Jako řečník máte rezervy? Změnu si naprogramujte

Proč byly prezentace Steva Jobse tak úspěšné? Třeba proto, že místo slidů popsaných hustým písmem lidem ukazoval obrázky. Například několik jednoduchých symbolů, díky nimž si diváci dobře zapamatovali, o čem mluvil. Jobs také používal„prostorové kotvy“. Vždy, když načal novou myšlenku, přesunul se na jiné místo pódia.

Nekopírovat, inspirovat se

Snaha kopírovat Steva Jobse by vám jako řečníkovi přinesla spíš posměch než potlesk. Inspirovat se jím ale můžete. A naučit se třeba jen ty triky a zlepšováky, které vám osobně sedí. Tento princip učení používá metoda s názvem Neuro-lingvistické programování (NLP).

Tajemství řečníků

„NLP vzniklo v 70. letech minulého století, není to tedy žádná žhavá novinka. Zakladatelé se snažili rozšifrovat tajemství nejlepších řečníků té doby. Ti dokázali skvěle prezentovat a zaujmout, neuměli už ale popsat, jak to dělají. Měli svou kompetenci zažitou na nevědomé úrovni,“ říká Jitka Ďuricová, trenérka NLP a ředitelka pražské vzdělávací firmy Centrum systemiky a NLP.

shutterstock_140804668

↑ Strach z mluvení před lidmi? I toho vás může zbavit neuro-lingvistické programování.

Vybrat si, co vám sedí

Zakladatelé NLP úspěšné řečníky pozorovali a pak sestavili techniky a postupy, které si může osvojit v podstatě každý. „NLP lidi vlastně učí, jak dokázat přemýšlet jako daná osoba,“ přibližuje princip Jitka Ďuricová, která NLP studovala ve Velké Británii u jednoho ze zakladatelů směru. O bezduché napodobování podle ní nejde. „Cílem není naučit se jako básničku techniky, které na výcviku učíme, ale vědět, kdy kterou z nich aplikovat při koučování klienta a umět ji správně provést tak, aby klient pochopil postup a dokázal ho provést,“ upřesňuje trenérka.

Sbohem, zlozvyky

Neuro-lingvistické programování se za čtyři desítky let od svého vzniku posunulo.  Kromě zlepšování koučovajích technik a prezentačních dovedností je tedy použitelné třeba i pro manažery nebo obchodní zástupce. „NLP se výborně hodí pro osobní zlepšování. Například, když potřebujeme odbourat nějaké zlozvyky, chceme se zlepšit ve vyjednávání s klienty a podobně,“ říká Jitka Ďuricová.

Ujasnit si, jakou chci práci

NLP může pomoci i lidem, kteří shánějí nové zaměstnání. Jak? „NLP jim pomůže ujasnit si, kam vlastně chtějí jít. Také se zbaví myšlenek, které jim brání v postupu. Například, když si někdo nevěří nebo se zdráhá mluvit před lidmi. Takový člověk může opakovaně selhávat třeba během assessment centra,“ říká Ďuricová.

Přeprogramovat se

Kurzy NLP obvykle trvají několik dní. Dvě pětiny času zabírá teorie, tři pětiny praktický nácvik. Vše, co se lidé na kurzu naučí, si také prakticky zkoušejí ve dvojících nebo trojicích. „Snažíme se, aby účastníci už na konci prvního dne zažili konkrétní změnu ve svých postojích,“ vysvětluje Jitka Ďuricová. Svým způsobem tak člověk sám sebe „přeprogramovává“.

„NLP ale není náhrada za koučování nebo psychoterapii. Nehodí se tedy pro řešení krizových situací nebo osobních problémů,“ upozorňuje trenérka.

Jobs.cz

Další články k tématu

Naučte se řídit projekty, vylepšíte si životopis

Po projektových manažerech je sháňka. Na Jobs.cz patří tato pozice dlouhodobě mezi tři nejžádanější. Proto není od věci se s projektovým řízením blíže seznámit a zvážit, zda by se příslušné školení nehodilo i vám. Aleš Pilný, konzultant manažerského vzdělávání poradí, jak si vybrat kurz, který pak můžete hrdě zahrnout do svého životopisu. „Pokud se pustíte do … číst více

Co nového na vás chystají personalisté? Nedejte se zaskočit

On-line životopisy a profily, assessment centre, rozřazovací pohovor po telefonu – někteří zaměstnavatelé jdou ještě dále. Nenechte se zaskočit, až po vás budou chtít, abyste na dálku na kameru odpovídali na jejich dotazy, nebo se pokusí odhalit vaši osobnost a přístup k práci dříve, než vás uvidí naživo. Videodotazníky Možná už jste zažili rychlý pohovor po … číst více

5 kurzů pro úspěch v práci, které vás nesmí minout

Telefonování, e-maily, námitky… Potýkáte se i vy s těmito „malými“ každodenními problémy? Možná se zdají bezvýznamné, ale ve skutečnosti vás mohou zbytečně otravovat. Proto jsme vybrali těchto 5 květnových kurzů, aby se úspěch v práci dostavil rychleji. » 2 minuty čtení « ↑ Čeká vás telefonát v angličtině? Naučte se, jak jej zvládnout! 1. Telefonování v angličtině … číst více

Budou vás milovat: tipy, jak dělat skvělé prezentace

Lidé se rozhodují na základě prvních dojmů. Využijte toho. Když je nezískáte během 60 vteřin, pak už nikdy. Neplýtvejte svůj drahocenný čas na košilaté vtípky, po kterých se rozhostí trapné ticho. Chce to něco originálnějšího. » 3 minuty čtení « Zapomeňte na formální představování, popisování o čem vaše přednáška bude a podobná klišé. Představte si svou … číst více