Triky personalistů: co je videodotazník a jak jej zvládnout

Videodotazníku se nemusíte bát, naopak. „Potykejte“ si s ním a on vám pomůže získat vysněné zaměstnání. Naučíme vás, jak z videodotazníku vytěžit co nejvíc.

shutterstock_124430602

Co je vlastně videodotazník?

Jednoduchá webová aplikace. Personalista, kterého zaujalo vaše CV, vám do e-mailu pošle odkaz na videodotazník. Doma na počítači si nastavíte webkameru, mikrofon a kliknete na spuštění. Postupně zodpovíte několik otázek, které se vám zobrazí na monitoru. Zabere to pět až osm minut. Hotovo!

» Jak videodotazník funguje? Podívejte se na video

Videodotazník je tedy něco jako videopohovor?

Ne. Personalista otázky do aplikace zadává předem. A videozáznam vytvořený uchazečem může zhlédnout až zpětně, nikoliv v reálném čase.

Proč firmy něco takového vůbec požadují?

Protože není v jejich silách pozvat na osobní pohovor každého, kdo poslal zajímavé CV. Videodotazník tak firmám umožňuje poznat více kandidátů. Stává se, že personalista nějaké CV v první chvíli málem smazal, ale videodotazník natočený uchazečem jej přesvědčil tak, že dotyčného pozval na schůzku.

Co mohu vyplněním videodotazníku získat?

Představíte se firmě jako skutečný člověk z masa a kostí, nikoliv jako jeden z mnoha uchazečů, kteří poslali CV. Videodotazník je tedy skvělá šance, jak zaujmout. Hlídejte si obsah a úroveň toho, co do webkamery říkáte. Nepodceňujte ani oblečení a prostředí, kde videodotazník vzniká. Ve vytahaném pyžamu a s rozházenou poličkou za zády moc bodů nenaženete.

videodotaznik

↑ Videodotazník: Před natáčením vás provedeme nastavením mikrofonu i kamery, abyste zanechali ten nejlepší dojem.

Jaké otázky mohu ve videodotazníku čekat?

Vlastně dost podobné, jako u osobního pohovoru. Tedy proč se hlásíte zrovna na dané místo, jaké zkušenosti nabízíte, co je vaším hnacím motorem a podobně. Před osobním pohovorem  přece také nevíte, na co se vás budou ptát, nebo ano?

Asi budu během videodotazníku nervózní. Máte pro mne radu?

Můžeme vás ujistit, že z videodotazníku je nervózní skoro každý. Převážně se jedná o strach z neznámého. Nabízíme vám proto, abyste si dotazník zkusili zdarma nanečisto. Věnujeme vám neomezeně pokusů a na každý se můžete v klidu podívat, abyste pochopili své chyby. Až vám personalista videodotazník pošle naostro, budete o mnoho kroků napřed.

» Vyzkoušet videodotazník

Jana Kutarňová
jana.kutarnova@jobs.cz

Další články k tématu

Pohovor mohou ovlivnit oční stíny i rtěnka

Pečlivě sepsaný životopis i motivační dopis budou k ničemu, když u pracovního pohovoru podceníte sílu prvního dojmu. Často o něm rozhodují detaily, třeba nechuť se líčit nebo rtěnka na zubech. Jak se ženy mají správně upravit na přijímací pohovor, zjišťovala naše spolupracovnice Jana Benešovská. Líčení na pohovor i pracovní večírek Na rozdíl od mužů mají … číst více

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

5 nej kariérních článků, co stojí za přečtení

Jaké kariérní tipy má cenu číst? Inspirujte se tím, co čtou ostatní. Vybrali jsme pro vás články, které vás na Jobs.cz nedávno výrazně zaujaly. Nahlédněte do kanceláří předních českých technologických firem a hned potom zjistěte, čím odsuzujete své CV k vyhození do koše. Když vám firma po měsíci odpoví, nezabijte své šance už první větou, … číst více

8 tipů, jak odhalit firmu ještě před nástupem

Pokud se chcete každé ráno těšit do práce, mějte oči otevřené už na pohovoru. Jak odhadnout, jestli vás budou brát jako parťáka, nebo s vámi budou jednat jako s kusem hadru? 1. Jak vás přivítají? Pokud se už na recepci cítíte jako vetřelec, zbystřete. Zaposlouchejte se do hovoru recepčních nebo vrátných. Mají dostatek taktu, aby … číst více