Jak zaujmout na pohovoru? Ptali jsme se hiring manažerů

Hledáte novou práci? Určitě vás bude zajímat, jak zaujmout na pohovoru. Podělíme se s vámi o odpovědi hiring manažerů ze společnosti ADP, kterých jsme se zeptali: „Co je pro vás důležité během pohovoru s potenciálním kandidátem?“ Často udělají dojem maličkosti, které by vás snad ani nenapadly. Koneckonců, posuďte to sami.

Pevné stisknutí ruky a hlasité pozdravení je samozřejmost, kterou zná z teorie každý. Pohovor totiž není jen o správné kvalifikaci na pozici, o kterou se ucházíte. Pohovor slouží jako „rychloseznamka“, kde si o vás personalista utvoří obrázek, jestli se na nabízenou práci hodíte i po jiných stránkách.

↑ Na pohovoru často udělají dojem maličkosti, které by vás ani nenapadly.

Špetka dobrých mravů a humor

Manažerka Monica odpověděla stručně a jasně: „Vážím si autentičnosti se špetkou dobrých mravů, humoru, laskavosti a ochoty.“ Správným podáním ruky to začíná. Ale zkuste u příštího pohovoru myslet i na to, jak sedíte, jak hlasitě mluvíte a rozhodně se nebojte ve správnou chvíli uvolnit a vhodně projevit smysl pro humor.

Právě smysl pro humor často prokáže vaši schopnost interagovat s budoucími kolegy a klienty. A pravděpodobnost, že zapadnete do kolektivu, může být ve finále rozhodující. „Samozřejmě hledíme i na to, jestli se daný člověk osobnostně hodí do našeho týmu,“ prozradila nám další dotazovaná profesionálka.

I z tohoto důvodu nechávají další hiring manažeři v rámci některých pohovorů kandidáty mluvit i s možnými budoucími kolegy. Připravte se tedy pro jistotu na to, že příště to může potkat i vás. V tu chvíli buďte klidní, ochotní a otevření novému seznámení. Kdo ví – třeba si s dotyčným budete za pár měsíců plánovat společný víkend s dalšími přáteli.

Upřímnost na prvním místě

Měli jste během minulých pohovorů potřebu dělat ze sebe někoho jiného? Možná někoho s většími zkušenostmi? Pak u toho příštího rozhodně nezapomínejte, že lež má krátké nohy. Manažeři z nás umí vyčíst mnohem víc, než jim říkáme.

„Základem všeho je upřímnost. Pokud nejste upřímní na pohovoru a vyjde to najevo, je to za mě konečná,“ prozradil manažer Štefan.

Nebojte se přiznat, že něco není vaše silná stránka. Ne každý může být expert na všechno a upřímná sebereflexe vám prokáže lepší službu než lež. Ale hlavně! Stoupnout v ceně můžete i chutí se danou věc doučit. Ochota a zápal se počítají vždycky jako kladné body. Své o tom ví i Tomáš, další profesionál, kterého jsme zpovídali. U něj musí dobrý kandidát „především ukázat nadšení pro danou práci a chuť učit se novým věcem.“

Ukažte motivaci

Zkušenosti a znalosti jsou důležité. Ale největší dojem často udělá motivace, proč se na danou pozici hlásíte. To nám prozradila další hiring manažerka. S velkou motivací se podle Dušany dá totiž přehlédnout i nedostatek zkušeností. Otevřete dveře příležitosti a zamyslete se nad tím, co vás na dané pozici opravdu láká, jak vás celkově rozvine a obohatí.

Pokud se totiž díky tomu ukáže, že máte stejný zápal pro práci jako zbytek týmu, bude to další ukazatel toho, že do firmy zapadnete. Na to poukázal i manažer Oluwatosin: „Neustále hledáme spolupracovníky, kteří sdílejí naše odhodlání dělat v přátelské atmosféře svou práci dobře a poskytovat našim klientům ty nejlepší služby.”

Máte výše zmíněná esa schovaná v rukávu? Pak je rozhodně neváhejte u příštího pohovoru použít. Třeba vás zaujme některá z nabízených pozic v ADP.

Přejeme vám hodně štěstí!

Další články k tématu

Triky personalistů: co je videodotazník a jak jej zvládnout

Videodotazníku se nemusíte bát, naopak. „Potykejte“ si s ním a on vám pomůže získat vysněné zaměstnání. Ukážeme vám, jak z videodotazníku vytěžit co nejvíc. Co je vlastně videodotazník? Jednoduchá webová aplikace. Personalista, kterého zaujalo vaše CV, vám do e-mailu pošle odkaz na videodotazník. Doma na počítači si nastavíte webkameru, mikrofon a kliknete na spuštění. Postupně zodpovíte několik … číst více

Home office: udělejte v obýváku víc než v kanceláři

Šéfe, přijedou mi stěhováci. Mám nemocné dítě. V tom open spacu se vážně nedá soustředit. Kdo by takové situace neznal. Pokud máte štěstí na osvíceného šéfa, pak vám dovoluje brát si home office. Jenže pracovat z domova nemusí být tak lehké, jako se na první pohled zdá. Dali jsme dohromady 8 tipů, jak na to. » 2 … číst více

Proč v kanceláři nic pořádného neuděláte

Kam jdete, když chcete opravdu něco udělat? Pokud patříte mezi odsouzené k práci v open office, chodíte do kanceláře v touze po efektivitě nejspíš brzo ráno nebo odcházíte pozdě večer. Mezitím trávíte čas pokusem o práci, který vám zdárně nabourává tu manažer, tu hluční kolegové. Jak konečně udělat něco pořádného a moci se věnovat tomu, … číst více

Když měníte obor, věřte si a kašlete na jedovaté řeči

V branži jste zakotvili před deseti nebo více lety. Růžové brýle jsou dávno dole, vidíte realitu své profese bez příkras a začínáte pochybovat, že vás v ní čeká ještě něco zajímavého. Jak najít odvahu udělat krok do neznáma? Z banky do logopedické školky Andrea pracovala dlouhé roky v bance a úvěry byly její život. Práce ji bavila, … číst více