Vyrábějí pro Samsung i Lego. Teď hledají posily

V jižních Čechách, kousek od rakouských hranic, vznikají komponenty pro špičkové vstřikovací stroje na míru pro firmy jako jsou BMW, Lego nebo Samsung. Na vývoji spolupracuje a vyrábí je strojírenský závod ENGEL v Kaplici. „Hledáme hlavně špičkové CO2 svářeče a konstruktéry. Uvítáme i čerstvé absolventy,“ říká Michal Šusták, HR manažer. Kdo zvládá techniku a také (alespoň trochu) němčinu, má tu šanci na zajímavou kariéru, spojenou třeba s pracovním pobytem v zahraničí.

» 4 minuty čtení «

Engel svařovna

↑ Svařovna ve firmě ENGEL v Kaplici. Právě teď hledají šikovné CO2 svářeče.

Jobs.cz se vypravil přímo do Kaplice, aby zjistil, jak to ve firmě ENGEL vypadá a jak se v ní pracuje. Závod sídlí od roku 2008 v nové, architektonicky zajímavé budově. Kromě Michala Šustáka nám odpovídali ještě šéfkonstruktér Jan Koranda a vedoucí oddělení zpracování plechů Petr Hořejš.

Jobs.cz: Jaký člověk mezi vás zapadne?

Petr Hořejš: Hledáme lidi, kteří jsou zodpovědní a mají chuť se učit. Nemáme problém umisťovat absolventy – středních i vysokých škol.

Jan Koranda: Hledáme jak absolventy, tak zkušené techniky. Klademe důraz na zodpovědnost, týmového ducha a jelikož jsme mezinárodní firma, tak i na jazykovou vybavenost.

Michal Šusták: Důležitá je pro nás hlavně němčina, protože naše mateřská společnost sídlí v Rakousku. Přímo tady v závodě pracuje několik rakouských kolegů. Do budoucna čekáme rostoucí roli angličtiny, kvůli expanzi firmy do Asie a dalších částí světa. Co se týká němčiny, jsme hodní – požadujeme úroveň alespoň B1.

Petr Hořejš: Nečekáme, že přijde rodilý mluvčí. Důležité je, aby se člověk nebál mluvit a chtěl se zlepšovat.

Jobs.cz: Jaká volná místa teď nabízíte?

Michal Šusták: Nejvíce potřebujeme kvalifikované svářeče CO2. Práce u nás by je mohla zajímat a bavit, protože se nejedná o rutinní svařování. Díly jsou zpravidla unikátní, dělané na míru zákazníkovi. Kaplický závod má dnes pod sebou veškeré svařování pro všechny závody ENGEL v Evropě.

Petr Hořejš: V oddělení zpracování plechů zaměstnáváme 50 svářečů. Momentálně máme neobsazených 10 pozic.

Michal Šusták: Máme ve svých řadách i jednu dámu-svářečku.

Jobs.cz: Kromě svářečů hledáte také konstruktéry. Proč by měli chtít nastoupit právě k vám?

Michal Šusták: Na pozici konstruktéra hledáme i absolventy vysokých škol, ale samozřejmě nejen je. Výhodou práce u nás je, že charakter výroby není sériový, jedná se o kusovou výrobu. Člověk díky tomu hned vidí smysl své práce a získá přehled o širších souvislostech. Konstruktér například nakreslí díl, sestavu nebo celý stroj a pak má možnost sledovat, jak jeho návrh ve výrobě vzniká. Tato propojenost je u nás opravdu nadstandardní.

engel kancelar

↑ Takto vypadá kancelář konstruktérů.

Jobs.cz: Říkáte, že se věnujete zakázkové výrobě. Co jste letos vyrobili nejzajímavějšího?

Petr Hořejš: Zajímavé jsou velké zakázky pro naše zákazníky jako je třeba LEGO nebo rozsáhlejší zákaznické projekty. ENGEL letos dodal velký vstřikolis pro závod BMW v Lipsku, kde se vyrábějí elektromobily.

Jan Koranda: Byl to velmi náročný projekt. Zákazníkovi jsme dodávali komplexní řešení, tedy kromě stroje i všechno okolo: servisní plošiny, automatizaci. Vše se konstruovalo a vyrábělo na míru.

Michal Šusták: Našimi největšími zákazníky jsou dlouhodobě firmy Samsung a Lego. Lego od nás koupilo už 1.500 vstřikovacích strojů.

Jobs.cz: Pracujete u vás s nějakými unikátními stroji nebo výrobním postupy?

Petr Hořejš: ENGEL je lídr na trhu vstřikovacích strojů.  Proto se i my snažíme nakupovat stroje od lídrů v jiných segmentech.  Máme tu lasery na dělení plechu a ohraňovací lisy od firmy Trumpf a svařovací agregáty od firmy Fronius. Snažíme se nakupovat stroje, které udávají trend. S těmito firmami úzce spolupracujeme a některé stroje, které od nich máme, potkáváme poté na předváděcích akcích, kde jsou prezentovány jako novinky.

Jan Koranda: V konstrukci používáme moderní 3D CAD a PLM systémy. Za rok plánujeme přejít na moderní systém NX.

Michal Šusták: Zmíním ještě naší firemní kulturu, kterou bych popsal jako pestrobarevnou. Pracují tu Češi i Rakušané, jezdíme velmi často do Rakouska. Jsme otevření, podporujeme různorodost, i věkovou.

