Kde se vidíte za 5 let? Jak „správně“ odpovědět

Také jste někdy při pracovním pohovoru dostali otázku, kde se vidíte za (dva, tři) pět let? Bum. Možná vás zastihla nepřipravené, a tak to první, co vás v tu chvíli napadlo, nebyla odpověď, ale spíše otázka: jak to mám vědět?! Nechte se pro příště inspirovat a podívejte se na rady odborníků i zkušenosti jiných.

Proč se na to ptají?

Většina uchazečů tuto otázku u pohovoru nemá zrovna v lásce. Je ale dobré si uvědomit, že se na ni personalisté neptají za účelem sepsání studie Procentuální úspěšnost uchazečů při odhadu budoucnosti. Co tím tedy potřebují zjistit?

„Chtějí vědět, jestli chcete zůstat ve firmě, profesně se v ní rozvíjet a úspěšně řešit její problémy. Personalisté nehledají někoho, kdo bude plýtvat jejich časem a penězi na vzdělávání, aby jim po několika měsících řekl, že ta práce není pro něho,“ vysvětluje na svém profesním profilu personální kouč Dayvon Goddard.

shutterstock_145727039

↑ „Kde se vidím za 5 let? Hmm, zajímavá otázka.“

Co o sobě prozradíte…

Přestože tato otázka není dnes nijak zvlášť originální, stále si na pracovních pohovorech drží své tradiční místo. Proč vlastně? „Je to zřejmě proto, že je to jedna z těch záludných pohovorových otázek, u nichž může vaše odpověď odhalit víc, než si umíte představit: od toho, jestli máte pevný kariérní plán a víte, co chcete, po to, jak dobře rozumíte náplni pozice, o kterou se ucházíte, a jak si sami pro sebe definujete úspěch,“ napsala pro list Guardian Jenna Allcock z londýnské náborové společnosti.

Co můžete třeba zmínit:


„Ptali se mě už několikrát”

Tereza Vařechová, která nedávno hledala práci v oblasti PR, jazykovém vzdělávání či v komunikaci s lidmi, má tuto zkušenost: „Na tuto otázku se mě u pohovoru zeptali už několikrát,“ říká. „Poprvé jsem ji nečekala a byla jsem trochu překvapená. Nebyla sice přímo takto formulovaná, ale ptali se mě, jaká práce je mým snem nebo tak nějak. Podruhé mě to tolik nezaskočilo, ale protože jsem v té době sama v sobě hledala, co vlastně chci dělat, neměla jsem jasnou odpověď připravenou. Byla jsem tedy dost nekonkrétní,“ přiznává zpětně.

Pozor na přehnané ambice

Personalisty jistě potěší, pokud ve své odpovědi projevíte jistý „drajv“ a chuť se v rámci firmy dále rozvíjet a posouvat kupředu. Jestliže se ale při pohovoru svěříte, že za pět let se vidíte na pozici svého nadřízeného anebo třeba rovnou v ředitelském křesle, budete působit spíš jako hrozba.

Jak odpovědět?

Faktem je, že žádná odpověď nemůže být plně univerzální, vždy je třeba ji přizpůsobit dané situaci. Všechny rady se ale shodují v několika ohledech:

  • Buďte věcní a ukažte, že znáte obsah pozice, o kterou se ucházíte.
  • Nelžete. Snadno se pak může stát, že tazatel vaši lež odhalí na jiném místě pohovoru. Nehledě na to, že se může začít hlouběji vyptávat na něco, co jste ze sebe vysypali jen proto, abyste něco řekli.
  • Zdravou měrou projevte své nadšení pro danou práci i touhu zůstat ve firmě dlouhodobě a dále se rozvíjet.

Co o vás firmy zjistí

Na vlastní kůži se s touto otázkou setkala také Erika Šajnová, která by chtěla pracovat s dětmi. „Dříve mi ta otázka přišla mířená spíše na ženy. Myslela jsem, že zaměstnavatelé si tak nepřímo zjišťují, zda žena chystá zakládat rodinu, případně za jak dlouho. Teď ale zjišťuji, že cílem je odhalit, zda má uchazeč nějakou vizi své budoucnosti, ucelenou představu svého života za pár let, a tím pádem jaký v tomto ohledu člověk je – může to souviset s životním stylem, přístupem k životu, který zas může napovědět něco o přístupu k práci či lidem, nebo souvisí třeba i s jeho kreativitou.“

shutterstock_244473415

↑ Gratuluju, bereme vás!

