Naučte se řídit projekty, vylepšíte si životopis

Po projektových manažerech je sháňka. Na Jobs.cz patří tato pozice dlouhodobě mezi tři nejžádanější. Proto není od věci se s projektovým řízením blíže seznámit a zvážit, zda by se příslušné školení nehodilo i vám. Aleš Pilný, konzultant manažerského vzdělávání poradí, jak si vybrat kurz, který pak můžete hrdě zahrnout do svého životopisu.

ales_pilny

„Pokud se pustíte do řízení projektu bez potřebných zkušeností, většinu času hasíte požáry, měníte zadání, neustále něco hledáte. Mělo by to být opačně, ale projekt řídí vás,“ shrnuje Aleš Pilný, proč se znalost zásad projektového řízení vyplatí.

K čemu je vlastně projektové řízení dobré? Kde se s ním v běžném životě setkáváme?

Projektové řízení je metodika, která pomáhá koordinovat náročné úkoly. Setkáte se s ním všude tam, kde je nutné ke splnění cíle plánovat, organizovat a řídit dílčí aktivity. Typickými projekty jsou pořádání konference, implementace informačního systému, výstavba nebo rekonstrukce.

Kdo by měl nad školením projektového řízení uvažovat?

Projektové řízení vás naučí koordinovat a řešit více úkolů, které mají společný cíl. Tyto manažerské návyky chybí absolventům škol. Naopak manažeři s praxí na kurzech oceňují srozumitelnou ukázku, jak řešit složité úkoly a projekty. Díky tomu se stávají v práci efektivnějšími.

S jakými metodami projektového řízení se můžeme nejčastěji setkat?

Akreditované programy s mezinárodně uznatelným certifikátem jsou PRINCE2®, PMI, IPMA a ISO 10006. Existují i další, ale tyto patří mezi absolutní špičku v Česku, ale i EU.

K čemu se jednotlivé metody používají? Anebo mají všechny stejný účel a jedná se jen o odlišné přístupy?

Důležitá otázka. IPMA je více než metodika, standard který testuje znalosti. PMI je složitější, určená výhradně pro řízení IT. Nejpopulárnější je PRINCE2® – kompaktní a použitelná ve všech odvětvích, pro jakýkoliv typ projektu. ISO 10006 představuje směrnice, které vám pomohou nasadit metodiku do firmy.

Vy školíte metodu PRINCE2®. Které firmy a obory ji nejčastěji používají?

Nutnost řídit projektově si dnes uvědomují malé i velké firmy. Neexistuje sektor, ve kterém jsme neškolili. Nejvíce se daří v telekomunikacích, IT, EU fondech a potřebu řídit si uvědomuje už i veřejná správa.

O čem metoda PRINCE2® vlastně je? Proč bych ji měla znát?

Jde o účinné manažerské návyky, které se osvědčily v praxi. Metodika není nic jiného, než přepis zkušeností a v praxi osvědčených postupů. Ti, kdo se pustí do realizace projektu bez znalosti metodiky, nejsou schopni projekty dokončit včas, v požadované kvalitě a překračují finanční rozpočet. Pokud se pustíte do řízení a koordinace projektu bez potřebných zkušeností, většinu času hasíte požáry, měníte zadání, neustále něco hledáte. Mělo by to být opačně, ale projekt řídí vás. PRINCE2® vás naučí postupovat sebejistě a systematicky.

V čem je metoda PRINCE2® lepší než ostatní metody řízení projektů?

Je nejpopulárnější a především nejsrozumitelnější. Jsou sofistikovanější metody, ale v praxi vás omezují svojí složitostí, podrobností a na to není čas.

Jak školení probíhá? Kolik času si na něj mám vyčlenit?

Doporučuji PRINCE2® Intro. Jde o půldenní kurz. Poznáte metodiku, její praktické přínosy, benefity a ukázku, jak vše funguje v praxi. Získáte cenné informace a jako bonus oficiální manažerskou příručku PRINCE2®. Budete se orientovat v široké nabídce a variantách školení.