Engel laser

↑ Laser. Firma ENGEL vyrábí vstřikovací stroje pro Lego, Samsung nebo BMW.

Jobs.cz: Jste mezinárodní firma, vyvážíte do 87 zemí světa. Mají mistři, konstruktéři a další technici možnost vyjet na stáž do zahraničí?

Jan Koranda: Ano, je tu možnost strávit zhruba půl roku v závodech ENGEL v Rakousku nebo Německu. Sám jsem to před 10 lety absolvoval. Je to velmi inspirativní a poučné, člověk se dozví něco nového a přijde k zajímavému druhu práce; samozřejmě si zlepší znalost jazyka. A také si vytvoří kontakty: pokud něco řeší po telefonu, hned ví, komu volá.

Michal Šusták: Je tu možnost vyjet například do našeho sesterského závodu v německém Hagenu, který se specializuje na automatizaci a robotizaci. Tamní konstrukční centrum nás čas od času přímo vyzývá, abychom jim „dováželi“ také lidi. Hlad po technicích a konstruktérech je totiž stejný u nás, jako v Rakousku nebo Německu.

Jobs.cz: Jak u vás zaškolujete nováčky?

Petr Hořejš: Pro dělnické pozice máme připraveno zaškolovací pracoviště. Dostanou za úkol vyrobit modelový výrobek a podle toho jsou ohodnoceni. Pak dostanou mentora, pod kterým pracují další tři měsíce. Celkové zaškolení trvá asi půl roku.

Jan Koranda: U nás v konstrukci probíhá zaškolení velmi podobně. Nový kolega se jde po nástupu podívat do výroby a na montáž, kde získá přehled o našich produktech, pak se učí pracovat v našem současném 3D-CAD programu, správu dat, program SAP. Postupem času začíná pracovat pod dohledem zkušenějšího konstruktéra a dostává se k samostatným zakázkám. Trvá půl roku až rok, než se plně zaškolí.

Engel jidelna

↑ Jídelna, kde se zaměstnanci nají za 27 korun.

Jobs.cz: Jaké nabízíte zaměstnanecké benefity?

Michal Šusták: Pět týdnů dovolené, 13. a 14. plat. Máme tu jídelnu s dotovanou cenou 27 korun za jídlo. Nabízíme také věrnostní bonusy, a to už po třech letech strávených ve firmě. Podporujeme také jazykovou výuku. Dáváme příspěvek na penzijní nebo životní pojištění.

Jobs.cz: Jste největším zaměstnavatelem v okrese Český Krumlov. Nabízíte ubytování těm, kteří jsou zdaleka?

Michal Šusták: Rád bych řekl, že z Českých Budějovic nebo Českého Krumlova se k nám dá pohodlně dostat i hromadnou dopravou, zastávka autobusu je hned u závodu. Nabízíme příspěvek na dojíždění, ale vlastní ubytovnu nemáme. Jsme však schopni individuálně podpořit zaměstnance, který se k nám přestěhuje z větších vzdáleností, řekněme 100 kilometrů a více. Jedná se o příspěvky, které mu mají pomoci zejména v prvních letech.

Jobs.cz: Když k vám někdo nastoupí, může čekat, že bude dělat několik let jednu práci, nebo má šanci se posunout výš?

Petr Hořejš: Pokud někdo nastoupí na nižší pozici a vidíme v něm potenciál, nestane se, že bychom jej přehlédli a on by zakrněl. Snažíme se, aby tu fungoval určitý kariérní žebříček. Vedoucí pracovníky, mistry, plánovače nebo programátory hledáme primárně z řad našich zaměstnanců.

Jan Koranda: Záleží na každém, jak je ochotný na sobě pracovat. Pak může, třeba jako konstruktér, vést větší zakázku, menší tým nebo mít svěřený projekt.

» ENGEL Kaplice: podívejte se na nabídku míst

Jobs.cz

Další články k tématu

10 fatálních chyb, kterými zabíjíte své CV

Kdy naposledy jste aktualizovali svůj životopis? Přestaňte práci se svým životopisem brát jako rutinu a podívejte se na své CV vždy novýma očima. Vyvarujete se tak zdánlivě stokrát opakovaným chybám, které na první zdání dnes už nikdo nedělá. Personalisté vám potvrdí, že se s nimi setkávájí dnes a denně, a to i u pozic, kde … číst více

5 nej kariérních článků, které stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

V Consultingu běží čas rychleji než v jiných zaměstnáních

Mnoho mladých lidí neví, co si představit pod pojmem kariéra v oblasti Consulting. Portál „Kariéra bez hranic“ na toto téma přinesl rozhovor se Zuzanou Guller, ředitelkou pro lidské zdroje v regionu střední a východní Evropy ve společnosti Accenture. » 4 minuty čtení « ↑ Zuzana Guller z Accenture: „V Consultingu často nevíte, kde budete zítra, pro … číst více

České firmy nabírají více než zahraniční

České firmy teď lidem hledajícím práci nabízejí více šancí než podniky se zahraniční účastí. Zjistil to nový průzkum portálu Jobs.cz. V květnu sem zaměstnavatelé vystavili přes 21 tisíc pracovních nabídek. Nejžádanější byli obchodní zástupci a odborníci ve strojírenství.  Nábory jsou v útlumu „Firmy se zahraniční účastí v ČR nadále snižují náklady a do značné míry tlumí přijímání … číst více