dáno
Vzhledem k chybějící obecné úpravě neplaceného volna se přístupy zaměstnavatelů liší a vše záleží na konkrétní dohodě. Sjednat neplacené volno je možné i ústně, ovšem kvůli předcházení sporům se písemná forma silně doporučuje.
Článek vypracovala pražská advokátní kancelář Jasanská & Co.