O čem vypovídá získaný certifikát? Když jej potenciální zaměstnavatel uvidí v mém životopise, co mu to řekne?

Certifikát za vás říká – pracuji na své kariéře, absolvoval jsem mezinárodně akreditovaný kurz, nezávislá autorita potvrdila moje schopnosti. Mám vynikající předpoklady pro manažerskou práci. Kvalita a úroveň manažerských certifikátů například v oblasti MBA je velice různá. Nicméně v oblasti projektového managementu je PRINCE2® nejprestižnější profesní titul. Navíc je rovnocenný a uznávaný kdekoliv na světě.

Je certifikát napořád, nebo má časově omezenou platnost? A platí jen v ČR nebo i v zahraničí?

PRINCE2® Foundation je doživotní špičkový certifikát. Má mezinárodní renomé. Jde o prestižní certifikát. Firmy jako Deloitte proškolují téměř všechny pracovníky. Uvědomují si, že tým bude pracovat efektivněji.

Podle čeho si vybrat správné školící centrum?

Cena je důležitá, ale porovnejte si nabídky. Ověřte si, zda je součástí kompletní vzdělávací sada – oficiální knihy, šablony, příručka. Často chybí strava, jde o nepohodlné prostory atd.

Aleš Pilný

TAYLLOR & COX

Jako manažer akreditovaného vzdělávání pomáhá jednotlivcům i organizacím s budováním kariérního plánu. Certifikovaný PRINCE2®, ISO 10006, MSP®, ISMS, RISK manažer s bohatou praxí. Ve volném čase je nejraději motokrosovým závodníkem nebo se baví s přáteli na golfu.

Lenka Kováříková, Jobs.cz

Další články k tématu

Konference a workshopy navštěvuje téměř polovina profesionálů

Bezmála polovina z vás se účastní oborových konferencí a profesních workshopů. 8 % z vás navštěvuje odborné akce nejméně čtyřikrát ročně. Vyplývá to z šetření, které jsme uskutečnili v září a do něhož se zapojilo 880 uživatelů Jobs.cz. Podrobnější průzkum zaměřený na vybrané obory odhalil, že nové trendy tímto způsobem nejčastěji sledují lidé z IT, nejméně z bankovnictví. Z podrobného průzkumu, který … číst více

Co nového na vás chystají personalisté? Nedejte se zaskočit

On-line životopisy a profily, assessment centre, rozřazovací pohovor po telefonu – někteří zaměstnavatelé jdou ještě dále. Nenechte se zaskočit, až po vás budou chtít, abyste na dálku na kameru odpovídali na jejich dotazy, nebo se pokusí odhalit vaši osobnost a přístup k práci dříve, než vás uvidí naživo. Videodotazníky Možná už jste zažili rychlý pohovor po … číst více

Jako řečník máte rezervy? Změnu si naprogramujte

Proč byly prezentace Steva Jobse tak úspěšné? Třeba proto, že místo slidů popsaných hustým písmem lidem ukazoval obrázky. Například několik jednoduchých symbolů, díky nimž si diváci dobře zapamatovali, o čem mluvil. Jobs také používal„prostorové kotvy“. Vždy, když načal novou myšlenku, přesunul se na jiné místo pódia. ↑ Strach z mluvení před lidmi? I toho vás … číst více

Budou vás milovat: tipy, jak dělat skvělé prezentace

Lidé se rozhodují na základě prvních dojmů. Využijte toho. Když je nezískáte během 60 vteřin, pak už nikdy. Neplýtvejte svůj drahocenný čas na košilaté vtípky, po kterých se rozhostí trapné ticho. Chce to něco originálnějšího. » 3 minuty čtení « Jako divadelní hra Zapomeňte na formální představování, popisování o čem vaše přednáška bude a podobná klišé. … číst více