Jak si užít nejdelší léto: co by vám poradilo vaše 30leté já

Odmaturovali jste, vzali vás na vysokou a před vámi je nejdelší léto v životě. Jak si jej co nejlépe užít? Přečtěte si, co by vám asi poradilo vaše třicetileté já.

» 2 minuty čtení «

Cestujte s kamarády

Nepředstavujte si cestu kolem světa – i když i ta by mohla být fajn. Podívejte se raději po Čechách, Moravě a Slezsku. Česká republika má krásná zákoutí, a když je vyrazíte poznávat s kamarády, nebude to mít chybu. Jelikož peněz není nazbyt, zabalte stan a cestujte vlakem, autobusem, pěšky. Opéct si na ohni buřty nebo si dát u stánku mastný langoš, to patří k prázdninám. Při plánování si k ruce vezměte mapu České republiky a zkuste si vzpomenout na hodiny zeměpisu a dějepisu. Pokud však máte možnost vyrazit do ciziny, neváhejte. Čím delší doba, tím lepší – rozmluvíte se v cizím jazyce, poznáte novou kulturu a osamostatníte se. Pokud tedy nepojedete s rodiči do Bibione.

Giving it horns!

↑ Prázdniny! Maturanty čekají ty nejdelší v životě. Jak si je co nejlíp užít?

Zkuste nové věci

Chcete se naučit fotit, dělat přírodní kosmetiku, vařit nebo kreslit? Využijte léto k tomu, abyste si něco nového vyzkoušeli a něco nové se naučili. Existuje několik portálů, které nabízejí všemožné kurzy – výběr je jen na vás. A pokud k tomu přidáte spřízněnou duši nebo dokonce celou bandu, bude o zábavu postaráno. Nebo úplně z jiného soudku – nikdy jste nebyli na velkém hudebním festivale nebo v letním kině / divadle? Vyzkoušejte vše, co vás láká i neláká – dokud to nevyzkoušíte, nemůžete vědět, zda realita bude odpovídat vaší představě.

Jděte na brigádu

No jo, práce … něco, o čem raději ani nepřemýšlet. Ale to je omyl! Dobrá brigáda umí spojit vše výše zmíněné a ještě dát něco navíc. A co se týče označení „dobrá“ – každá brigáda může být dobrá zkušenost, a to buď v tom smyslu, že zjistíte, co do budoucna dělat chcete, anebo co dělat nechcete. To druhé může být daleko cennější, protože vás to motivuje k tomu na sobě pracovat. Brigáda, ať v ČR nebo v zahraničí, vás naučí jinému typu zodpovědnosti, samostatnosti a myšlení, než jste byli zvyklí na střední škole.

» Nabídka brigád na Jobs.cz

Pečujte o své vztahy…

Posledních několik let jste trávili skoro každý den ve společnosti spolužáků, kteří se moc neměnili. Vytvořili jste si vazby a některé z nich vás budou provázet celý život. Vztahy, které se vytvoří na střední škole, přetrvávání do dospělosti, ale bez „práce“ to nepůjde. Zážitky spojují, a proto vytvářejte nové příběhy.

…a navazujte nové

Pokud nastupujete na vysokou školu, možná vás bude čekat úvodní seznamovací kurz. Určitě využijte možnosti seznámit se s novým prostředím (městem, zázemím univerzity, atd.) a samozřejmě spolužáky. Většina z nich bude ve stejné situaci jako vy a to vás velmi rychle spojí proti „zbytku světa“. Nikdo z vás totiž neví, co ho v následujících letech čeká, a proto je fajn si předem zajistit parťáka k vypracování seminární práce, učení se na zkoušku.

Prostě: užijte si to!

Užijte si každý den tak, abyste nelitovali, že jste ho neprožili dostatečně. Každá zkušenost může být přínosem. Navíc s přibývajícími léty může být těžší nové zkušenosti v takové míře získat. A proč to všechno vlastně absolvovat? Užijete si nejdelší léto, získáte pracovní zkušenosti, poznáte novou kulturu, zdokonalíte cizí jazyk a nikdy nevíte, kde na svého spolužáka ze střední nebo vysoké školy narazíte.

Tereza Houštecká

Další články k tématu

Učení nesmí bolet! 8 tipů, jak efektivně studovat

Zkouškové se blíží… Schopnost efektivního učení je královská studentská disciplína. Dostat do hlavy co nejvíce informací v co nejkratším čase zvládnou pouze opravdoví mistři. Kdo chce u zkoušky excelovat, musí poctivě trénovat. » 2 minuty čtení « ↑ Jak se učit na zkoušku či maturitu a nezbláznit se? Máme pro vás 8 tipů. 1. Facebook  — … číst více

5 minut před zkouškou: zkuste tyto zklidňovací cviky

Čekají vás státnice? Ústní zkouška? Pohovor? A čeká vás to za pět minut? Vyzkoušejte tyhle „last minute” uklidňovací triky.  » 3 minuty čtení « ↑ Za chvíli na potítko. „Já jsem úplně v pohodě, fakt.” Nervozita ze zkoušky Za chvíli vás to čeká. Je vám mírně špatně od žaludku. Buší vám srdce. Polévá vás horko. Potí … číst více

Boj o vysokou školu začíná: jak se dostat na prestižní obory?

Stát se lékařem, právníkem nebo architektem touží každoročně tisíce středoškoláků. Zájem mnohonásobně převyšuje kapacitu. Štěstí přeje připraveným.  Co můžete udělat proto, abyste zvýšili své šance na přijetí? Medicína Na medicínu se dostanou pouze ti nejlepší. Jestli chcete vylepšit svou pozici, přihlaste se do přípravného kurzu, které lékařské fakulty každoročně pořádají. Nejedná se o levnou záležitost, … číst více

Práva, IT, grafika, medicína: kolik si vyděláte po škole?

„To tě přece neuživí,” zrazují vás možná rodiče od podání přihlášky na nějaký méně lukrativní obor. Je to sice otrava, ale možná mají pravdu. Zvážit, jaké vás za pár let čekají výdělky, k výběru vysoké školy prostě patří. Trochu jsme vám to usnadnili a podívali se na nástupní platy v těchto 6 atraktivních oborech: IT, … číst více