Naučte se řídit projekty, vylepšíte si životopis

Po projektových manažerech je sháňka. Na Jobs.cz patří tato pozice dlouhodobě mezi tři nejžádanější. Proto není od věci se s projektovým řízením blíže seznámit a zvážit, zda by se příslušné školení nehodilo i vám. Aleš Pilný, konzultant manažerského vzdělávání poradí, jak si vybrat kurz, který pak můžete hrdě zahrnout do svého životopisu.

ales_pilny

„Pokud se pustíte do řízení projektu bez potřebných zkušeností, většinu času hasíte požáry, měníte zadání, neustále něco hledáte. Mělo by to být opačně, ale projekt řídí vás,“ shrnuje Aleš Pilný, proč se znalost zásad projektového řízení vyplatí.

K čemu je vlastně projektové řízení dobré? Kde se s ním v běžném životě setkáváme?

Projektové řízení je metodika, která pomáhá koordinovat náročné úkoly. Setkáte se s ním všude tam, kde je nutné ke splnění cíle plánovat, organizovat a řídit dílčí aktivity. Typickými projekty jsou pořádání konference, implementace informačního systému, výstavba nebo rekonstrukce.

Kdo by měl nad školením projektového řízení uvažovat?

Projektové řízení vás naučí koordinovat a řešit více úkolů, které mají společný cíl. Tyto manažerské návyky chybí absolventům škol. Naopak manažeři s praxí na kurzech oceňují srozumitelnou ukázku, jak řešit složité úkoly a projekty. Díky tomu se stávají v práci efektivnějšími.

S jakými metodami projektového řízení se můžeme nejčastěji setkat?

Akreditované programy s mezinárodně uznatelným certifikátem jsou PRINCE2®, PMI, IPMA a ISO 10006. Existují i další, ale tyto patří mezi absolutní špičku v Česku, ale i EU.

K čemu se jednotlivé metody používají? Anebo mají všechny stejný účel a jedná se jen o odlišné přístupy?

Důležitá otázka. IPMA je více než metodika, standard který testuje znalosti. PMI je složitější, určená výhradně pro řízení IT. Nejpopulárnější je PRINCE2® – kompaktní a použitelná ve všech odvětvích, pro jakýkoliv typ projektu. ISO 10006 představuje směrnice, které vám pomohou nasadit metodiku do firmy.

Vy školíte metodu PRINCE2®. Které firmy a obory ji nejčastěji používají?

Nutnost řídit projektově si dnes uvědomují malé i velké firmy. Neexistuje sektor, ve kterém jsme neškolili. Nejvíce se daří v telekomunikacích, IT, EU fondech a potřebu řídit si uvědomuje už i veřejná správa.

O čem metoda PRINCE2® vlastně je? Proč bych ji měla znát?

Jde o účinné manažerské návyky, které se osvědčily v praxi. Metodika není nic jiného, než přepis zkušeností a v praxi osvědčených postupů. Ti, kdo se pustí do realizace projektu bez znalosti metodiky, nejsou schopni projekty dokončit včas, v požadované kvalitě a překračují finanční rozpočet. Pokud se pustíte do řízení a koordinace projektu bez potřebných zkušeností, většinu času hasíte požáry, měníte zadání, neustále něco hledáte. Mělo by to být opačně, ale projekt řídí vás. PRINCE2® vás naučí postupovat sebejistě a systematicky.

V čem je metoda PRINCE2® lepší než ostatní metody řízení projektů?

Je nejpopulárnější a především nejsrozumitelnější. Jsou sofistikovanější metody, ale v praxi vás omezují svojí složitostí, podrobností a na to není čas.

Jak školení probíhá? Kolik času si na něj mám vyčlenit?

Doporučuji PRINCE2® Intro. Jde o půldenní kurz. Poznáte metodiku, její praktické přínosy, benefity a ukázku, jak vše funguje v praxi. Získáte cenné informace a jako bonus oficiální manažerskou příručku PRINCE2®. Budete se orientovat v široké nabídce a variantách školení.

O čem vypovídá získaný certifikát? Když jej potenciální zaměstnavatel uvidí v mém životopise, co mu to řekne?

Certifikát za vás říká – pracuji na své kariéře, absolvoval jsem mezinárodně akreditovaný kurz, nezávislá autorita potvrdila moje schopnosti. Mám vynikající předpoklady pro manažerskou práci. Kvalita a úroveň manažerských certifikátů například v oblasti MBA je velice různá. Nicméně v oblasti projektového managementu je PRINCE2® nejprestižnější profesní titul. Navíc je rovnocenný a uznávaný kdekoliv na světě.

Je certifikát napořád, nebo má časově omezenou platnost? A platí jen v ČR nebo i v zahraničí?

PRINCE2® Foundation je doživotní špičkový certifikát. Má mezinárodní renomé. Jde o prestižní certifikát. Firmy jako Deloitte proškolují téměř všechny pracovníky. Uvědomují si, že tým bude pracovat efektivněji.

Podle čeho si vybrat správné školící centrum?

Cena je důležitá, ale porovnejte si nabídky. Ověřte si, zda je součástí kompletní vzdělávací sada – oficiální knihy, šablony, příručka. Často chybí strava, jde o nepohodlné prostory atd.

Aleš Pilný

TAYLLOR & COX

Jako manažer akreditovaného vzdělávání pomáhá jednotlivcům i organizacím s budováním kariérního plánu. Certifikovaný PRINCE2®, ISO 10006, MSP®, ISMS, RISK manažer s bohatou praxí. Ve volném čase je nejraději motokrosovým závodníkem nebo se baví s přáteli na golfu.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

4 listopadové kurzy, které vás postrčí k lepší kariéře

Možná se to stalo i vám. Spletli jste se při výběru střední školy, následkem čehož jste skončili v oboru na hony vzdáleném vašim původním snům. Teď se nudíte u pracovních úkolů, které vás nezajímají a marně přemýšlíte, co je na vašem zaměstnání dobré. A víte co? Nikdy není pozdě na změnu. Přinášíme vám tipy na 4 … číst více

Pohovor mohou ovlivnit oční stíny i rtěnka

Pečlivě sepsaný životopis i motivační dopis budou k ničemu, když u pracovního pohovoru podceníte sílu prvního dojmu. Často o něm rozhodují detaily, třeba nechuť se líčit nebo rtěnka na zubech. Jak se ženy mají správně upravit na přijímací pohovor, zjišťovala naše spolupracovnice Jana Benešovská. Líčení na pohovor i pracovní večírek Na rozdíl od mužů mají … číst více

Jako řečník máte rezervy? Změnu si naprogramujte

Proč byly prezentace Steva Jobse tak úspěšné? Třeba proto, že místo slidů popsaných hustým písmem lidem ukazoval obrázky. Například několik jednoduchých symbolů, díky nimž si diváci dobře zapamatovali, o čem mluvil. Jobs také používal„prostorové kotvy“. Vždy, když načal novou myšlenku, přesunul se na jiné místo pódia. Nekopírovat, inspirovat se Snaha kopírovat Steva Jobse by vám … číst více

Jiří Krátký: Projekty zkrotíte hlavně selským rozumem

„Direktivní řízení? S tím v projektech moc neuspějeme,“ říká zkušený projektový manažer Jiří Krátký. Až do konce srpna se můžete zdarma přihlásit do jeho online kurzu na toto téma. Co se studenti dozvědí? Třeba to, že plán projektu můžou brzy hodit do koše – a že je to normální. « 3 minuty čtení » ↑ Jiří Krátký: … číst více