České firmy nabírají více než zahraniční

České firmy teď lidem hledajícím práci nabízejí více šancí než podniky se zahraniční účastí. Zjistil to nový průzkum portálu Jobs.cz. V květnu sem zaměstnavatelé vystavili přes 21 tisíc pracovních nabídek. Nejžádanější byli obchodní zástupci a odborníci ve strojírenství. 

Nábory jsou v útlumu

„Firmy se zahraniční účastí v ČR nadále snižují náklady a do značné míry tlumí přijímání nových zaměstnanců. Ryze české podniky přitom dokázaly náborové aktivity udržet a v květnu dokonce obsazovaly více pracovních míst než ve stejném období loni,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, analytik Jobs.cz.

Oživení přijde později

Zahraniční společnosti v květnu vystavily na Jobs.cz o 14 procent méně inzerátů než ve stejnou dobu před rokem. „Oživení náborů v nadnárodních firmách bude nejspíš následovat s určitým zpožděním,“ odhaduje Tomáš E. Dombrovský.

Nejvíce hledaní: řemeslníci a obchodní zástupci

Podle celostátního průzkumu personální agentury Manpower se firmy působící v České republice chystají v příštích 3 měsících nabírat více než v prvním čtvrtletí letošního roku. Poptávka po nových zaměstnancích je zejména ve stavebnictví a zemědělství. Kromě toho firmy shánějí řemeslníky, obchodní zástupce, IT specialisty nebo techniky.

Větší šance ve strojírenství

Společnosti, které inzerují na Jobs.cz, momentálně nejvíce „pasou“ po obchodních zástupcích a prodejcích. Zvýšený zájem hlásí také strojírenské firmy. Žádaní jsou také IT specialisté, hlavně vývojáři aplikací a systémů.

Založte si Agenta

Založte si zdarma Agenta Jobs.cz. Jednoduše si zadáte vlastní kritéria a Agent pro vás bude prohledávat databází pracovních inzerátů. Ty nejlepší nabídky vám pak pošle do mailu.

Jobs.cz

Kam dál?

Nová nabídka jazykových kurzů

Další články k tématu

Ze zákulisí: Jak si Allianz vybírá nové kolegy

Nahlédnout pod pokličku a zjistit, jak vypadá „výběrko“ v konkrétní firmě. Víme, že tyto články patří k nejžádanějším. Vyzpovídali jsme proto Ivana Svitáka a Petra Pavlíka – dva manažery pojišťovny Allianz, která právě shání spoustu nových kolegů. Čím na pohovoru přesvědčíte a co od této profese vlastně čekat? Jobs.cz: Co vám jako manažerům napoví, že před … číst více

10 fatálních chyb, kterými zabíjíte své CV

Kdy naposledy jste aktualizovali svůj životopis? Přestaňte práci se svým životopisem brát jako rutinu a podívejte se na své CV vždy novýma očima. Vyvarujete se tak zdánlivě stokrát opakovaným chybám, které na první zdání dnes už nikdo nedělá. Personalisté vám potvrdí, že se s nimi setkávájí dnes a denně, a to i u pozic, kde … číst více

Howden ČKD Compressors hledá techniky i manažery

Zakázková strojírenská výroba, kde se vymýšlejí unikátní řešení na míru zákazníkům. Úzký kontakt se zahraničím – Velkou Británií, Holandskem a spoustou dalších zemí. Firma Howden ČKD Compressors teď nabízí zajímavé příležitosti pro techniky, manažery nebo třeba nákupčí a obchodníky. Čím zaujmete v životopise? A jak tady probíhají pohovory? Jobs.cz vyzpovídal personální ředitelku Jaroslavu Raisovou. » 4 … číst více

Kde se vidíte za 5 let? Jak „správně“ odpovědět

Také jste někdy při pracovním pohovoru dostali otázku, kde se vidíte za (dva, tři) pět let? Bum. Možná vás zastihla nepřipravené, a tak to první, co vás v tu chvíli napadlo, nebyla odpověď, ale spíše otázka: jak to mám vědět?! Nechte se pro příště inspirovat a podívejte se na rady odborníků i zkušenosti jiných. Proč se … číst více