Je teď dobrá doba měnit místo? Nikdo nemá křišťálovou kouli, ale na základě dat lze leccos odhadnout

Mám, nemám? Ke změně práce mívá každý své vlastní důvody. Kromě nich ale zvažuje také situaci na trhu práce. Co když změním místo, začne se propouštět a já budu jako nováček první na řadě? Horko těžko budu pak shánět něco jiného. Jobs.cz má tu výhodu, že je tu už více než čtvrt století a leccos pamatuje. Navíc sbírá systematicky data z pracovního trhu a dokáže „vyčenichat” jeho trendy. Jestli si lámete hlavu s budoucím vývojem, malá analýza Jobs.cz vám může poradit.

Z průšvihu do průšvihu

Nejdřív covid, pak válka. Události v posledních třech letech ke stabilitě hospodářství opravdu zrovna nepřispívaly. Desetitisíce zejména menších firem covid nepřižily. O těch přeživších platí, že co tě nezabije, to tě posílí. A sotva se ekonomika začala z covidových otřesů vzpamatovávat, přišla válka na Ukrajině. Krátce po ní energetická krize a inflace. Co to dělá s pracovním trhem?

Hýbe to s ním, i když ne tolik, jak by se mohlo na první pohled zdát. Ještě v první půlce loňského roku byl pracovní trh přehřátý jak papiňák. Počet inzerovaných pozic byl na Jobs.cz rekordní, zatímco počet kandidátů nízký. To se koncem loňského a začátkem letošního roku postupně měnilo. Kdo ale čekal apokalypsu v podobě masivního propouštění a vyhlašování stop stavu ze strany firem, díky bohu se spletl. Nic takového se nedělo.

Bude se propouštět?

Nezaměstnanost, která je nyní na úrovni 3,7 %, přes zimu stagnovala. V únoru se křivky protly, což znamená, že počet obsazovaných pozic a volných kandidátů byl plus mínus stejný. Nyní je sice o něco více volných míst než lidí hledajících práci, ale žádný velký propad se nekoná.

A s největší pravděpodobností ani konat nebude. Dá se očekávat, že nezaměstnanost bude během léta spíš klesat nebo stagnovat. Jsou za tím dva hlavní důvody:

  • Firmy vědí, jak obtížné je shánět kvalitní zaměstnance, zvlášť na odbornější pozice. Právě vzhledem k vysoké míře zaměstnanosti v ČR není příliš kde brát nové lidi, a proto jsou podniky v propouštění velmi zdrženlivé.
  • V ČR jsme výkonní skoro jako zaměstnanci Itálii, ale platy máme dvakrát nižší. Znamená to, že mzdové náklady u nás jsou pro mezinárodně působící firmy o dost nižší než v zemích západní Evropy, ačkoliv jsme srovnatelně výkonní. Ve zdejších končinách proto nadnárodní korporace propouštějí, až když není zbytí.

 Firmy přestaly nabírat?

Ani k tomu nedošlo. Ještě v prosinci téměř 80 % firem nad deset zaměstnanců v našem průzkumu potvrdilo, že nabírají dále. A jen 18 % úplně zastavilo nábor. Je pravda, že častěji podniky přestaly přijímat zaměstnance v sektoru služeb. Firmy jsou oproti situaci před rokem opatrnější, více zvažují, které pozice obsadí. Pokud mohou, nábory také odkládají a čekají, až si budou jistější, že situaci ustojí.

Konkurence se liší pozice od pozice

Co roste, i když spíš mírně, je počet kandidátů, kteří se na volná místa hlásí. Na pracovních portálech včetně Jobs.cz se například počet zpracovaných CV zvýšil skoro o 20 % oproti březnu předchozího roku, kdy byl ovšem počet zpracovaných CV extrémně nízký, když lidé nebyli ochotni měnit práci v důsledku vypuknutí války na Ukrajině.

Zvyšuje se tedy konkurence uchazečů. Ale hodně záleží na pozici. V zásadě platí, že tam, kde jsou potřeba spíš obecnější znalosti, jako je administrativa, call centrum, nebo i obchodní zastoupení, je konkurence vyšší a na jedno místo se hlásí od deseti do zhruba 20 kandidátů. Zatímco na pozici technika, konstruktéra nebo klasicky ajťáka, se hlásí do pěti, nejvýš do deseti lidí.

Není riskantní měnit místo?

  • Je pravda, že měnit teď práci není tak ideální jako loni touto dobou, kdy byla ovšem situace extrémně nakloněna kandidátům. Zároveň to ale není tak, že by většina firem propouštěla a zastavila nábor, takže uchazeči by se rojili ve velkém a jejich konkurence na jedno místo byla enormně vysoká. Lze očekávat, že tato situace ještě alespoň několik měsíců vydrží.
  • Záleží také na pozici, na kterou se člověk hlásí. Čím obecnější znalosti jsou na ní potřeba, tím větší konkurenci čelí.
  • Z hlediska vývoje pracovního trhu tedy není změna místa nezdravě riskantním podnikem. Samozřejmě pokud se nestane něco zásadního, co ekonomiku a chování firem podstatně ovlivní. Na to by byla skutečně potřeba křišťálová koule, kterou ale ani Jobs.cz nemá.
  • Jestli jste tedy ve stávající práci už hodně nespokojení a potřebujete nutně změnu, ke zvýšené opatrnosti není zatím důvod. Určitě stojí za to porozhlédnout se jinde.

 

 

 

 

Další články k tématu

Behaviorální pohovor jde víc do hloubky. Připravte se na něj

Napsat hezký životopis dnes s pomocí internetu svede skoro každý. Personalisté proto vymýšlejí stále nové způsoby, jak si uchazeče co nejlépe „proklepnout“. V našem seriálu vám postupně představíme 4 náborové techniky, se kterými se při hledání práce můžete setkat. Žádné stokrát položené dotazy Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? Proč máte zájem o práci zrovna v naší … číst více

Zlatá pravidla práce z domova (home office)

V aktuální situaci stále více lidí pracuje z pohodlí svého domova. A i ti kdo byli na nepravidelný home office zvyklí a „přežili“ ho, tak pro dlouhodobý home office potřebují nastolit jasná pravidla. Pravidla, která vám pomohou k tomu, aby byl home office výhodou, a ne abyste zbytečně plýtvali svým časem. Pracovní prostor I když … číst více

Když se mužům a ženám neměří při náboru stejným metrem. Kdy je to diskriminace a jak se bránit?

5 minut čtení “Hledáme muže na pozici programátora”. Nebo “hledáme asistentku ředitele”. A co lidé opačného pohlaví? Ti nemají šanci být přijati? V tom případě se jedná se o diskriminaci a proti té je možné se bránit. Poradíme, kam se obrátit. V prvním dílu našeho seriálu o férovém náboru si také připomene, na jaké otázky … číst více

Nabírá se. Některé firmy hledají nové zaměstnance do poboček hned v několika městech

Pracovních nabídek je víc než kdy dřív. Nechybějí mezi nimi pozice expertů na finance, kteří na serveru Jobs patří mezi nejžádanější profese. Například společnost CYRRUS aktuálně hledá nové kolegy do svých poboček v Praze, Brně a Ostravě. Nabízí nejen pozice expertů na finanční trhy, ale i příležitost pro obchodníky, kteří jsou rádi v kontaktu s … číst více