Za pět let se vidím… na mateřské

Aktuálně nezaměstnaná Natalija Černikova už je za dobu svého hledání nové práce na tuto otázku zvyklá a je na ni připravená. „V odpovědi se vždy zaměřuji na to, že chci být pro firmu dlouholetým zaměstnancem, že chci stabilní pozici a že za pět let bych se chtěla zdokonalit, více se naučit, zlepšit, případně postoupit někam dál,“ říká. Jedním dechem ovšem dodává: „Na tuto otázku ale odpovídám nuceně a dle profilu firmy… Samozřejmě, že bych nejradši řekla, že za pět let chci mít dvě děti, skvělého manžela a být doma na mateřské,“ říká s úsměvem.

Nejlepší je upřímnost

Toho, že personalisté pokládají tuto otázku velmi často, si je dobře vědoma i Věra Frühaufová, a proto ve své odpovědi volí zcela jiný přístup. „Myslím, že je nejlepší nic moc za tím nehledat a prostě odpovídat co nejupřímněji – třeba: ,Na tuto otázku jsem byla připravená, protože ji pokládají skoro všichni personalisté – měla bych tedy zřejmě říci, že za X let se vidím na smysluplné pozici… Případně odpovídám, že neřeším, kde budu za X let nebo že to pro mě není tak podstatné, respektive podstatnější je pro mě zajímavá práce, dobré vztahy v ní než konkrétní pozice a tak dále,“ říká a ještě dodává: „Myslím, že těch odpovědí ,podle škatulky´ mají personalisté stejně jako těch otázek… Proto je podle mě nejlepší se uvolnit, být zdravě sebevědomá a upřímná.“

Lucie Černá

Další články k tématu

Behaviorální pohovor jde víc do hloubky. Připravte se na něj

Napsat hezký životopis dnes s pomocí internetu svede skoro každý. Personalisté proto vymýšlejí stále nové způsoby, jak si uchazeče co nejlépe „proklepnout“. V našem seriálu vám postupně představíme 4 náborové techniky, se kterými se při hledání práce můžete setkat. Žádné stokrát položené dotazy Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Proč máte zájem o práci zrovna v naší … číst více

České firmy nabírají více než zahraniční

České firmy teď lidem hledajícím práci nabízejí více šancí než podniky se zahraniční účastí. Zjistil to nový průzkum portálu Jobs.cz. V květnu sem zaměstnavatelé vystavili přes 21 tisíc pracovních nabídek. Nejžádanější byli obchodní zástupci a odborníci ve strojírenství.  Nábory jsou v útlumu „Firmy se zahraniční účastí v ČR nadále snižují náklady a do značné míry tlumí přijímání … číst více

Dalibor Dědek: dobrý šéf zůstává amatérem

„Představte si, že je mi šest let a chci vědět, jak funguje splachování na záchodě.“ Takové otázky klade uchazečům Dalibor Dědek, ředitel firmy Jablotron. Zkoumá, jak si promovaní inženýři poradí s netradičním zadáním. V byznysu se Dalibor Dědek pohybuje od roku 1990. „Zjistil jsem, že manažerské poučky nefungují. Pokud chcete být dobrým šéfem, musíte zůstat věčným amatérem,“ … číst více

Vyrábějí pro Samsung i Lego. Teď hledají posily

V jižních Čechách, kousek od rakouských hranic, vznikají komponenty pro špičkové vstřikovací stroje na míru pro firmy jako jsou BMW, Lego nebo Samsung. Na vývoji spolupracuje a vyrábí je strojírenský závod ENGEL v Kaplici. „Hledáme hlavně špičkové CO2 svářeče a konstruktéry. Uvítáme i čerstvé absolventy,“ říká Michal Šusták, HR manažer. Kdo zvládá techniku a také (alespoň trochu) … číst více